Министър-председателя Бойко Борисов коментира европредседателството на България по време на Регионалната политическа академия на ГЕРБ – Стара Загора. „Опозицията я е много яд, че не успя да провали председателството и че аз съм моторът на тая работа със Западните Балкани“, каза Борисов, цитиран от Агенция „Фокус“.
Той обвини опозицията, че разпространява фалшиви новини, като тази, че щял да подаде оставка веднага щом приключи българското председателство на Съвета на ЕС. „Фалшива новина, която се разпространява е, че чакам да мине председателството, за да дам оставка.
Държавата никога не е била с толкова добри параметри, колкото сега. Растат доходите, най-ниската безработица.
Първият мандат като дойдохме, бяха 12-13% безработица. Расте БВП, растат доходите“, коментира той.
„Понеже много ги е яд, защото специален гост в Брюксел на срещата Франция, Германия, Холандия, Белгия е Борисов, сега в Германия президентът Макрон и аз и пак им е неприятно и дай да почваме с фалшивите новини“, каза премиерът.
По темата за Западните Балкани“ той заяви: „С македонците заедно при папата ще бъдем – всяка година и те, и ние ходим там, и то винаги е едно бутане, едно криене, едно кой ще е първи, кой ще е втори. Със Зоран се разбрахме заедно да сме в хотели, заедно да ходим на плочата. Вчера на колегите – и на Вучич и на Тачи, има казах, защото в Скопие се скарахме много – не искат да си подават ръка, единият е обиден, другият е обиден.
Това ми е една от задачите сега и съм убеден, че самите те са вече много надраснали и знаят, че в Европейската политика трябва да дават личен пример. Затова съм спокоен“, каза премиерът и посочи, че министър-председателят на Великобритания Тереза Мей също ще дойде в България и то за два дни.
„С десетилетия не са идвали английски премиери, а сега и Тереза Мей и Дейвид Камерън
– даже сутринта рано ще им дам и двустранна среща, за да обсъдим Брекзит“, коментира Борисов.
Министър-председателят посочи, че заради всичко това опозицията я е „много яд“. „Виждам такава ярост – просто нещо като им падне мъничко в Парламента и настава злоба и жлъч. Не знам как народните представители на ГЕРБ ще оцелеят физически. Вече остава малко от българското председателство – не успяха да го провалят, въпреки че направиха всичко възможно, ама всичко възможно. Яд ги е, защото нито имат екип, нито има програма. Гледам ги и Таско, и Гечев, всички са били министри и зам.-министри – пази Боже, само при мисълта, че такива ще дойдат, ще държим здраво до край.
И всички сега казват, че той се е уморил и свърши ли председателството ... И само се питат кой от тях ще стане министър.
Преди имаше основание, например, когато ни направиха номера с вдигането на цените на ока само на определени апартаменти и забавените фактури, и сега февруари пак искаха да направят същата работа. Атаката беше масирана, психологическа и само с една цел – да се провали председателството, но така се проваля и Европа.
Как щеше да се проведе всичко това? Аз съм моторът на тая работа за Западните Балкани. До онзи ден държавите, които не признаваха Косово, не искаха да седнат на една маса с нея, но знаете ли колко усилия положих и лични разговори един по един. И така те до един потвърдиха, че ще дойдат на 17. А испанският премиер Мариано Рахой каза, че ще дойде дори и на 15 и 16, за да не кажа, че е нещо против мене“, каза още Борисов.
В Стара Загора министър председателят съобщи още, че
България ще вдигне мораториума за строителството на АЕЦ „Белене”.
До седмици правителството ще внесе в парламента предложение проектът за втората атомна централа да бъде размразен. Според Борисов мораториумът върху строежа на АЕЦ „Белене“ трябва да отпадне, за да може Народното събрание да даде мандат за разговори с инвеститори. Това трябва да се случи преди срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай през юли в София
През седмицата представители на Китайската национална ядрена корпорация обявиха, че са заинтересовани от изграждането на „Белене”. На площадката на централата има два ядрени реактора, които страната ни поръча на Русия преди години. До момента България е вложила 3 милиарда. Борисов подчерта, че за да може да започнат реални разговори с потенциалния инвеститор, парламентът трябва да даде мандат за това.
По думите му това трябва да се случи преди срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай през юли в София. „Колкото можем повече да ги държим въглищните централи, толкова по-добре. Но рано или късно съм убеден, че както в много големи държави ги затвориха, и тук ще стане така. И то през вредните емисии - цената им ще стане толкова висока, че няма да е изгодна“, каза още Борисов.