Бизнесмен: Общинските съветници да осъзнаят, че Благоевград потъва!

16 Декември 2024 | 10:36
19 коментара
Политика
Благоевград
Бизнесмен: Общинските съветници да осъзнаят, че Благоевград потъва!

Замисленото увеличение на данъци, такси и цени на услуги за гражданите на Благоевград от 1 януари 2025 г. го виждам като начален стадий на фалит. Казвам го като човек със солиден стаж в ресторантьорския бизнес, в който съм от 1994 г.

Такова мислене от страна на кмет досега не сме имали! В момента нямаме никаква подкрепа, никаква! Малко да закъснеем с наема, веднага почват да ни звънят и да ни притискат, но защо като хазяи поне веднъж от общината не ни попитаха имаме ли нужда от нещо, с какво може да са ни полезни…

Освен в ролята на наемател на общината, аз съм бил и в ролята на наемодател, но всеки месец съм звънял не да пришпорвам за наема, а да питам дали с нещо мога да съм им полезен на наемателите,  каза собственикът на пицария и бизнесмен Лъчезар Петков.

През последните няколко години зимния сезон браншът ни е на ръба на оцеляването. От януари, щом минат празниците, до март хората се свиват тотално. Сега кметът иска с ценови шок да ни принуди да премахнем сами закритите тераси за пушачи, в които преди няколко години инвестирахме солидни средства да изпълним изискване на здравната инспекция. Недоумявам защо, преди да внася предложенията си, първо не попита хората, тези, които го направиха кмет, какво искат те.

Още на първата среща с гилдията ни след изборите кметът Байкушев изложи идеята си за премахване на пушалните и чу реакцията ни, че такова решение ще е убийствено за бизнеса през студените месеци, и затова поискахме разумен период отсрочка. На проведените след това няколко срещи постоянно го питахме по темата с терасите, но дежурният му отговор бе: „Все още нямаме яснота“. И на 15 ноември изненадващо внесе предложение за шоково увеличение на такси и данъци. Новите цени са не само драстично високи, някои дори са без аналог за България, но не се е съобразил и с искането ни таксите и наложената визия за бранша да са еднакви, независимо в кой район на града е заведението, защото в момента колегите в кварталите работят по-добре от тези в центъра.

Ситуацията силно се промени през последните години, затова центърът опустя. Сега по кварталите има много луксозни заведения и защо човек да плаща „синя зона“ или да даде 10 лв. за такси в едната посока до центъра и още толкова да се прибере, като може тези 20 лв. да ги остави в близкото заведение в квартала?! А вдигане на „синя зона“ съвсем ще прогони хората от центъра.

Много предложения давахме на кмета да направи буферни зони за паркиране например, но както виждаме, нищо от идеите ни не е приел. Не може само да вдигаш цени, а да не полагаш и минимални усилия за подобряване на условията. На колко места в зоната за платено паркиране има не дупки, а кратери, които с годините не се ремонтират, но всички си плащаме и зоната, и ремонтите. А предложението от 2 лв. на час е абсурдно и не искам изобщо да го коментирам.

Ако някой се заблуждава, че с увеличение на налозите градът ще изплува, ще напомня, че това е опровергано още от римляните. Ако се вдигнат таксите, данъците и наемите, неизбежно ще се вдигнат и цените в заведенията. Но контрата отново ще остане у нас, ресторантьорите, защото клиентът, като не може да си позволи по-висока цена на една супа, ще започне да си носи обяда от вкъщи.

Благоевград не е работещ град, тук няма големи инвеститори и хората не взимат високи заплати. Кметът, като ни вдигне налозите и ние като вдигнем цените на хората, никой няма да им вдигне доходите. Ние и сега сме принудени да се съобразяваме с възможностите на клиентите си, затова част от продукцията ни е с минимална надценка, за да ги задържим. Това, което кметът иска сега от нас, 28,80 лв. на 1 кв.м за остъклена тераса, е абсурдно! Аз няма да мога да платя подобен наем. Изходът е само един и затова протестираме!

Горещо се надявам общинските съветници, за които сме гласували да ни представляват и да защитават интересите на нас, гражданите, да не рискуват да загубят доверието ни, като одобрят внесените предложения. Да проявят разум, да се огледат и да осъзнаят това, което всички виждаме, че Благоевград потъва и че центърът вечер е призрачно безлюден. Но ако все пак го направят, за себе си съм решил, че ще търся друго място за бизнеса си. А служителите ми ще изпратя на борсата да ги издържа държавата.

