Благоевградският екссъветник Ст.Митев "Картала" върти хотел в Аспровалта: Туристите намаляват, но се увеличават покупките на имоти от страна на българите
Поредната криза в Гърция и продължаващата вече четвърт век криза в България стопиха с поне 20% българските летовници на Беломорието.
Това показват наблюденията на благоевградския хотелиер и бивш общински съветник Стоян Митев, който преди 8 г. си купи имот и построи къща върху 170 кв.м в гръцкия курорт Аспровалта. Хотелската част е с 8 стаи и всяко лято се пълни с негови приятели и познати главно от Благоевград.
„Северна Гърция я поддържаме ние, българите, сърбите, македонците и румънците, които са основните туристи, но за пръв път тази година се наблюдава отлив на туристи и това е заради кризата”, обяснява Митев, който от 2 месеца е в Гърция в крайморската си къща, издигаща се във вилната зона, позната като Сераки бийч, или Серски бряг.
В тази част на Гърция има хиляди българи, които работят в туризма и хотелиерството, и според Митев има реална опасност много скоро повечето от тях да се завърнат в България. По неофициални данни става въпрос за близо 200 000 нашенци - 120 000 постоянно пребиваващи и 80 000 сезонни работници, които до момента редовно са пращали пари на семействата си, останали в България.
Туристите са по-малко, но според брокери на имоти интересът към покупка на вили и апартаменти в Гърция от страна на българите се увеличава. През последните години в Северна Гърция със собствени имоти в съседната държава се сдобиха стотици жители на Пиринския край, сред които бизнесмените Венчо Мутафчийски-Пашата, Ангел Лекин, съдия Румяна Бакалова, много петрички лекари...
Българите основно търсят имоти около Кавала, където е по-евтино и по-близко до България, отколкото островите като Родос и Крит. Полуостровите на Халкидики остават най-предпочитани, защото от 2008 г. насам по официални данни имотите тук са поевтинели с 40%. Старите жилища на 100 до 300 м от морето вървят по около 900-1000 евро за квадрат, а строените след 2006 г. стигат до 1200 евро около Кавала и Аспровалта.
В района на Халкидики е с около 20% по-скъпо и зависи от отстоянието от вълните, както в Гърция определят линиите на строеж.
Урегулиран поземлен имот на 300 до 600 м от плажа в района на Аспровалта, Ставрос, Кавала върви по 80 до 110 евро за квадрат. На втория и третия ръкав на Халкидики е с около 30% по-скъпо. Ако парцелът е с лице към морето, цената стига до 180 евро.
За покупка на имот в Гърция българите трябва да знаят, че трябва да си наемат адвокат, който е задължителен в южната ни съседка при покупки над 11 738.81 евро, съветва Митев. Адвокатският хонорар е 0,5% от стойността на апартамента. 2% е нотариалната такса, 2% - хонорарът на брокера, 3% - данъкът за прехвърляне на имота, а около 2,9 евро за 1 кв. м. е годишният данък за апартамент.
Нашенци обаче не само купуват, но и наемат. Сред най-известните и „пресни“ наематели на имот в Гърция е ресторантьорът Стоян Митов от гр. Кочериново. Той и брат му Емил в далечната 1999 г. направиха в Благоевград най-луксозния за времето си ресторант „Уно“ в Синята къща, после изнесоха бизнеса си /заедно с името/ в столицата, в съдружие разработиха и не по-малко елитната Енотека. В момента кочериновецът изцяло се е концентрирал в гръцкия си ресторант. Той се нарича „Сто кима“ /“При вълните“/, намира се в Керамоти и освен морски дарове тук се предлага характерното за българските ресторанти обедно меню плюс студена наливна бира, която иначе като напитка е непозната в Керамоти. В курорта има и задължителните за Гърция таверни, общата черта между които е българският език, на който клиентите могат да поръчват. Например в таверната на двамата братя Йорго и Танаси „Сто адерфос” съпругата на Танаси е петричанката Ваня, нейни съграждани работят и по останалите заведения в Керамоти, така че от години всъщност това е един от „най-побългарените“ гръцки курорти.Източник:Струма