Благоевградското село Делвино обърка изборната математика със скрита избирателна активност от 50% още преди обяд
С 580 избиратели и 25-има гласували до 11.00 часа близкото до Благоевград с. Делвино би сутрешните рекорди вчера по избирателна активност в Благоевградска област. Няма математическа грешка, защото от избирателите близо 500 са македонци, а местните са около 100 души.
„От тях винаги гласуват около 50 човека, значи половината вече са минали и имаме реална активност от 50%“, обяснява математическата специфика на Делвино кметският наместник Красимир Стоицов в час, когато Районната избирателна комисия е преброила за Благоевградска община едва 4,27% активност, която е 2% по-малко, отколкото бяха гласували в общината в 11.00 часа на изборите през октомври миналата година.
„Обади ми се преди час колега да ме пита как върви активността и аз му казах, че вече са минали 500 души. Стига бе, изуми се той, откъде толкова много? Отговорих му, че минаха македонците, сега чакаме и нашите да се събудят“, разказва през смях кметът на Делвино и прави прогнозата, че през октомври на местните избори гласувалите към този час ще са много повече, защото на село хората много повече се интересуват от това кой ще им е кмет, отколкото кого ще пратят в парламента. Още повече, че на изборите наесен селото за пръв път ще си избира и собствен управник.
В секционната комисия в Делвино камината бумка с пълна сила, точно както беше и през октомври. Членовете на СИК-а отчитат, че близо 1/3 от подадените до момента гласове са дадени на машината, като я ползвали, за изненада на всички, главно по-възрастните гласоподаватели. Секцията е в безупречно състояние с 2 изключения – бележките от машината се пускат в непрозрачна картонена кутия, подредена до полупразната урна, а параванът е доста неугледен – направен е от бившата тъмна стаичка чрез сваляне на горната част на плата и оформянето й с безопасни игли. В техническо отношение всичко е наред – машината работи, техниката за видеозаснемането след 20.00 часа е проверена, няма чакащи пред секцията. Единственият проблем на членовете на комисията е неяснотата дали партиите, чиито представители са, ще им донесат храна. И това обаче не ги тормози кой знае колко – още в събота плъзнал зловредният слух, че на тези избори май манджа няма да има, затова хората са си донесли сандвичи.
Проблемите на кмета са съвсем други – докато виси пред кметството и разтяга ловджийски лакардии с няколко мъже от селото и от СИК-а, той загрижено оглежда парапета на кметството, който е напълно прогнил и всеки момент може да поддаде и да срути цялата веранда. Зад парапета, който е сложен преди 59 г., при построяването на сградата – бивше училище на селото, виси горда табелка, според което община Благоевград е спечелила проект „Пространство за равен шанс“ на стойност 248 000 лв.
„От тия пари стотинка не е влязла в селото, но пък ги има закачени на всички кметства в общината“, обяснява Стоицов. Кметството е и с нова табелка. Стара е само влагата в мазето на сградата, която е превзела половината от стените, на за там пари ще трябват доста. Засега, като по-реална придобивка кметският наместник смята два пилона, които се готви да изпроси от общината, за да сложи на тях българското знаме и това на ЕС.
До обяд изборният процес в община Благоевград върви нормално, ако не се броят няколко спрели машини. Слабата активност се забелязва и в култовите секции в Помощното училище, където традиционно гласоподавателите са предимно роми от махалата и там винаги има засилено полицейско присъствие и изобилие на сигнали за купуване на гласове. И тук обаче има изненада – масово гласуват на машина и съотношението е приблизително 3 към едно в полза на електронния вот. Сред изключенията е Надка Тасева, която е инвалид, придвижва се с патерица, при това доста трудно. Въпреки това, макар и с много почивки, тя успява да се качи по стълбите до втория етаж. Обяснява, че не е пропускала избори, гласувала е и с машина, но този път ще предпочете хартиената бюлетина, защото някак й е по-удобно. Жената се справя доста бързо зад импровизирания параван и дори се налага да изчака придружителя си, който присяда зад машината. После двамата си тръгват, защото има работа по градината.
Според членове на секционни комисии в Помощното представителите на малцинството атакуват секциите след 18.00 часа, което от години е специфична особеност на изборите в махалата. С нея е запозната и полицията, която в късните следобедни часове подсилва охраната с поне още 2 патрулки.
ВАНЯ СИМЕОНОВА в.Струма