Ат. Камбитов: Горд съм с изпълнените обещания и с това, което изградихме
Уважаеми съграждани, скъпи приятели!
Важно е какво обещаваш, но много по-важно е как го изпълняваш. Това, което държите в ръцете си, е моята програма - първата част е отпреди четири години с всичко, което обещах, и с отчет за направеното. Втората част е моята визия, моята мечта, моят път за успешен Благоевград.
Основните цели, които си поставих и преди 4 години, когато вие ми гласувахте доверие, и сега, са свързани с открито управление и яснота, а именно:
Благоевград да се превърне в Балкански университетски център, Международен панаирен център
Логистичен и транспортен център към автомагистрала „Струма“, Културна столица на Югозапада
Атрактивна туристическа дестинация. Дългосрочни проекти, гарантиращи просперитет на Благоевград, по които общината работи и ще продължава да продължава да работи до реализирането им.
За периода 2011-2015 г. успяхме да постигнем високи резултати по отношение подобряване на инфраструктура и подобряване на градска среда.
ЕТО КАКВО СЕ СЛУЧИ ОТ 2011 ГОДИНА ДОСЕГА:
Изкърпена е асфалтова настилка с дължина 45 976 кв. м. Направените тротоарни площи са 25 085 кв. м.
Изградихме и 36 нови улици с обща площ 109 570 кв. м. Тук не влизат улиците по оперативните програми. Доизградихме и уличната мрежа в кв. „Струмско”, направихме 2 нови кръгови кръстовища.
Успяхме частично да изградим велоалеи, с които да се облекчи трафикът в града.
Рехабилитирахме и общинската пътна мрежа, като осигурихме възможност за бърз и сигурен достъп на населението до общинския център, разходваните пари за тези действия са 1 550 480 лв.
Като цяло благоустроена е градската среда, без разлика между централната част и кварталите.
С изключение на 3 училища, всички останали са газифицирани, както и детските градини и детските ясли на територията на общината, което дава спокойствие и комфорт на децата, техните възпитатели и родители. В същото време това води до сериозно намаляване на разходите.
Когато говорим за градска среда и инфраструктура, не можем да не споменем и Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, по която имаме сключени 151 договора. За обновяване на сградите по програмата ще бъдат усвоени 90 млн. лева, които директно ще се влеят в местния бизнес и ще съживят икономиката. В това отношение искам да отбележа, че ние вземаме около 10% от заделения финансов ресурс за цялата страна.
Във ВиК сектора е направена реконструкция на градска пречиствателна станция за отпадни води и изграждане на канализация и водопровод по булевард „Пейо Яворов”, това е един от важните проекти, който успяхме да реализираме качествено и в срок. Проектът е по ОПОС 2007-2013 г. и е на стойност 6 234 879 лв.
Изпълнихме и програма за европейско териториално сътрудничество Гърция-България 2007-2013 г. на стойност 420 497 лв. , засягаща опазване и осигуряване качеството на общинските води.
Разработихме и допълнихме интегриран план за възстановяване и развитие - основен инструмент за управление на инвестициите в градската среда за 2014-2020 г. - финансиране ОПРР. Този проект е на стойност 292 049 лв. и е по ОПРР 2007-2013 г.
Напълно обновихме и зала „22 септември“, като за ремонтирането й бяха изразходвани 200 000 лв. Направихме и основен ремонт на градската художествена галерия, която не беше реновирана над 40 години. Ремонтирахме и зала "Пейо Яворов", която заварихме неподдържана с години. Отделно от това по ОПРР 2007-2013 г. с финансов ресурс от 5 000 000 лева осигурихме възстановяване, развитие и поддържане на зелената система, вкл. и грижа за растителността по улиците и централните булеварди.
За да имаме по-чиста градска среда, премахнахме и нерегламентирани сметища.
В ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ НАШИЯТ ЕКИП ДОКАЗА, ЧЕ ПРИОРИТЕТ В УПРАВЛЕНИЕТО НИ СА ДЕЦАТА.
