Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство

03 Март 2026 | 14:45
0 коментара
Култура
Благоевград
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
С дълбок поклон пред подвига и саможертвата на загиналите за свободна и независима Родина, Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство.
Честванията започнаха с полагане на цветя пред паметния знак на майор Иван Павлович Орлински в двора на храм „Въведение Богородично“. Там бе отслужена и панихда за загиналите за Освобождението от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим и свещеници.
Програмата продължи с тържествен ритуал по издигане на националното знаме на Р България на пл. „Македония“, където участие взеха военнослужещи от 3-то бригадно командване и Представителния духов оркестър.
Жителите на Благоевград бяха поздравени от кмета Методи Байкушев, който подчерта важността на историческата памет.
„Свободна България трябва да бъде чиста и свята република, в която решенията се вземат с вишегласие и в която сме равни с другите европейски народи.
Да си българин означава преди всичко да обичаш свободата така, както ни е дадена от Бога. Означава да имаш жажда за знание и да знаеш, че съдбините ти зависят от собствените ти знания и умения. Означава да искаш прошка и да прощаваш, за да се хванем заедно и да изковем съдбата си.
Славни са героите, но най-славен е техният завет, защото ни показва какво трябва да правим днес. Покланяме се пред паметта им, но най-добрият начин да ги почетем е да живеем според ценностите им.
Можем да отдадем почит на предците си като останем отговорни граждани. Трябва да се радваме на свободата си, но и да знаем, че опазването и добруването на България зависи от всички нас.
Нека всеки ден си задаваме трудните въпроси и търсим честните отговори, за да бъдем достойни за паметта на героите ни.
Вечна памет! Да живее България!“, каза кметът Методи Байкушев.
В знак на признателност към героите бяха положени и венци, и цветя пред паметника на Гоце Делчев.
В церемонията участие взеха и областният управител Николай Куколев, председателят на Общински съвет Антоанета Богданова, командирът на 3-то бригадно командване полк. Кирил Спаневиков, началникът на Военно окръжие – Благоевград полк. Петър Митев, представители на институции, учебни заведения, граждани.
Празничната програма продължи на сцената на пл. „Георги Измирлиев“, където творците от НЧ „Арсени Костенцев -1980“, с. Изгрев поздравиха жителите и гостите на града, непосредствено след което на нея излезе любимката на публиката в националната селекция на Евровизия 2026 – Mona с изпълнения в стил фолклор, поп, етно и световна музика.
Честит 3 март!
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство
Благоевград почете 148 години от Освобождението на България от турско робство

Добавете Вашия коментар

TOP