Опасявам се, че не само аз, повечето колеги няма да издържат и ако управата на общината продължава в същия дух, скоро бизнес в нашия град няма да има.\struma.bg

Добавени коментари

БГ публикува:
17 Декември 2024 | 08:15
Тераси за пушачи, а Вижън направи една такава и след това си направи тераса на терасата,блъскай ги терасите на тия тарикати кмете
До Петър публикува:
16 Декември 2024 | 17:29
А иначе ще направиш много добре ако напуснете заедно с бизнес дамата града че такива като теб докараха нещата до тук.Такива бизнес дами само вземат нищо не дават.Кажи къде даде 5лв.дарение тая кочина???На против колко хора и бизнес смаза само.
До Петър публикува:
16 Декември 2024 | 17:23
Тази бизнес дама която само пуска фишеци че ще изтегли бизнеса си отдавна трябваше да го направи.Точно заради такива бизнес дами Благоевград стигна дъното.Всички знаем какви големи възнаграждения плаща на хората.Но за сметка на това изкупи града за жълти стотинки с помощта на вечния общински съветник.А най лошото е че такива като теб има много заблудени и нищо добро не ни очаква!!!
Ццц публикува:
16 Декември 2024 | 16:27
Ти колко лева наем плащаш на собственика . Най малко 2000 лв на месец а общинската земя да ти е без пари 1-2 лв на кв м. Смешко !!!
Фанети Мазакура публикува:
16 Декември 2024 | 16:27
Дреме ми на чурката, имам жилища и в столицата, и на морето, та като не ми харесва в Джумаята, си бия камшика и отивам на другите места!
Буден гражданин публикува:
16 Декември 2024 | 14:17
Златен кмет си имахме. Защо махнахте Илко нека ви е вътрешно сега
Дупничанин публикува:
16 Декември 2024 | 13:31
Като стари моми сте само се оплаквате. Щом нещата са така критични какво си мълчите, има законови методи на масови протести покажете че сте единни и се вдигнете, в противен случай ще ви приключат.
Петър публикува:
16 Декември 2024 | 12:57
Квазимодо не само не помага на и гони бизнеса от града. Вече се говори че бизнес дама ще изтегли един от големите бизнеси в града, точно заради това че и се пречи. Спират се голями бизнес проекти и ивистиционни намерения Така ли се помага на бизнеса, или само братко и татко да са добре.
петър публикува:
16 Декември 2024 | 12:43
Винаги при Байкушев няма пари, ама раздава заплати в общината на килограм, Грачанов, Димова, Шалявска, Мазурска, Ваклинов всичко е на хранилката и пари за нищоработа
Иван публикува:
16 Декември 2024 | 12:40
За хората които живеят в района на централния мол поради започналото строителство вече няма място за паркиране на личните си автомобили въпреки и талони за паркиране. Всекидневно са затворени централни улици без знаци и отрегулиране на движението Този ад бе сътворен от този кмет.Улицата която е при градската градина на следващия ден след асфалтирана беше разкопана и вече 4 месеца е лунен пейзаж. Този кмет е вреден за града.
до плюещите публикува:
16 Декември 2024 | 12:38
Спокойно, и вас ви чака ценова секира. За всекиго по нещо е приготвил Скелетор.
Рангел публикува:
16 Декември 2024 | 12:34
Никакъв бизнесмен не е тоя селяк, ама в случея е прав
Иво публикува:
16 Декември 2024 | 12:25
Защо плюете по хората с заведениения и хотели , нали всички ходите по центъра и ядете и пиете , сега некадърния кмет си е оплел кошницата има 21 местни нещастника - общински съветника и ще го гласуват в петък . От всичко това ще страдат всички живущи в този вече умрял град., дано се усети този измамен кмет
ЦГЧ публикува:
16 Декември 2024 | 12:10
Само така, крайно време ви беше. Щом се оплаквате цяла седмица значи кметът е на прав път. Дори трябва още да ви вдигне данъците и таксите!! Нека видим първо какви заплати давате на служителите и какви огромни печалби генерирате от услуга с ниско качество, надути цени и намалено ДДС. Няма и да имате клиенти. Второ синята зона ви е най-малкия проблем - в цяла европа централните зони са платени и скъпи и това е нормално. За скъпите ви автомобили даже няма да говорим.
гражданин публикува:
16 Декември 2024 | 12:03
Вие, ресторантьорите и хотелиерите с колко намалихте цените, когато заради COVID-19 бе намалено ДДС, което ние клиентите плащаме. С 0%, даже вдигнахте цените. Качеството на предлаганите услуги от тези сектори в повечето случаи не отговаря на нажудите на клиентите.
пригответе се публикува:
16 Декември 2024 | 11:58
Вместо стимулиране на бизнеса, го бъхтаме с най-високите данъци и такси в страната. А той и без това е мизерен и сега освен увеличение на цените в ресторантите най-вероятно ще има и съкращение на персонала.
така е публикува:
16 Декември 2024 | 11:43
Еми прав е човека. Данъците и таксите в Благоевград стават едни от най-скъпите в странта (някой такси са и най-скъпите). За да не фалират сега ще вдигнат цените в заведенията и пак ние ше го духаме.
112 публикува:
16 Декември 2024 | 11:19
Колко инвиститори доведе този смешен кмет ?Къде е промишлената зона ?Защо не се гласува отнемане на всички предприятия дадени на хора доностници на ДС от престъпната приватизация на Иван Костов и да се продават на преференциани цени на доказали се хора ,които могат да правят бизнес и отворят работни места .
гражданин публикува:
16 Декември 2024 | 10:55
Ти големия "бизнесмен" колко продаваш бутилка минерална вода 2.50 е как да върви търговията. Пробутваш зеленчуци от домашната градина?! Бягай от където си дошъл и махай бараката?! Никога не е имало такива цигански катуни като твоя и компания.!!! Ти от снабдител стана " бизнесмен"!!!

Добавете Вашия коментар

TOP