Без извънредна обстановка у нас няма да има сертификати
Здравният министър ще може да налага противоепидемични мерки и без обявена извънредна епидемична обстановка/извънредно положение, но те ще бъдат от ограничен кръг. С тях няма да може да се въвежда забрана за посещение на страната, ограничаване придвижването на територията на страната, спиране на работа на обществени обекти и услуги за гражданите, както и изискване на документ за достъп до въпросните обекти и услуги.
Това окончателно гласуваха днес депутатите с промени в закона за здравето. Тези промени закъсняха с две седмици, поради което у нас в момента има мерки само на границата и чисто медицински изисквания за карантина на болни и контактни.
Всички критики за отварянето на твърде широки правомощия за налагане на мерки бяха адресирани с леки корекции в текстовете на закона. Навсякъде беше добавено, че противоепидемичните мерки са временни и ще се основават на национални планове.
Бившият просветен министър Красимир Вълчев от ГЕРБ предложи в ограниченията да бъде записано, че без извънредна обстановка не може да се прекъсва учебният процес в училищата. Той се мотивира с това, че в противен случай отново децата ще платят цената на мерките. "Вие току-що предложихте да забраним грипната ваканция", коментира Антон Тонев, напомняйки, че законът за здравето не се отнася до едно заболяване. Опонентите на ГЕРБ не пропуснаха да напомнят, че именно правителството на Борисов държеше училищата затворени най-дълго за сметка на ресторантите.
След вчерашните хаотични сцени в здравната комисия, където депутатите бяха изненадани с устни предложения на окончателния вариант на текстовете, днес четирите партии на управляващата коалиция направиха всичко възможно да подчертаят постигнатото примирие. Както е известно, ИТН се опълчи на БСП, "Промяната" и "Демократична България" и настояваше да се допишат редица забрани в закона. След направени в последния момент корекции Андрей Чорбанов от ИТН оттегли предложенията си. Компромисът явно бе постигнат в последния момент, защото редакциите бяха раздадени на депутатите 15-20 минути преди вчерашното заседание на комисията. Днес Чорбанов вече беше един от най-активните защитници на закона.
"Възраждане" се възползва от всеки шанс да громи ковид мерките, като днес неговите депутати определиха решенията като "стъпка към ада" и установяване на "медицинска диктатура". В комични дуели влязоха Елена Гунчева и младият Искрен Митев от "Продължаваме промяната". Митев говореше за ригидни текстове, а Гунчева се оплакваше, че не разбира харвардската му лексика.
Костадин Костадинов и депутатите му направиха всичко възможно да превърнат дебатите в предизборна платформа, като Костадинов директно обяви, че след няколко месеца ще има ново управление и този закон ще иде в историята.
Дебатът не само нямаше нищо общо с обичайното обсъждане на второ четене, но често бе прекъсван от изказвания на всякакви теми - военната помощ за Украйна и позицията на БСП, извеждането на моряците от "Царевна" и даже срока за предложения в закона за висшето образование.