Бившият състезател на “Пирин” и “Фолкън” Ил. Илиев влиза в политиката, залага на принципа: “Аз печеля и ти печелиш”
Илия Илиев е роден на 13 януари 1986 г. в Благоевград, по спорта се запалва от дете и го практикува с голямо желание. Първият му голям успех идва в залата по спортна гимнастика - става републикански шампион за юноши младша възраст. По-късно се преориентира към таекуон-до /версия ITF/. Печели множество медали от държавни и международни турнири, защитава майсторска степен I дан /черен колан/, а през 2010 г. завършва НСА "Васил Левски" със специалност "Треньор по таекуон-до". Връща се в Благоевград и учредява собствен клуб "Илия Илиев", където четвърта година обучава подрастващи в корейския спорт. Наскоро изненадващо реши да се кандидатира за независим общински съветник и кмет на родния си град в предстоящите наесен избори.
- Илия, как се запали по спорта?
- Когато бях в IV клас, в училище дойде преподавателят по физическо възпитание Тодор Тодоров, който ни проведе кратък изпит. Тестът включваше набирания, 100 метра бягане, лицеви опори, коремни преси... После подбра най-добрите и заяви, че ще започнат тренировки по гимнастика в залата на спортния интернат в града. Сред избраните деца бях и аз. Така от VIII СОУ "Арсени Костенцев" попаднах в малка, но елитна група с треньор Любчо Солачки.
- Започнал си сравнително късно с гимнастиката, кога дойде сериозният успех?
- Само след 2 години подготовка участвах в национален турнир в зала "Раковски" /София/, където представях благоевградския клуб "Пирин", чийто наставник тогава беше Любчо Солачки. Станах републикански шампион за юноши младша възраст. Спомням си този ден като днес, защото след състезанието всички от отбора обядвахме боб чорба, приготвена от нашия треньор. Това бе най-сладкият боб, който съм ял някога.
- Защо смени спортовете?
- Занимавах се с гимнастика от 1996 г., до 2000 г. Когато треньорът ни Любчо Солачки почина, реших да продължа с бойните изкуства и по-специално с таекуон-до в клуб "Фолкън". Родителите ми се противопоставяха, защото ми желаеха доброто, а този спорт все пак е боен, но аз настоях. Успях да се споразумея с майка си, че ако повиша успеха си в училище на отличен, ще мога да тренирам таекуон-до. По това време бях IХ клас в ПТГ "Ичко Бойчев" с директор Тома Манасиев. Желанието ми да тренирам бойни изкуства беше такова, че за 4-годишния период в гимназията постигнах отличен успех и дори станах знаменосец на училището. През 2005 г. се явих на изпит и защитих черен колан I дан по таекуон-до във "Фолкън" с треньор Марио Богданов. В същия период участвах и печелих редица национални и международни състезания, като се класирах винаги сред първите 3 места. След това бях приет за студент в НСА, където продължих своето усъвършенстване по специалност "Треньор по таекуон-до".
- Как се стигна до учредяването на клуб "Илия Илиев" и защо избра това име?
- След завършването на НСА през 2010 г. се завърнах в Благоевград и започнах да практикувам треньорската професия. Началото бе поставено в залата на Военния клуб. Постепенно направих групи в ХI ОУ "Христо Ботев" в кв. "Еленово", VI СОУ "Иван Вазов" в кв. "Струмско", помощно училище "Паисий Хилендарски". Два пъти седмично пътувам до Симитли /гимназия "Св.св. Кирил и Методий/ и Сандански /гимназия "Яне Сандански”/, където също водя тренировки. Обучил съм стотици подрастващи, много студенти и хора на средна възраст. Занимаваме се с повече от едно бойно изкуство. Към настоящия момент продължавам треньорската си дейност в името на онези, които утре ще ни наследят - нашите деца. Наименованието на клуба дойде от само себе си.
- Защо реши да се кандидатираш за кмет и общински съветник?
- Считам, че нося много положителна енергия, която мога да предам на обществото ни и на своите съграждани. Решил съм чрез личния си пример да вдъхна надежда у младите и студентите най-вече. Както и да покажа на по-възрастните - нашите бащи и майки, че има достойни млади хора, които осъзнават своята отговорност и са твърдо решени да отстояват принципи и морал.
- Очакваш ли честна битка, някои хора казват, че стават разни работи около изборите?
- По тази тема съм мислил доста и имам позиция. Всеки може да твърди всичко. Животът е пъстър и ако погледнем малко по-философски, ще видим новия морал в политиката. Смятам, че хората, занимаващи се с политика, вече са узрели достатъчно. Претендирайки да водят останалите, трябва да знаят преди всичко силата на ценностите, а именно: Чест, достойнство, рицарство и принципа "аз печеля и ти печелиш", а не - аз печеля - ти губиш". Това е важно, защото в една битка губят и двете страни по нещо. Предпочитам откритостта и заедно всички да подходим по-отговорно, за да спечелят гражданите. Когато си спортист и носиш спортния дух, трябва да го раздаваш на тези, които нямат такъв, за да върви обществото ни напред. Всяко време носи своите герои, които никой не може да заличи.
Разговаря ИВАН ДЕЛЧЕВ
Източник: Струма