Болните с коронавирус в Благоевградска област лишени от безплатни лекарства заради липса на Ковид зони. Кой е виновен?!
Хората от Благоевградска област няма да получат безплатно лечение от коронавирус поради липса на ковидни зони. Съгласно решение на здравното министерство болните с коронавирус с леки или средно тежки симптоми може да се лекуват безплатно у дома, след като преминат през прегледи в Covid зони, в които са концентрирани на едно място диагностика, лабораторни изследвания и предписване на лекарства.
Безплатното лечение, включващо един терапевтичен курс, е осигурено с държавни средства и влезе в сила от вчера. На територията на Благоевградска област обаче все още няма нито една Ковид зона, показа проверка на „Струма“. Каква е причината? Потърсихме за коментар директора на РЗИ – Благоевград д-р Калоян Калоянов, който отговаря за изпълнението на политиката на Министерство на здравеопазването в областта.
„Разкриването на Covid центрове към МЦ и ДКЦ изисква сключване на договор с РЗОК – Благоевград след доброволно заявление за това. Към момента нямаме информация за лечебни заведения, сключили такива договори. Отстъпките в заплащането на предписано домашно лечение са по линия на НЗОК“, бе официалният отговор от РЗИ – Благоевград.
Обърнахме се и към РЗОК – Благоевград, откъдето обясниха, че във връзка с указанията на здравното министерство за Ковид зоните са отправили покани за подписване на анекси към всички лечебни заведения в извънболничната помощ – ДКЦ и МЦ, които са общо 20 на територията на областта. За да бъде сключен анекс за разкриване на Ковид зона, лечебното заведение трябва да отговаря на определени изисквания: да има оборудван кабинет за преглед, лекар специалист и медицинска сестра, които са със сключен договор със Здравната каса и ще работят не по-малко от 8 часа на ден в Ковид зоната. Другото важно условие е ДКЦ или МЦ да разполагат с рентген и лаборатория, а ако нямат собствени, да декларират, че в населеното място има такива.
„След като получихме указанията от здравното министерство, през тази седмица започнахме да отправяме покани към всички ДКЦ и МЦ в областта за сключване на анекси към договорите за извънболнична помощ”, заяви за „Струма“ пресаташето на РЗОК – Благоевград Даниела Петкова и добави, че другата седмица ще стане ясно кои ДКЦ или МЦ ще подпишат анекси.
Репортер на „Струма“ вчера потърси за коментар управители на медицински центрове относно това дали имат готовност да заработят като Ковид зони. Д-р Благой Терзиев, който е управител на МЦ „Благовещение“ в Банско, заяви, че все още проучва и стикова нещата със Здравната каса в Благоевград.
Управителят на МЦ „Артро“ в Гоце Делчев д-р Ангел Попов също обясни, че е в процес на регистрация на Ковид зона. „Имаме желание да сключим анекс, въпреки че се очертават доста проблеми, основно със заетостта. Това е така, тъй като трудно ще се намери лекар специалист, който да работи 8 часа само в Ковид зоната, при положение че е ангажиран в болницата или на кабинет в извънболничната помощ. Реално няма да има свободни часове, което прави осигуряването на такъв лекар специалист почти невъзможно. Отделно от това има изискване за рентген и лаборатория. В нашия медицински център имаме рентген, но нямаме собствена лаборатория, което е пречка за сключване на договор за Ковид зона. Администрирането ще бъде много трудно, но аз все пак ще се опитам”, заяви д-р Ангел Попов.
Създаването на Ковид зона в Благоевград също е проблематично, имайки предвид, че все още не е създаден ковиден коридор в поликлиниката. Според управителя на общинския Медицински център д-р Тони Даскалов обособяването на такъв коридор е трудно за реализация заради многото собственици на лечебни заведения. Единственият вариант за разделяне на пациентския поток е да се постави медицински фургон, който да изпълнява ролята на филтър. Това всъщност бе прието на последното заседание на Общинския кризисен щаб, припомни председателят на БЛС в Пиринско д-р Георги Георгиев, управител на СБАЛО „Св. Мина“.
„Ще настояваме за корекция в условията за ковидните зони, едно от които е да се осигури лекар специалист. Това е трудно постижимо и на фона на кадровия дефицит може да се помисли да се допускат лекари терапавти. Този проблем ще поставя на днешното заседание на УС на БЛС“, заяви вчера д-р Георгиев. Той добави, че въпросът не търпи отлагане, тъй като броят на болните и заразените с „Делта” мутацията на Ковид-19 се увеличава.
„Ковидният сектор в онкоболницата е пълен. Всички 7 легла са заети, приехме при нас за лечение 4-ма от заразените пациенти от Психодиспансера. Затова е належащо да се събере Общинският кризисен щаб, за да се обсъди въпросът“, добави д-р Георгиев.
Макар разкриването на Ковид зона в Благоевград засега да изглежда мисия невъзможна, такава все пак ще има, научи „Струма“. Къде точно ще бъде ситуирана, ще стане ясно другата седмица. Още повече че подобен вариант вече е бил обсъждан миналата година на ниво УС на БЛС, здравно министерство и община, и дори било предвидено пациенти със съмнения за Ковид-19 да се преглеждат в дежурния кабинет на клиника „Рубидент“. Идеята обаче не се е реализирала поради липса на желаещи медици.
Независимо от пречките, изграждането на Ковид зони е задължително и не търпи отлагане, тъй като ще осигури безплатно лечение на хората, чиито джобове и без това са изтънели от скока в цените на ток, вода, храна, медикаменти… Освен това медицинските центрове, които отговарят на изискванията, също са заинтересовани да сключат договори, тъй като ще получат освен финансирането за преглед и по 15 000 лв. за работа в неблагоприятни условия, като могат да заявят апаратура за лечение на Ковид за около 50 000 лв.
В момента на територията на страната има 46 регистрирани Covid зони, но се очаква в рамките на две седмици да станат 150, заяви вчера зам. здравният министър д-р Димитър Петров.
Факт е обаче, че в цялата Благоевградска област няма нито една Ковид зона и вместо от вчера пациентите да получават безплатни лекарства, те продължават да ги плащат от джоба си. И питат: Кой е виновен?!
Източник: в.Струма