Благоевград остава без язовир
В края на 60-те години на 20 век България е била на трето място в света по изграждане на язовири. Тогава преди нас са само Съединените Американски щати и Япония. Освен това до 1980-та година всички изкуствени водоеми са построени със собствени сили и средства на държавата. Около 3000 са язовирите на територията на страната ни като само 11 от тях са довършени след 1990-та година.
През 70-те години на миналия век Институтът за проектиране и проучване “Енергопроект” започва да чертае планове за прехвърляне на рилски води от Западните Родопи в София и Тракия. Целта е била да се осигурят допълнителни количества вода за столицата и да се изградят язовири, които да захранват Дупница, Благоевград и други населени места по поречието на река Струма, разказва Миглена Георгиева за Bulgaria ON AIR.
Проектът става популярна под името водоснабдителен комплекс “Рила”. В него още по време на социализма започват да се наливат пари. Стартират и строителни дейности по някои от съоръженията.
През юни 1989-та година независимото сдружение “Екогласност” започва кампания за спиране на строителството на водоснабдителния комплекс, защото според екоактивистите е той е самоцелен и несъстоятелен. В своето обръщение към гражданите и правителството организацията пише, че населението на София е един милион и 300 хиляди души и на всеки от тях се пада по 640 литра вода в денонощието. Количество, непостигнато в много от столиците на най-напредналите държави. Според „Екогласност” недостигът на вода в сушавите години основно се дължи на некачествената ВиК инфраструктура и загубите по мрежата.
През юни 1989 година независимото сдружение започва да събира подписи за спиране на проекта. Седмица преди 10 ноември същата година подписката е внесена в Народното събрание, а след промените изграждането на водоснабдителният комплекс е спряно.
По ирония на съдбата само четири години по-късно в София настъпва голяма водна криза. Тя е предхождана от няколко поредни години на суша. Въпреки това язовир „Искър” който снабдява града с вода през цялото време е подавал такава и на металургичния комбинат „Кремиковци”. И така през 1994-та година кранчетата на чешмите в столицата пресъхват. Въвежда се режим на водата. Тогава е довършена една от деривациите, която е била проектирана във водоснабдителния комплекс.
Със спирането на проект “Рила” Благоевград остава без язовир. Областният град разчита единствено на течащи води. А населените места, които се водоснабдяват по този начин са застрашени от режим на водата през летните месеци, когато реките почти пресъхват.