Благоевград отбеляза 148 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство

12 Февруари 2026 | 12:23
1 коментара
Култура
Благоевград
Благоевград отбеляза 148 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство
Благоевград отбеляза 148 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство.
???????? Годишнината от паметната дата – 12 февруари 1878 година, бе почетена с ритуал в двора на храм „Въведение Богородично“ в Благоевград.
В знак на признателност бяха положени цветя пред паметните плочи на майор Иван Павлович Орлински, генерал Спас Георгиев, Хаджи Константин Чорбаджигошев, както и пред мемориала на Делчевия род, разположени в двора на църквата.
Свещеници отслужиха заупокойна молитва в памет на всички, отдали живота си за свободата на България.
В своята история Горна Джумая (днешен Благоевград) преживява две освобождения от османско владичество.

Първото е на 12 февруари 1878 година, когато жителите на града посрещат свободата с надежда и въодушевление.
Радостта им обаче е кратка – след решенията на Берлинския конгрес част от освободените български територии отново са върнати в пределите на Османската империя.
Благоевград отбеляза 148 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство
Благоевград отбеляза 148 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство

Добавени коментари

Джумая публикува:
12 Февруари 2026 | 16:39
Пишете Турско робство

Добавете Вашия коментар

TOP