БОМБА! Цветан Цветанов разкри истината за сценария "Костинброд"
Броени дни остават до изборния ден. Кампанията е на финалната права, а между лидерите на основните политически сили прехвърчат искри.
Държавата е в напрегнато очакване дали след 5 октомври ще бъде избрано правителство или отново ни очакват нестабилност, протести и нови избори.
Т.нар. афера "Костинброд" продължава да е гореща тема повече от една година след избухването на скандала.
По всички тези въпроси разговаряме с Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ и бивш вицепремиер и вътрешен министър в кабинета "Борисов".
Интервю на Ивайло Крачунов
- Г-н Цветанов, смятате ли, че след изборите може да бъде съставено правителство на националното съгласие, в което да влязат представители на всички партии, които прескочат изборната бариера?
- Не. Ние сме заявили принципната си позиция, а тя е че ГЕРБ се бори за пълно мнозинство. Както каза и председателят на партията Бойко Борисов, ние ще водим конструктивен диалог с всички парламентарно представени партии, за да може действително да се търси национален консенсус по важни и стратегически въпроси свързани със секторните политики и разбира се за единствено възможния и правилен път, а той е европейският.
Ще положим всички усилия, за да се възстанови плащането по европейските фондове, за да бъдат реализирани успешни национални политики.
- Изключено ли е ГЕРБ да води преговори с ДПС и България без цензура?
- Това, което имаме като политическо решение и това, което е заявявано многократно на базата на срещите, които провеждаме със структурите в цялата страна и с избирателите, мога да кажа, че те не искат ГЕРБ да прави коалиция с ДПС и ББЦ. В тази посока мога да кажа, че бихме водили конструктивен диалог в следващия парламент с партиите, които прескочат бариерата.
Смятам, че това е съвсем демократично и нормално за всяка една парламентарна държава. Разбира се, че ние трябва да водим диалог с опозицията и да търсим консенсус по важни и стратегически теми, които не са само за следващите една-две години, а за 10-15 години напред.
Що се отнася до Цензурата, аз не смятам, че трябва да коментираме политически партии, за които към настоящия момент не е абсолютно сигурно, че ще прескочат 4-процентната бариера.
В тази посока мога да заявя, че ГЕРБ ще води диалог с парламентарно представените партии. Сега поне със сигурност знаем, че ГЕРБ, БСП и ДПС ще влязат в следващия парламент.
ГЕРБ ще участва самостоятелно на изборите и разбира се бихме могли да направим силно дясно-центристко управление само когато има принципна основа с партии, които влязат в парламента и с които можем да говорим за европейските ценности.
- От думите ви става ясно, че ББЦ може да не е част от следващия парламент. Защо смятате така?
- Просто искам да кажа, че сигурните партии, които ще влязат в следващия парламент са ГЕРБ, БСП и ДПС.
Всички останали партии са в рамките на статистическата грешка по отношение на шансовете им да са част от Народното събрание. Нека да изчакаме 5 октомври. Това за което трябва да призоваваме в момента е да има висока избирателна активност, защото тя може да даде реалната представителност на по-голямата част от българските граждани в българския парламент.
- Допускате ли, че след 5 октомври може да не се сформира стабилно правителство и държавата да влезе в опасна спирала на нестабилност и нови избори, което бе заявено вчера от Бойко Бориков?
- Аз съм убеден и вярвам, че българските гласоподаватели ще си припомнят много добре датата 11 май 2013 година и Костинброд, сигналът, който беше внесен в прокуратурата от Мая Манолова и сценария, който беше очертан за задкулисното правителство с мандатоносител БСП и лидер Сергей Станишев.
Оттам нататък смятам, че българските граждани са си извлекли поука, защото ако тогава имахме по-висока избирателна активност в рамките на 55-58%, то тогава мисля, че днес нямаше да говорим за предсрочни парламентарни избори, а щяхме да откриваме обекти и да се усвояват средства по оперативните програми в новия финансов програмен период.
Знаете, че на правителството на Пламен Орешарски на два пъти му бе отказвано да бъде подписано споразумението за финансиране на новия програмен период и то бе подписано в първия мандат на служебното правителство.
Правителството на Орешарски лиши българските общини и граждани от възможността да се възползват от европейската солидарност, която започна от 1 януари 2014 година с новия програмен период.
- Стана ли ясно, кои са сценаристите на т.нар. "Костинбродска афера"?
- Мая Манолова е най-добре запозната и БСП като цяло.
- Искате да кажете, че Мая Манолова трябва да отговори на въпросите за Костинброд?
- Разбира се. Тя беше човекът, който внесе сигнала в българската прокуратура и смятам, че тя трябва да даде обяснение на българските избиратели защо им причини това през 2013 година.
Когато една политическа партия се стреми към властта, но няма управленска програма и няма как да обясни на българските граждани, че им предлага по-добра програма от тази на основния си политически опонент в лицето на ГЕРБ, тогава се прибягва да механизми, с които се понижава избирателната активност, а това са компромати, внушения, задкулисие и пропаганда, за да се отблъснат българските граждани от гласуването.
На всяка една среща с хората им казвам, че те трябва да гласуват, независимо, че с подобни сценарии като този в Костинброд, сами разбирате, че стана причина тогава хората да не гласуват. Но когато отвратените не отидат да гласуват идват отвратителните да управляват.
Затова призоваваме за висока избирателна активност, нека тя да достигне 60% и смятам, че тогава ще имаме стабилно правителство, стабилно доверие и стабилни институции, и България ще се възползва ефективно от всички възможности, които й дава Европа.
- Каква беше ролята на Бареков в случая "Костинброд"?
- Той беше основен водещ и основен журналист, "милеещ" за демокрацията и правовия ред в държавата. Сами разбирате, че той е бил част от този сценарии и след това се постара веднага да си развие политически проект и всички ние знаем, че популизмът е нещо временно.
Популистките обещания са неизпълними за българските граждани. Те много бързо разбират кое е истина и кое не е истина. Но за голямо съжаление предимство тук имат малките партии, защото те могат да обещават всичко и могат да говорят каквото си поискат, защото знаят, че никога няма да носят отговорност в едно бъдещо управление, защото това никога няма да им се случи и по тази причина те няма как да реализират популистките си обещания.
Много са българските граждани, които искат да чуят послания за по-големи заплати и пенсии, но те са невъзможни по начина по който се представят и обещават. А тази заблуда им се предлага, за да може авторите й да спечелят временна слава, но да не носят политическа отговорност, защото знаем, че те никога няма да влязат в управлението на държавата.
- Очаквате ли в оставащите дни до края на кампанията да избухне компромат?
- Предполагам, че поради липсата на срещи, които да правят основните ни политически опоненти и по специално БСП, защото виждаме колко камерен е съставът, с който се срещат, мога да кажа, че всичко е възможно.
Точно за това призоваваме на всички наши срещи да се гласува и да имаме възможност да въведем при един демократичен дебат в следващия парламент и задължителното гласуване. По този начин ще се противодейства ефективно на купения и на контролирания вот.
Всеки български гражданин трябва да се възползва от възможността си да гласува./ПИК