Успяхме да изградим 64 нови детски площадки в парк Бачиново. Направихме и парк „Коколандия“, за чието изграждане бяха отделени 160 000 лв. по проект „Ловен парк”.
Изградихме парк за отдих срещу общежитията на Американския университет. Той е реализиран по програма „Зелена и достъпна градска среда”. В него има над 20 фитнес уреда, беседки за отдих, нови детски площадки, рампи за скейтборд, ролкови кънки и други.
Благодарение на усилията на администрацията разработихме общинска програма за управление на популацията на бездомните кучета и изграждане на приют. Това беше реализирано с общински средства на обща стойност 212 881 лв.
Справяме се успешно и по отношение на образованието в общината. В тази връзка разработихме реалистична инвестиционна програма за ремонт, възстановяване и повишаване на енергийната ефективност на училищния сграден фонд. Това беше едно от обещанията ми за мандат 2011-2015 г. В момента то е изпълнено на 100% по ОПРР 2007-2013 г., а общата стойност на дейностите е 3 298 594 лв.
Освен казаното дотук по отношение на училищната и спортна база изградихме 5 спортни игрища, 1 спортна зала, 1 плувен комплекс с 2 тенис корта и 2 футболни игрища. В момента в кв. „Еленово“ изграждаме спортна детска площадка със съоръжения за деца с аутизъм на терена на бившия стадион. Имаме две нови детски градини, а през 2016 г. предстои изграждането на още една. Тя ще реши проблема с приема на деца в квартал „Освобождение“.
По отношение на социалната политиката на общината към децата трябва да кажем, че за последния мандат е осигурена финансова подкрепа за детски градини и училища, в които се интегрират деца от малцинствен произход. В Благоевград вече има и безплатно столово хранене на деца от социално слаби семейства. Не е за пренебрегване и фактът, че вече е осигурена достъпна архитектурна среда за всички училища и детски градини за деца с увреждания.
ПО ОТНОШЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО СА РЕАЛИЗИРАНИ И ПРОЕКТИ КАТО:
„Заедно в подкрепа на различието и равния шанс за всички деца“, финансиран по ОПРЧР 2007-2013 г. на обща стойност 248 800 лв.; проект „Учим и се забавляваме заедно“, финансиран от Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства“ на обща стойност 24 711 лв., и проект „Община Благоевград - място за етноноваторство - ОБМЕН“, финансиран от Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства“ на обща стойност 21 952 лв.
През последните четири години работихме и безкомпромисно по отношение на здравето и спорта. Категоричен съм, че именно така можем да насочим децата в правилна посока и да ги държим далече от пороците.
Футболният клуб „Пирин“ стана общинска собственост и като такъв влезе в Професионалната футболна „А” група, което бе изпълнена мечта на хиляди благоевградчани. Сега в детско-юношеската школа на „Пирин” играят над 440 деца. Разработихме общинска политика за насърчаване развитието на спорта в сътрудничество с неправителствените организации, работещи в тази сфера.
Създадохме отлични условия за спорт в училища и детски градини - към момента са изградени 11 комбинирани спортни площадки в дворовете на учебно-възпитателните заведения.
Непрекъснато оказваме административна и финансова подкрепа на спортните клубове в общината. Вече е възстановен и Спортният интернат, който не беше ремонтиран от десетилетия.
На два от трите стадиона - на „Христо Ботев” и този в Рилци, изградихме компютризирана поливна система и инвестирахме в нови терени. Трета година Благоевград е център на международен турнир, който организираме, водени от грижата за детското здраве и спорта.
ПРИОРИТЕТНО И УСПЕШНО РАБОТИХМЕ И В ОБЩИНСКАТА ЗДРАВНА ПОЛИТИКА.
Един от най-важните проекти, реализирани през мандата 2011-2015 година, е проектът „Ремонт и оборудване на СБАЛО „Св. Мина“ - Благоевград, финансиран по ОПРР 2007-2013 г. на обща стойност 6 305 794 лв. Чрез реализирането му успяхме да повишим здравните услуги не само в общината, но и в страната като цяло. В момента болницата разполага с най-модерна апаратура за лечение на онкологични заболявания.
