Безхаберието на Общината ще доведе до затварянето на Зоопарка в Благоевград
По сигнал на граждани за това, че зоопаркът в Благоевград е в трагично състояние Pirinsko com се зае със случая и направи разследване.
След като направихме посещение на 06.10.2013 год.(неделя) от 12.00 до 16.00 часа установихме, че зоологическата градина е оставена без надзор. На входа имаше търговец на семки , който потвърди, че не е виждал никакъв служител и подчерта, че има посетители но няма кой да им вземе входна такса. Припомняме, че преди години безотговорността точно по този повод, доведе до напускане на клетките на две мечки и лъв, което застраши живота на посетителите и жителите на Благоевград. Освен, че нямаше надзирател, впечатление ни направи, че в клетките преобладават кокошки и гълъби и много малко представяне на рядко срещани животни. След обстойна обиколка установихме, че освен празните клетки, табелите за информация за породата животни са напръскани със спрей, което затруднява посетителите да получат информация за породата и произхода на животното.
За да изясним ситуацията потърсихме за коментар общинският съветник Асен Балабанов, който е един от инициаторите за спасяването на зоопарка в Благоевград, който констатира следното: "Ситуацията с благоевградския зоопарк не е много по-различна от останалите в страната, с изключение на този в София, всичките са заплашени от отнемане на лиценза. Но това не означава, че общинското ръководство и администрация може да стои с ръце в джобовете и да очаква държавата да му реши проблемите. Така е сигурно само едно- в скоро време Благоевград може да остане без зоологическа градина. За съжаление, след напускането на Жанета Жикова като заместник-кмет точно това се случва, т.е. едно голямо нищо. За краткия и мандат в нашия град, с общите усилия на общинските съветници от БСП и две сдружения, сред които СИЛА на Люси Манова, успяхме да убедим г-жа Жикова да вземе проблема присърце. В резултат се направиха първите стъпки в правилната посока. Проведе се кръгла маса, имаше благотворителна кампания за набиране на средства, отговорните отдели в общината започнаха да търсят проектни източници на финансиране. Искрено се надявам, че моментният застой се дължи на безхаберие, а не на интереси, целящи затварянето на зоопарка и превръщането му в жилищен квартал например. Това разбира се са само догадки, аз се радвам че Pirinsko.com отново насочва обществения интерес към тази тема, дано в скоро време да имаме и положителни резултати", коментира Балабанов.
Силно притеснен за живота на мечките в зоологическата градина в Благоевград се оказа и Димитър Иванов, управител на Парка за танцуващи мечки в Белица и член на Фондация „Четири лапи”. Неговото становище е следното: "Клетката изградена за мечки в зоопарка в Благоевград не отговаря на изискванията Наредба № 6 от 23 октомври 2003г. за минималните изисквания и условия за отглеждане на животни в зоологически градини и центрове за отглеждане и размножаване на защитени видове животни. Няма да се спирам подробно на изискванията по самата наредба, за спазването и си има съответните институции. Но за всеки е видимо, че самата клетка не предлага подходящите условия за живот. Клетката е построена преди десетилетия и за тогавашните стандарти може би е била добра, но днес клетката прилича на затвор. Няма достатъчно пространство. Подът е изцяло от бетон, а мечката е животно, което обича да копае. Наличен е и малък басейн, но той е наистина твърде малък. Но да оставим минималните изисквания по наредбата. Мечката е най-харизматичното животно населяващо Българските гори. То е дълбоко вкоренено в нашия живот. Още от малки сме запознати, чрез различни приказки и легенди с Баба Мецана. Не е хуманно и честно да представим този великолепен образ и след това да го затворим в бетонна клетка и да го показваме на децата. Всеки път се питам, какво ли точно си мислят децата, когато са в зоологическата градина и майка им (понеже няма друг специализиран персонал или табела) казва „това е Баба Меца“. Зоологическата градини има две цели и едната е да запознава обществото, децата с дивите видове от нашата природа. Какво запознаване само! Ние все повече се отдалечаваме и по - малко познаваме природата си (с която особено се гордеем) и единственото място където това може да се случи всъщност дава една напълно изкривена представа. Животни затворници.
Зоологическата градини е собственост на общината. Тоест на нас. Ние чрез данъците я издържаме. Тя трябва да ни дава познание, възможност за отдих и хубава разходка в частичка природа. Но аз се отклоних от въпроса: . Отговаря ли на изискваната и има ли условие за пълноценен живот двете мечки? - Не, не отговаря във всеки един аспект. Нужно е да се промени, за да може да изпълнява целта си, а не да бъде затвор. Тя трябва да бъде едно хубаво място за всички Благоевградчани където да прекарват свободното си време ползотворно", обясни управителят на Парка за танцуващи мечки в Белица и член на Фондация „Четири лапи” Димитър Иванов.