БГ трибагреникът по-евтин от ушития в Китай
Гербът върху байрака е знак, че не е произведен у нас
Български трибагреник, ушит в Китай, поскъпва 5 пъти от доставчика до магазина. Така за Деня на независимостта 22 септември на практика тези знамена излизат по-скъпо от флаговете, произведени у нас. Знаме, ушито у нас, излиза 7 лева, а вносното 10 лева. Това съобщи за „Монитор“ Атанаска Велчева, собственик на първата лицензирана фирма у нас за производство на националния ни флаг.
„Ако БГ търговецът вземе трибагреник на цена 2 лв. от китайски доставчик
качва надценката петкратно, за да го продава за 10 лева
а ако го вземе от българска фирма за 7 лева, ще трябва да го продава на 14 лева, сравни Велчева.
Тя даде за пример, че нейната фирма предлага флагове с размер 70 на 120 см за 7 лева без ДДС и такива с размер 100 на 150 за 9 лева отново без ДДС. Така китайските флагове са по-евтини, когато ги купуват на едро, но всъщност по магазините не са на по-ниска цена в сравнение с тези от български производител.
От офертите в една от най-големите платформи за продажба на нови и втора употреба знамена цените на трибагреника варират между 5 и 30 лева, в зависимост от размера и дали потребителят иска знамето му да бъде с дръжка или не. Най-малките размери като 30 на 45 вървят по около 5 лева. Масово китайските знамена са с надписи, напечатан герб или лица на видни български личности.
Предлаганите в сайта трикольори, които се доближават максимално до изпълнението на критериите за производство, са само от трите цвята и са съшити, а не отпечатани, стигат до цена от около 40 лева за голям размер 120 на 200 см.
Контролът върху разпространението на знамена, които не са направени според стандарта, се налага от областните управители. Велчева обаче коментира, че не знае за нито един областен управител, който да се е самосезирал и е наложил контрол върху тази търговия.
„Търговците искат да изкарат пари. Не ги обвинявам. Пазарът е този, който да регулира нещата“, добави още Велчева.
Атанаска Велчева припомни още, че
изискванията за възпроизвеждането на националния символ са строго определени и разписани
Това е конституционно определен национален символ и има специален закон за него. Националният ни флаг трябва да е в съотношение 3 към 5 или така нареченото златно сечение, цветовете пък са определени по скалата на Пантон, като цветовото съотношение и това какъв да е платът, колко грама и каква сплитка и други подобни изисквания са строго определени. Платовете отново са фиксирани според това как да бъдат напечатани, това че се съшива от три еднакви части и подобни други изисквания.
Тя подчерта, че трибагреникът ни е съставен само от трите цвята - бяло, зелено и червено.
„Ако видите надписи, символи или герб върху знамето, това е червена лампичка, че знамето не е родно производство, а китайско. За голямо съжаление много китайски знамена се внасят в страната. Областните управители имат правото да налагат контрол върху разпространението им. Тези флагове не отговарят нито цветово, нито като здравина или качество на това, което по закон е определено“, посочи още Велчева.
„За мен е абсолютно светотатство, че никой не налага контрол върху вноса и производството на знамена. Тези, които виждаме по митингите, сувенирните магазинчета и сергиите, идват от Азия. Като най-често не са съшити, защото се печатат на машина в огромни количества“, допълни тя.
Относно производството на специфичните платове, нужни за да може националният символ да бъде възпроизведен спрямо изискванията, Велчева каза, че преди платовете за знамената са се произвеждали в Карлово и в Казанлък, но фабриките вече са затворени отдавна.
Тя обясни, че разполага с три вида плат, като само този за масова употреба се произвежда в Китай, но възпроизводството на трибагреника се прави тук според стандартите.
Другите два плата, които са и по-скъпи, се произвеждат в България. Най-скъпият е и значително по-качествен и можем да го видим по гранично контролните-пропускателни пунктове, по административните сгради, в центровете на градовете и на други подобни места.
Хората най-често под въздействието на емоцията не обръщат сериозно внимание на това какво купуват, но
има и потребители, които държат на качеството
Учител от Търговище всяка година поръчва хубави, качествени знамена, за да ги поднася като подарък на своите ученици, които завършват училище, разкри още Велчева.
Лицензираните фирми не са единствените, които шият националния ни флаг. У нас има 45 трудово-производителни кооперации (ТПК), които се занимават с шивашка дейност. Това са специализирани предприятие и кооперации на и за хора с увреждания. Сред тях едно в Пловдив и едно в Стара Загора се занимават и с възпроизводството на българското знаме.
До миналата година фирмата на Атанаска Велчева е правила знамената в Пловдив, които красят града, но при смяната на ръководство на съответното общинско предприятие им е била възложена работата да направят знамената за града.
Варненски фирми шият най-здравите български знамена, похвалиха се производители пред „Монитор“. По случай 22 септември те предлагат много намаления на трикольорите, както и няколко вида празнични комплекти от българско знаме, знамето „Свобода или смърт“ и Самарското знаме. Тук е и първият и най-голям онлайн магазин за български и национални знамена, където за първи път у нас поръчката е буквално с 2-3 клика. Варненци могат да посетят и 4-5 фирмени магазина в града, където да изберат на място най-подходящото за тях знаме или да поръчат по техен размер и дизайн. Освен български и национални флагове във Варна се изработват още и знамена на училища за цяла България, за университети, за общини, за партии и сдружения, фирмени знамена, корабни флагове, европейски знамена, футболни и спортни флагове, за организации и комитети, патриотични байраци, за ловно-рибарски дружинки, флагчета за бюро и за кола, за различни поводи. Флаговете се шият изцяло с български платове, без евтини вносни материали със съмнително качество. Български флаг, шит висококачествено, произведен 100% в България, може да се намери от 7 – 149 лв., в зависимост от размерите. Знамената се шият от изключително здрав плат 120 г/кв. м, произведен в България.
За сравнение, почти всички други фирми използват полиестерен плат с плътност 100-110 г/м. Конците, с които се шие флагът, са полиестерни, с цвета на плата, а не общо използваните прозрачни (безцветни) силиконови конци. Причината за това е, че при излагане на външни условия като слънце, дъжд и сняг, те се амортизират бързо и се късат, докато полиестерните конци издържат на по-сурови метеорологични условия и запазват здравината си по-дълго време.
Най -големите са с размери 9 на 15 метра
Освен шитите байраци, във Варна се предлага и изработка на представителни бродирани флагове във всякакви размери, без ограничения. Правят се дори знамена с размери 9 на 15 метра. Почти няма национален флаг, който да не се изработва край морето. Традиционно преди национални празници се забелязва увеличено търсене на трикольора, когато българите се сещат да подменят знамената си. Това говори, че все пак у доста у тях е жив патриотичният дух. Освен широко търсените здрави български знамена във Варна може да се намерят и по-бюджетни варианти за байраци, достъпни за всеки джоб. Може да се поръчат и с доставка от куриерска фирма до адрес или офис, за да се пести време./монитор/