Благоевградчани се юрнаха на пазар в Одрин, опразниха турските аптеки
Благоевградчани се юрнаха на пазар в Одрин и опразниха аптеките в турския град.
Ежеседмично, десетки отскачат за ден до южната съседка да пазаруват, тъй като цените на лекарства и хранителни продукти там са тройно по-ниски, твърдят те.
Затова е категорична и статистиката, която показва, че по време на грипната епидемия у нас продажбата на медикаменти в аптеките в Одрин бележат рекорди.
Значително занижена е цената на противогрипните прахчета - докато в България едно саше се продава за 1-1,20 лева, то цената в Турция е около 60 стотинки. Хапчетата срещу главоболие, които са друго често използвано лекарство всеки ден, в Одрин се търгуват за около 1,50 лева за 20 бройки, докато цената у нас често надвишава 2 лева.
Значително по-ниски са цените и на сиропи за кашлица, мазила срещу болки на кръста и гърба, лекарства за малки деца и други.
Фармацевтите в Одрин се възползват максимално от шопинг урожая и започват да работят дори и в неделя, тъй като през почивните дни напливът от българи и най-голям.
В някои аптеки в града служителите зад тезгяха владеят перфектно български език, а в други използват преводачи или говорят английски. Фармацевти дори отговарят на запитвания в социалните мрежи.
Евтините лекарства дават идея на находчиви нашенци да правят пари.
Задграничният бизнес включва покупка на хапове зад граница, транспортирането им у нас и продаването им на леко завишена цена.
Дори и при този вариант лекарствата излизат по-евтино, отколкото ако бъдат купени от родна аптека.
Огромен интерес има и към турските хранителни продукти и стоките за бита, които са тройно по-евтини от родните магазини. 6 килограма прах от престижна марка се продава за 10-11 лева, докато цената у нас е около 25 лева. Килограм домати в южната ни съседка е 90 стотинки, докато по това време на годината в нашите магазини варира от 2,50 до 4 лева.
Отлична оферта са още цитрусовите плодове, пилешкото месо и рибата.
При внимателно търсене може да бъдат намерени и дрехи и обувки на цени, които са в пъти по-ниски от тези в България.
А пък за сладките изкушения, като баклави, локуми, кадаир и прочие да не говорим, доволно поклащат глави екскурзиантите.