Окръжна прокуратура - Благоевград си направи отвод по искането на главния прокурор Сотир Цацаров за предприемане на съдебни действия срещу бившия директор на МБАЛ - Благоевград д-р Владимир Пандев и по компетентност работата е прехвърлена на Кюстендилска окръжна прокуратура, съобщава Струма.
„Разбрах за това днес в 10 часа /бел. ред. вчера/, когато ме извикаха в Окръжното следствие в Благоевград на разпит”, обясни пред „Струма“ лидерът на БСП и бивш болничен шеф. Той каза, че не знае със сигурност каква е причината за отвода на благоевградските прокурори, но предположи, че може би е заради факта, че неговият брат Петър Пандев е съдия в Окръжен съд - Благоевград.
Разследването срещу д-р Пандев е по искане на здравния министър Петър Москов, който настоял пред главния прокурор Сотир Цацаров бившият директор на МБАЛ - Благоевград да бъде проверен дали неправомерно е източвал Здравната каса, като е въвел пилотен проект за стимулиране на персонала в хирургичното отделение с отчисления от клиничните пътеки.
„Интересно ми е, че искат да бъда разследван само за хирургията, а системата бе въведена и в АГО, и в инфекциозно. Благодарение на пилотния проект хирургията от минус 160 000 лв. през 2013 г. през 2014 г. приключи само с 30 000 лв. загуби, АГО от минус 180 000 лв. - на минус 40 000 лв., а общите приходи в болницата само за година скочиха на 1,5 млн. лв., което ни позволи за 750 000 лв. да купим модерна апаратура”, защитава се д-р Пандев. Той обясни, че е въвел системата заради изключително ниските според него заплати на лекарите и медицинския персонал в МБАЛ - Благоевград и липсата на други възможности за финансовото стимулиране на хората. „Средната брутна заплата, докато бях директор, бе около 1700 лв., направихме и 20% увеличение, но пак казвам, това е обидно ниско възнаграждение за лекарската квалификация. Ненормално е млад лекар да стартира при нас от 650 лв. заплата. Затова пилотно въведохме система за допълнително стимулиране на принципа ако лекар доведе пациент да се лекува при нас, а не отиде в друга болница, 10%, които отделението получава от клинична пътека, се разпределят по следната схема: 5% за лекаря, който е осигурил пациент, 2,5% за колегите му от отделението, 1,5% за медицинските сестри и 0,5% за санитарите. За мен това е справедлива система, която стимулира работата на екипа, и отделно от това няма текучество на пациенти и кадри към други болници. Това не е източване на Здравната каса”, каза д-р Пандев.