В новата управленска програма за 2015-2019 г. е заложен за реализиране втори етап от проекта на стойност над 22 млн лева. В посока здравна политика наложихме и контрол върху качеството на предоставяните от общинските здравни заведения услуги и подкрепа за разширяване на обхвата им, и т.н.
Социални дейности в общината през последните четири години също бяха приоритет. В тази връзка разработихме и предоставихме набор от нови социални услуги като: обучение на деца и млади хора за самостоятелен живот и пълноценна интеграция в обществото. Изградихме 3 нови социални заведения от смесен тип. Това е изпълнено по проект „Изграждане на 3 броя ЦНСТ и едно защитено жилище на територията на община Благоевград, финансиран по ОПРР 2007-2013 г. на обща стойност 1 537 257 лв. В домовете са настанени 776 лица. 652 лица ползват предоставяните в общността социални услуги чрез дневните центрове за настаняване, Домашен социален патронаж и обществена трапезария и др.
По отношение на изпълнените проекти през предходния период можем да споменем: осигуряване на безплатна храна с получени средства 124 046 лв. от фонд „Социална закрила” към МТСП и 61 582. 50 лв. от Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане 2014-2020; предоставяне на социалната услуга „Личен асистент” - ОП „Развитие на човешките ресурси” - стойност на проекта 1 326 220.45 лева.;
осигуряване на заетост на безработни лица, разкрити към кметствата на малките населени места на територията на община Благоевград - изпълнено по проект „Нов избор - развитие и реализация”, стойност на проекта: 342 676. 96 лв., и още други.
ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ БЛАГОЕВГРАД СЕ УТВЪРДИ И КАТО ЛИДЕР ПО ОТНОШЕНИЕ РАЗВИТИЕТО НА КУЛТУРАТА В ОБЩИНАТА.
Ние сме една от малкото, да не кажа единствена община, която отделя над 12% от собствените си приходи за развитието на културата на местно ниво. Нашата амбиция е да се превърнем в културен и фестивален център. Ансамбъл „Пирин“ е една от перлите, с които се гордеем, имаме Камерна опера, имаме и Биг бенд - нещо, което почти никой град в България няма в този си обем. За пръв път от 10 години вдигнахме заплатите на тези хора. Сред големите културни събития в Благоевград са: международните театрални фестивали като „Тара-ра-бумбия“ и „Заедно под дъгата“, „Пролетен фестивал на изкуствата Благоевград ”, детският фестивал „Талантино“ и др.
В областта на музиката - тук БГ Радио избират всяка година да раздават годишните си награди. И така, докато се стигне до кулминацията тази година - франкофонският фестивал „Francofolie. Благоевград“. Това е фестивал, който е изключителен по рода си, възроден в Благоевград след повече от две десетилетия. Погледнете само пресата във Франция. Всички звезди са очаровани от Благоевград, това ни дава лице, от което, естествено, произтичат добри политически и икономически ефекти.
В посока развитие на културата не мога да не спомена и формирането на общински фонд „Култура” на принципа на партньорства между община и меценати за финансиране на проекти в сферата на културата, както и изграждането на архитектурен и етнографски комплекс „Вароша“.
Екипът в община Благоевград през последните четири години работи в посока запазване на християнските ценности сред населението. Сред нещата, с които най-много се гордея в този аспект, е издигането на 33-метров православен кръст над Благоевград, защото това е нещо, което ще остане за поколенията и след нас. Направена е рехабилитация и реконструкция на храмове в селата на общината.
След много перипетии и неспирна работа предстои да бъде изграден нов православен храм на терена на бившите казарми в града. Отчитам като сериозен успех връщането на земята на казармите в община Благоевград. Въпреки 2-годишните умишлено създавани спънки и препятствия, през които минахме, теренът на бившите казарми вече е общински. Държа да отбележа, че построяването на църквата в района ще бъде финансирано на 100% от частен инвеститор, което вече е осигурено.
