Без страх от бруцелоза благоевградчани купуват козе мляко, мътеница, сирене, извара... от сергиите на пазара на открито
Въпреки психозата около новите случаи на бруцелоза в селата около гр. Рила и поредната евтаназия на животни, последно в с. Смочево, благоевградчани извиха опашки във вчерашния пазарен ден пред сергиите, на които всяка сряда и събота производители на мляко и млечни продукти продават на открито продукцията си. „Не се притеснявам, редовен клиент съм”, заяви пред репортер мъж на средна възраст, който по обяд взимаше бутилка мляко и буца сирене от една от масите.
„Почти всички, които продаваме тук, сме от село Аврамово, над Якоруда, при нас болни животни няма, а и докторите редовно ги преглеждат”, твърди Салихе Ахмед Мустафа, една от жените, които продаваха продукция от личното си стопанство. На въпрос дали не се притеснява, че ще се развали продукцията й в жегата, тя убедително протегна бутилката: „ Пипни я, студена е, преди малко я извадих от хладилника в колата, имаме и по 2-3 хладилни чанти до нас. Ние сме тук редовно, ако само веднъж продадем негодна продукция, ще си изгубим клиентите, затова внимаваме”, обясни жената, а от съседната маса колежка съветва: И да се превари млякото, на извара ще стане, пак не се хвърля.
„Няма опасност от зараза чрез продукцията ни, нали всичко, което предлагаме, е минало топлинна преработка - и киселото мляко, и сиренето, и кашкавалът, и изварата”, изброи Хасан Хюсеин, който продава през няколко маси. Той също е от Аврамово и твърди, че никой не загрява само прясното мляко да го подкваси, винаги го кипват, защото каймакът му ставал друг. „Клиентите ни затова го харесват, иначе кой ще купи, стоката ни няма да се продава, а ние на това разчитаме да се изхранваме”, обяснява Хасан. Само от кравите и от картофите издържаме семействата си, нямаме друг поминък, пък вече сме и на такава възраст, че е късно да тръгнем навън. Младите, като завършат и видят, че работа няма, бягат, и по Германия, и по Испания, и в Англия, ама ние закъде сме”, коментира ситуацията мъжът и показва хладилните чанти до столчето си, в които държи продукцията.
Малко по-встрани от него леля Бонка от благоевградското село Клисура също е наредила на масата мътеница, козе сирене и козе мляко. „При нас зараза няма и да ни пази Господ, имам козички, овце и една крава и от 30 години продавам, никой не се е оплакал”, похвали се жената. „Кой ви казва, че е опасно, лъже, всичко се завира да се унищожат бактериите, за да се направи сирене или извара. Имам и по-солено, и не толкова, но солта също го държи”, обяснява технологията на сиренето леля Бонка и допълва, че никой не е луд да пие сурово мляко.
„На открития пазар в Благоевград е разрешена единствено реализацията на продукция от неживотински произход и в този смисъл търговията с мляко и млечни продукти, които изискват специален температурен режим на съхранение на същия пазар е нерегламентирана”, заяви д-р Малиновски, началник отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ - Благоевград. Ето какво още каза той: „Извършвани са нееднократно съвместни проверки с полицията с цел тази нерегламентирана търговия да бъде спряна - при които са съставени 3 акта за констатирано административно нарушение. Последните проверки на инспектори от ОДБХ - Благоевград са от тази пролет /май/. От всички животни в община Рила се взимат кръвни проби, които се изследват в лаборатория в София.
В животновъдните обекти, в които болестта се потвърди серологично, всички животни, болни и контактни, се унищожават в екарисаж, както се унищожава и добитата от тях продукция /мляко/. Проследени са от началото на годината всички придвижвания на животни от област Кюстендил до област Благоевград, на някои от тези животни също са взети кръвни проби и резултатите на изследваните до момента са отрицателни за бруцелоза, т.е. на територията на област Благоевград засега няма констатирани заразени и болни животни. На останалите животни, придвижени от област Кюстендил, предстои да бъде взета кръв за изследване. Добре е да се спомене, че заразяване от животински продукти /най вече мляко/ може да се получи само в случай, че то се консумира без предварителна термична обработка /сваряване или пастьоризация/, за което пряка отговорност в случая носят хората, които го консумират в суров вид”, категоричен бе д-р Малиновски.Източник:Струма