Белица празнува 113 година свобода
16 Октомври 2025 | 16:49
1 коментара
Култура
Благоевград

На 17 октомври /петък / от 12.15 ч. пред паметника на Илинденци ще се проведе тържествено отбелязване на 113 години от освобождението на Белица от османско владичество и присъединяването на Пиринска Македония към България.
113 години, в които за България започва първата Балканска война /1912-1913г./ – героична епопея за освобождението на човешките права на българите в Османската империя.
През 1912 година четири Балкански държави- България, Сърбия, Гърция и Черна Гора, сключват военен съюз, насочен срещу Османската империя.
За Пиринска Македония 5-ти октомври е това, което за цяла България е 3-ти март. Ако 3 март очерта реалните етнически граници на българската държава, 5 октомври беше една стъпка към това да се възстанови неправдата на Берлинския конгрес.
В знак на почит и преклонение пред делото на всички, помогнали за освобождението, пред паметника на Илинденци ще бъдат положени цветя от признателна Белица.
Организатори на събитието са Община Белица, Народно читалище „Георги Тодоров 1885“, СУ “Св. Св. Кирил и Методий“ и Професионална гимназия „Никола Вапцаров“-Белица
113 години, в които за България започва първата Балканска война /1912-1913г./ – героична епопея за освобождението на човешките права на българите в Османската империя.
През 1912 година четири Балкански държави- България, Сърбия, Гърция и Черна Гора, сключват военен съюз, насочен срещу Османската империя.
За Пиринска Македония 5-ти октомври е това, което за цяла България е 3-ти март. Ако 3 март очерта реалните етнически граници на българската държава, 5 октомври беше една стъпка към това да се възстанови неправдата на Берлинския конгрес.
В знак на почит и преклонение пред делото на всички, помогнали за освобождението, пред паметника на Илинденци ще бъдат положени цветя от признателна Белица.
Организатори на събитието са Община Белица, Народно читалище „Георги Тодоров 1885“, СУ “Св. Св. Кирил и Методий“ и Професионална гимназия „Никола Вапцаров“-Белица
Добавени коментари
Не съм сигурен публикува:
16 Октомври 2025 | 23:34
Ами като гледам Белица не е още освободена. И сегашният кмет е едно момче, което се турчее. Демек - помак-мазен! ВЪН!