По отношение на предоставяните общински административни услуги също променихме много неща, част от тях са оптимизация на Общинската администрация за бързо, точно и безкористно обслужване на гражданите с цел удовлетворяване на законните им интереси, максимално ограничаване на бюрокрацията и корупционните практики чрез въвеждане на горещ телефон за сигнали на гражданите, както и подобряване на координацията между звената в рамките на административната структура и между отделните административни структури. Последното е изпълнено по проекти на обща стойност 200 000 лв. по ОПАК.
Отчитайки пред вас свършеното в последните четири години, не мога да подмина и звеното „Общинска охрана“, което създадохме с цел повишаване на чувството за сигурност сред населението, както и да ограничим детската престъпност и зависимостите. А предстои и изграждането на видеонаблюдение, което да сведе до мининум престъпността, вандалските прояви в областния център и да осигури спокоен живот за жителите. Чрез превенцията и на детската престъпност и зависимостите направихме Благоевград по-сигурно място за живот и инвестиции.
Истината обаче е, че за нас е важен всеки един човек. Затова обръщаме поглед и към селата в общината, които в годините бяха незаслужено пренебрегвани по отношение разпределянето на публични средства.
Ние се ангажираме да разработим и последователно да изпълним комплексна програма, която да обхваща решаването не само на инфраструктурните проблеми - като улици, пътища и зелени системи, но и да гарантира по-добро административно обслужване на хората от периферията, в това число изнесени работни места от Общинската администрация.
ЩЕ НИ ПОМОГНАТ И 176 МЛН. ЛЕВА, КОИТО УСПЕШНО ЗАЩИТИХМЕ ПО ЕВРОПРОГРАМИ И КОИТО ТРЯБВА ДА УСВОИМ ДО 2017 ГОДИНА.
Получавайки тези пари за града, ние спокойно ще можем да отделим средства от общинския бюджет за решаване на проблемите в селата. Ето и част от реализирани проекти в населените места на община Благоевград:
„Корекция на дерета през село Еленово, община Благоевград, финансиран по ОПРР 2007-2013 г., на обща стойност 705 263 лв., както и проект „Възстановяване зона за отдих в село Логодаш, община Благоевград“, финансиран от ПУДООС, на стойност 10 000 лв.
През 2013 година беше решен един основен проблем на хората, живеещи в село Дъбрава. След повече от 40 години там беше изграден водопровод и осигурихме на хората достъп до питейна вода.
Беше ремонтиран и водопроводът в село Логодаш.
В селата Церово и Падеш бяха асфалтирани улици. Със сигурност изпускаме много от нещата, свършени през последния мандат. Затова ще оставя цифрите да говорят и ще дам пример с размера на общинския бюджет за периода 2011-2015 г.:
За 2011 година - 35 755 385 лева;
- 2012 г. - 42 102 338 лева;
- 2013 г. - 48 823 756 лева;
- 2014 г. - 52 959 350 лева;
- 2015 г. - 61 261 028 лева.
Сами виждате за какъв ръст говорим относно общинския бюджет, всичко това е постигнато на база повишаване на собствените приходи, без да бъдат увеличавани таксите и данъците в общината (община Благоевград е с едни от най-ниските данъци в страната).
КАКВО ПРЕДСТОИ:
През мандат 2011-2015 година започнахме работа и по реализиране на дългосрочни проекти за развитието на общината, които ще бъдат осъществени през следващите години.
Сред стратегическите проекти, които са заложени в управленската програма за следващите четири години, е разкриването на депото за твърди битови отпадъци в с. Бучино. Предвидено е разширение, изграждане на сепариращи инсталации, обходен път покрай село Бело поле, изграждане на зелен пояс - издадено строително разрешение. Обектът ще бъде готов до месец юни 2016 г. Той е финансиран по ПУДООС и е на стойност 14 000 000 лв. В момента сме на етап издадено строително разрешение. Предстои тръжната процедура по ПУДООС, защото те са финансиращият орган. По прогноза в края на ноември тази година трябва да стартира обществената поръчка по ЗОП и до средата на януари 2016 г. да имаме избран изпълнител.
