Това, което правим на Западните Балкани, цели мир. Но за да има мир, трябва да имаме силни въоръжени сили и да кооперираме държавите от Западните Балкани към нас. Това заяви премиерът Бойко Борисов на неформалната среща на министрите на отбраната от ЕС в НДК.

Пред министрите и другите участници, които дойде да поздрави лично и да говори пред тях, Борисов посочи, че

България активно модернизира въоръжените си сили,

повишава възможностите на армията и в следващите години за проектите за нов изтребител, сухопътна техника и кораби има ясни програми и възможности на бюджета да ги покрива.

Къде по-добре да говорим за мир, отколкото пред военните министри, каза Борисов, който отбеляза важността и усилията за мир в региона.

 

Източник: ЕПА/БГНЕС

Затова в цялото ни председателство, благодарен съм на ЕС, на Доналд Туск, на г-жа Могерини, на всички колеги премиери, канцлери и президенти в ЕС, че сложихме тази тема на масата, посочи Борисов.

Искам да помоля за вашата подкрепа, защото никой по-добре от вас не познава военните опасности, опасността от война на Балканите, и когато с вашите правителства обсъждате темата, ви моля да не я подценявате, обърна се българския премиер към участниците в срещата.

Можем да се справим с всякакви предизвикателства

и истински се надявам и в днешния ден и в разговорите ви да стигнете до още по-голямо задълбочаване на нашата обща европейска отбрана, каза още премиерът.

Борисов добави, че за това има огромни възможности, като напомни, че в Европа се произвежда една от най-добрите военни техники в сферата на сухопътните войски, на бронираните машини, авиацията, ракетите и ако нещо може да развива нашия потенциал, да открива работни места, парите да остават в европейската икономика, това би било добре за всички.

Министър-председателят акцентира върху ефективността на разходите за отбрана.

Бойко Борисов и зам.-председателят на ЕК Федерика Могерини
Бойко Борисов и зам.-председателят на ЕК Федерика Могерини Източник: ЕПА/БГНЕС

Той посочи, че Европейският съюз влага огромни усилия в тази сфера, но критерият за отделяне на 2% от БВП за отбрана не може да бъде единствено достатъчен за постигане на целите на колективната отбрана.

Не считам, че е нужно всяка държава да купува от щанда на килограм. Може колегите от НАТО и ПЕСКО да направят точен разчет за всяка страна какво би било приоритет, за всяка една държава какъв да бъде акцентът, какво да ѝ се даде да произвежда, каза Борисов, обръщайки внимание и върху отговорностите по отношение на отбранителната индустрия. 

Борисов информира министрите на отбраната за плановете на страната за закупуване на военна техника за нуждите на Българската армия.

Премиерът отново изтъкна и важността на усилията за нормализиране на отношенията с Турция.

Източник: Thinkstock/Guliver

Много пъти на Европейски съвет съм поставял въпроса - ако Турция е толкова неприемлива и се води толкова тежка реторика между големите и напреднали в икономическо отношение държави в ЕС, не казвам, че без право - точно обратното, винаги сме говорили за свободата на словото или за проблемите, които има в Турция - но в същото време това е най-силната военна машина в южния фланг на НАТО. Така че трябва да положим усилия и в политически план да се нормализират отношенията, убеден е премиерът Борисов.

По думите му, иначе рисковете в тази част на Европа, Балканите, включително Гърция и Кипър, стават много сериозни.

Искам да съм убеден, че южния фланг на НАТО е напълно защитен, защото България се намира тук, заяви Борисов.

Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и политиката на сигурност и заместник-председател на ЕК Федерика Могерини благодари на премиера за присъствието му, като добави, че то показва значението, което той отдава на общата работа в областта на отбраната.

Това е много важно за нас, каза Могерини, като благодари също за отличното, по думите ѝ, европредседателство на България и за сътрудничеството при подготовката на днешната неформална среща.