Без „Зелени сертификати“ за влизане в НС, депутатите под карантина ще работят онлайн
Карантинираните народни представители ще участват в работата на Парламента дистанционно. Предложението на представители на „Продължаваме промяната“ /ПП/ беше прието със 155 гласа. От ГЕРБ настояваха към текста да бъде добавено и въвеждането на „Зелен сертификат“ за вход в Народното събрание. Това доведе до 3-дневни дебати, а предложението им в крайна сметка не беше прието след гласуване и прегласуване.
Днешното заседание започна не с парламентарен контрол, а с разглеждане на точката, която доведе до конфликт между народните представители по време на предишните две заседания – как да работят карантинираните депутати и трябва ли „Зеленият сертификат“ да служи за вход в Народното събрание.
Проф. Александър Симидчиев прочете декларация от името на парламентарната група на „Демократична България“, предава „Dnes.bg“. Той обяви:
„В една война печели този, който по-добре познава и предвижда врага. Ваксините обучават нашия имунитет да предвижда и да познава врага. Сертификатът у нас вече е въведен за голяма група граждани, включително децата, които ходят на училище. Причините са експертни, медицински и включват факта, че ваксините снижава с 60% риска от разпространение на заразата, със 70% постъпването в болница и с 90% – смъртните случаи.“
Според депутата „Зеленият сертификат“ трябва да важи за всеки депутат, както важи за всеки останал гражданин.
„Макар заповедта на здравния министър да не покрива съдебната и законодателна власт, би било проява на тежка липсва на морал и представителство да не приемем отговорността и да не се съобразим с това изискване и на територията на Българския парламент.“, изтъкна Симидчиев.
Същевременно Георги Михайлов от БСП обяви, че мнението им съвпада с това на председателя на ПГ на „Продължаваме Промяната“. Той допълни, че всички представители на БСП в НС притежават „Зелен сертификат“, но били възмутени от въвеждането му у нас.
„Мярката трябва или да важи за всички, или да не важи за никого“, изтъкна пък Маноил Манев от ГЕРБ.
В крайна сметка след споровете, Асен Василев от „Продължаваме промяната“ предложи да преминат към гласуване. Христо Гаджев направи обратна процедура, тъй като подобна процедура важи само за дебати по второ четене на законопроект. Разискванията обаче бяха прекратени от председателя на Народното събрание и се премина към гласуване на предложението на Балтов.
От гласували 193-ма депутати, 77 бяха „за“, а „против“ – 99, поради което предложението не беше прието. От ПП „Възраждане“ настояха за прегласуване, а предложението пак не беше прието със 102-ма – „против“. Последва гласуване на основния текст на ПП, който беше приет със 155 гласа „за“.