Бизнесменът Павел Стоименов от Симитли: Чака ни тежка криза, за да се спасим, всеки да разкопае градината си на село, затваряйте консерви и буркани с месо
„Българите да се върнат към корените си и всеки, който има градинка, да я разкопае и да започне да отглежда зеленчуци, за да преминем през тежката криза, която се задава”.
За това призова Павел Стоименов от Симитли, собственик на фуражен завод, един от най-големите зеленчукопроизводители и зърнопроизводители в страната, нашумял миналата година с разкритията си за рекет и злоупотреби в Комисията по ревизия на 45-ото народно събрание.
Бизнесменът е категоричен, че трябва да се предприемат превантивни мерки, за да сме подготвени и да издържим на икономическите последици, които ще се стоварят вследствие на войната в Украйна. Ето какво прогнозира той в разговор с репортер на „Струма“:
„Цените на зеленчуците ще продължат да растат. Цените на торовете се увеличиха тройно – 150 лв. се харчат за 1 тон. Вносните зеленчуци от Гърция също поскъпнаха заради повишените транспортни разходи вследствие на увеличената цена на горивата. Ако преди се плащаше по 4300 лв. на камион, сега вече отиваме на 5800 лв. По същата причина по-високи са цените и на вносните картофи от Франция. С 25 стотинки се е повишила цената на 1 кг само заради транспортните разходи. Цените на горивата ще продължат да се покачват , тъй като доставките ще се ограничават. Нищо добро не ни чака. Ние като зеленчукопроизводители няма да успеем да се справим и задоволим потребностите на българите. Казвам го откровено като най-големия зеленчукопроизводител, който развива модерно земеделие. Отглеждам 10 000 дка картофи , лук и чесън в плевенското село Брест и 100 000 дка зърно в Стара Загора. Моят съвет към хората е да засадят градините си на село с домати, чушки, лук, картофи. Общините трябва да се задействат и дадат така наречените „бели петна“ земя на хора, които нямат ниви на село, за да си произвеждат зеленчуци. Спасението е да се върнем към земята, да правим домашни консерви, както едно време, за да издържим на кризата, която ще ни удари. Хората трябва да помислят за малки стопанства, да напълнят „задния си двор“, който преди няколко години бе умишлено изпразнен от държавни институции в полза на определени бизнесмени. В момента свинското месо е евтино, по 4-5 лв. килото в хранителните вериги. Моят съвет е да започнат да се затварят буркани с месо, тъй като през есента цената на месото може да достигне 20 лв.”, препоръча Павел Стоименов.
По отношение на житото той добави, че разполага с информация, че руснаците хвърляли бомби в нивите на Украйна и там не може да се сее. „Знаем, че Украйна е житницата на Европа, с най-плодородната черноземна почва. Дори и утре войната да спре и да дойде мирът, ще са нужни поне 3 години за възстановяване. Ние няма да закъсаме за хляб, ако имаме балансирана политика. Аз обаче не бих препоръчал на правителството сега да изкупува зърно от производителите, защото в момена борсовата цена е 420 евро на тон. По-добре да започне да изкупува след 100 дниь когато започне новата реколта и тогава цената ще бъде със 150 евро по-ниска. Така държавата би спестила 500 млн. лв. Сега е моментът правителството да се споразумее със зърнопроизводителите да заделят на добра воля 10% от реколтата си като резерв за държавата. Не да отива в държавния резерв, в който виждаме как се краде, а да се оставя в собствените складове. Всеки, който има земя над 3000 дка, може да си позволи да задели 10% от продукцията. Това може да стане доброволно, в диалог на държавата със зърнопроизводителите, без да се насъскват един срещу друг и делят на „големи“ и „малки“. Всеки зърнопроизводител с 5000 дка обработваема земя може да си позволи да отглежда 150 крави като „домашни любимци“ и засади 50 дка със зеленчуци. Да развиваме патриотично земеделие, което няма да е в противоречие с членството ни в ЕС”, предлага Павел Стоименов. Убеден е, че българските бизнесмени, които от две години са в трудна ситуация, ще подходят отговорно и при по-тежка криза. Ако е необходимо, ще се ограничи износа, а там, където има съмнения за спекула, трябва да се намесят държавните регулаторни органи. Да се провери неоправдания скок на горивата, също и цената на олиото, която за 1 седмица се увеличи от 3 лв. на 4 лв. за литър на едро. „България е вторият производител на слънчогледово олио в Европа. Имаме 150 000 т олио, но можем да произведем 500 000 т. Нали тези производители получават евросубсидии”, заяви Павел Стоименов и добави, че ако някой извади България от кризата, това все пак ще е бизнесът. БЕТИНА АПОСТОЛОВА/в.Струма