АУБ: Нямаме проблем с акредитацията

03 Септември 2018 | 10:18
0 коментара
Общество

Американският университет в Благоевград отрича да има проблем с акредитацията, за което бе сигнализирана Националната агенция за оценяване и акредитиране.

Налице са твърдения, че във вътрешния правилник на АУБ има противоречия с българското законодателство. Университетът претендира да е водеща образователна институция.

Според Закона за висшето образование /ЗВО/ той трябва да има академичен състав на основен трудов договор. В същото време, въпреки, че щатното разписание на АУБ в катедра „Икономика“ /една от най-значимите в университета/, предвижда поне 7 щатни бройки, там са налице едва 4-ма преподаватели на трудов договор.

Един от тези 4 обаче е уволнен поради ниска оценка от обучаваните, недоволстващи от това, че въпросният преподавател е взискателен към преподавания материал. Така вече е практика университетът да продължава да функционира, въпреки липсата на преподаватели, а в определени случаи и на студенти. 

Български преподаватели в учебното заведение твърдят, че там са налице симптоми на дискриминация – забелязва се рязка разлика в заплащането на българските преподаватели и техните колеги, идващи от други държави. Чуждите преподаватели получават трудово възнаграждение поне с 60% по-високо от българските им колеги. По темата понастоящем е открито производство пред Комисията за защита от дискриминация, чийто решение също се очаква с интерес. Стои въпросът за начина на атестиране на академичния състав.

Атестациите в университета не се извършват от атестационна комисия. Според вътрешните правила на АУБ зам.-ректорът и ректорът при вземането на решения за прекратяването на трудов договор действат с правомощия те единствено да вземат решение по свое усмотрение. Това всъщност обезсмисля на практика провеждането на каквото и да е атестационно производство.

Правоотношенията са вменени на едно лице, а не на орган, сформиран по професионални критерии. На 7 септември 2017 г. Акредитационният съвет на НАОА е дал институционална акредитация на Американския университет в България с оценка 9,09 за срок от шест години. Решението е взето въз основа на доклада на

Постоянната комисия по стопански науки и управление за извършеното оценяване по процедурата и доклада на експертната група за извършената проверка по процедурата. Двата доклада са публикувани на сайта на Агенцията и са обществено достъпни.

В доклада на Постоянната комисия е констатирано: „В качеството си на висше училище, регистрирано по законодателствата на България и САЩ, университетът спазва изискванията и на двете правни системи при наемането на персонала“. В същото време се посочва, че НАОА „няма правомощия да контролира спазването на трудовото законодателство и не разполага с функции по защита от дискриминация“.

В официалната позиция на Американския университет в България по повод на информацията, че учебното заведение няма акредитация се казва: "Като университет, акредитиран в България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) подлежи на двойна проверка от акредитиращите органи към Министерски съвет в България и на тези от САЩ. АУБ работи по световни стандарти и минава през регулярна акредитация, установяващи строгите правила и ред, които съблюдаваме, и няма как да бъде допуснато съмнение за статута на нашите програми и дипломи. Качеството на академичните програми в АУБ е оценено в спонсорираната от Министерство на образованието и науката рейтингова система на висшите училища в България, достъпна на rsvu.mon.bg, където всички специалности на АУБ са на 1-во или 2-ро място в страната“.

От АУБ заявяват, че успешно са преминали поредната институционална акредитация от НАОА, която даде много висока оценка на университета – 9.09. „Департаментът по Икономика от своя страна премина последната акредитация на програмата от НАОА през 2013 година с оценка 9.12. Всякакви твърдения, че университетът не спазва акредитационните изисквания и има практики, които поставят под съмнение качеството на образование в АУБ, са неоснователни и непотвърдени от факти“, се казва в изявлението на университета, с което БГНЕС разполага.

„Вече 13 поредни години АУБ приключва финансовата година с положителен баланс. Сумата на нетните активи се е увеличила четирикратно до над 100 000 000 лева към 30.06.2018. Доказателство за доброто финансово състояние е фактът, че студентските такси остават непроменени за трета година, а сумата на стипендиите за последната финансова година е над 4 200 000 долара. Университетът отчита 33% общ ръст на броя студенти и 58% ръст при българските такива за академичната 2018 – 2019 г.", се посочва още в изявлението.

Добавете Вашия коментар

TOP