Благоевград се поклони пред Гоце Делчев
04 Февруари 2026 | 14:10
1 коментара
Култура
Благоевград

Благоевград отбеляза 154 години от рождението на революционера Гоце Делчев. Церемонията се състоя на пл. „Македония“, пред паметника на големия водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети.
„Когато говорим за Гоце Делчев, стоим прави. Съдбата му отрежда да бъде хуманист – човек, който обича хората, но е принуден от времето си да бъде и революционер, да извършва диверсионни действия. Представяте ли си каква мъка е носил в душата си такъв човек, да живее в епоха, в която знае, че тиранията може да бъде победена и със сила. У Гоце Делчев не е имало омраза към етнос, а омраза към тиранията. Тиранията, която и днес заплашва света отвсякъде. Неговите убеждения и ценности ни напомнят, че като хора трябва да бъдем толерантни, да обичаме другите и най-вече с всички сили да ненавиждаме и да се борим срещу тиранията“, каза в словото си кметът Методи Байкушев, след което склони глава пред една от най-значимите личности в българската история.
В знак на признателност и преклонение към делото на Гоце Делчев цветя положиха областният управител Георги Динев, председателят на ОбС - Благоевград Антоанета Богданова, военни, представители на образователни и културни институции, на политически партии, общественици и граждани.
Гоце Делчев е роден в Кукуш през 1872 г. Благодарение на неговите усилия ВМОРО се сдобива със своята четническа армия, привлича в редиците си способни войводи и разгръща активна дейност в Одринска Тракия.
Загива през 1903 г. край село Баница в сражение с турци.
Благоевград е неразривно свързан със съдбата на Гоце Делчев. В двора на църквата „Въведение богородично“ е издигнат и мемориал на Делчевия род, където почиват костите на негови сродници.
„Когато говорим за Гоце Делчев, стоим прави. Съдбата му отрежда да бъде хуманист – човек, който обича хората, но е принуден от времето си да бъде и революционер, да извършва диверсионни действия. Представяте ли си каква мъка е носил в душата си такъв човек, да живее в епоха, в която знае, че тиранията може да бъде победена и със сила. У Гоце Делчев не е имало омраза към етнос, а омраза към тиранията. Тиранията, която и днес заплашва света отвсякъде. Неговите убеждения и ценности ни напомнят, че като хора трябва да бъдем толерантни, да обичаме другите и най-вече с всички сили да ненавиждаме и да се борим срещу тиранията“, каза в словото си кметът Методи Байкушев, след което склони глава пред една от най-значимите личности в българската история.
В знак на признателност и преклонение към делото на Гоце Делчев цветя положиха областният управител Георги Динев, председателят на ОбС - Благоевград Антоанета Богданова, военни, представители на образователни и културни институции, на политически партии, общественици и граждани.
Гоце Делчев е роден в Кукуш през 1872 г. Благодарение на неговите усилия ВМОРО се сдобива със своята четническа армия, привлича в редиците си способни войводи и разгръща активна дейност в Одринска Тракия.
Загива през 1903 г. край село Баница в сражение с турци.
Благоевград е неразривно свързан със съдбата на Гоце Делчев. В двора на църквата „Въведение богородично“ е издигнат и мемориал на Делчевия род, където почиват костите на негови сродници.
Добавени коментари
Джумалия публикува:
04 Февруари 2026 | 16:36
Няма ли полиция. към общината която да следи за спазване на обществения ред .Всеки ден едни и същи цигани удрят някакви тъпани на Ловния дом и тормозят половината град .Кога най -после тези хора ще започнат да работят и с какво гражданите и гостите на града ни са заслужили такова отношение .Никога този град по отношение на обществения ред не е изпадал в такова положение .Пуснете и от джамията да вие някои ходжа и ще я втасаме хептем .Но така е като нямаме нито кмет ,нито общински съветници .Града ни се превръща с всеки изминал ден на пропаднало ,разкопано ГЕТО .









