Благоевград диша с риск! Въздух с опасни нива на замърсяване тегне над града

15 Юли 2025 | 13:17
2 коментара
Общество
Благоевград
Благоевград диша с риск! Въздух с опасни нива на замърсяване тегне над града

В Благоевград се диша с риск.

Градът, разположен в полите на Рила и обвит в славата на чиста природа, всъщност се задъхва от фини прахови частици и опасни нива на замърсяване. Според данни от международни станции, включително швейцарската IQAir, въздухът в града редовно надвишава допустимите норми, като стойностите на най-опасния замърсител — PM₂.₅ — достигат нива, три пъти по-високи от препоръките на Световната здравна организация.

Проучване разкрива тревожна тенденция: Благоевград все по-често попада в графата „рискова среда за уязвими групи“. И ако доскоро темата за мръсния въздух звучеше абстрактно, днес тя вече се усеща с всяко вдишване.

 

Благоевград, 15 юли 2025 г. – Според данни на IQAir, швейцарски лидер в мониторинга на качеството на въздуха, Благоевград се намира в категория “Moderate” (AQI = 66), с основен замърсител: фини прахови частици PM₂.₅—на ниво 17 µg/m³ waqi.info+9iqair.com+9Amazon AE+9. Това означава, че въздухът е приемлив за повечето жители, но хора със сърдечни и дихателни проблеми трябва да ограничат дейностите на открито.

 

Паралелно, AccuWeather отчита по-ниско ниво (AQI = 39), с PM₂.₅ на 8 µg/m³ (Fairaccuweather.com+1iqair.com+1. Разликите се дължат на различни измервателни станции, време и методология, но ясно показват нестабилност и наличие на опасна фракция в определени периоди.

Добавени коментари

Мунчо Улавиот публикува:
15 Юли 2025 | 14:40
Ако наистина искате да сте полезни, пишете каква е причината за мръсния въздух, не само да констатирате нещо, без последствия! През зимата е ясно - селянията, преселила се в градо, си пали печките с кюмюр и боклуци, но през лятото защо пак е мръсно, нали няма тежка индустрия?
факт публикува:
15 Юли 2025 | 14:01
Е нали закрихме бизнеси на хората, защото имаше една боркиня за чист въздух и какво излезе, пак си дишаме замърсен въздух. ЗОР БЕШЕ ДА СЕ ЗАТВОРЯТ НЯКОИ ЦЕХОВЕ...

Добавете Вашия коментар

TOP