В посока енергийна ефективност във всяка общинска сграда са заложени проекти като: Основен ремонт, реконструкция, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъп за хора с увреждания и цялостно обновяване на фасади на сградите на община Благоевград, Областна дирекция на МВР, Първо РУП, Пътна полиция, Държавен архив, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението”, ГД „Гранична полиция”, Областна дирекция по безопасност на храните - 12,5 млн. лв.; Енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради на територията на град Благоевград - 12,5 млн. лв, като трябва да отбележим, че финансов източник тук е Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. Както вече споменах, имаме сключени 151 договора по Националната програма за енергийна ефективност, като предстои изпълнението им до края на 2016 г., на стойност около 90 000 000 лв.
Като виждаме резултатите от свършеното за 4-те години, ние си поставихме и амбициозни цели за следващия мандат, отнасящи се до подобряване на инфраструктурата: Изграждане на подлез за квартал „Грамада” за 2,4 млн. лв.; реконструкция на ул. „Ал. Стамболийски“ и изграждане на пътен възел между ул. „Ал. Стамболийски“ и бул. „Св. Д. Солунски“, на стойност 472 557 лв.
Предвидили сме и цялостен ремонт на уличната мрежа в IV микрорайон, за което са осигурени 10 000 000 лева. До 2019 година ще бъде изградена велосипедна алея от бул. „Св. Д. Солунски“, ул. „Даме Груев“, бул. „Васил Левски“, бул. „Кирил и Методий“ (до хотел „Ален мак“) и от ул. „Марица“ до ул. „Иван Михайлов“, чиято стойност е 537 567 лв.
Ще съсредоточим усилията си и върху рехабилитация на улиците от II микрорайон „Марица“ и „Стойо Филипов“, за което ще бъдат отделени 2 818 000 лв.
Ще бъде решен и един основен проблем за града - този с осветлението. Предстои изграждане на енергоспестяващо улично осветление на територията на Благоевград, което струва 3,2 млн. лв. То ще бъде въведено поетапно в цялата община. Първоначално ще бъдат обхванати най-невралгичните точки в града, като впоследствие LED осветление ще бъде направено и по селата. Финансовите източници тук са общински бюджет и целево държавно финансиране, Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г., Приоритетна ос 1.
ОСВЕН ВСИЧКО, ИЗБРОЕНО ДОТУК, БЛАГОЕВГРАД ЩЕ БЪДЕ ПРЕОБРАЗЕН И В ЦЕНТРАЛНА ГРАДСКА ЧАСТ.
Сред заложените дейности в това отношение са: Реконструкция на площадното, подплощадното пространство и фонтаните, и изграждане на художествено осветление, за които дейности ще бъдат заделени 4 784 258 лв., ще бъде направен и основен ремонт, реконструкция, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъп за хора с увреждания и цялостно обновяване на фасади на сградата на Американския университет в България за 28 млн. лв. Ще възстановим градски парк Ловен дом с прилежащата към него сграда на обсерваторията, за което ще бъдат отделени 919 000 лв.
Ще насочим усилията си и върху изграждане на зона за обществен отдих по Алея на здравето. За развитието на туризма в общината ще бъде направено и релсово пасажерско транспортно съоръжение с въжено задвижване към м. Зайова поляна - 2 броя, на стойност 2 млн. лв. Освен това ще бъде направен и основен ремонт на Зоопарк - Благоевград за 518 210 лв.
Разбира се, ще продължим и започнатото в предишния мандат в посока инвестиране в образованието в общината. Тук само ще маркирам малка част от заложените неща. Ще бъдат изградени физкултурни салони към НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ и към Междуучилищен център по трудово-политехническо обучение - общо 1,6 млн. лв.; Изграждане на 2 спортни игрища по инвестиционната програма. Предвидено е и строителство на нови детски градини, в това число и преизграждане на ЦДГ №8 „Вечерница“ за 1,7 млн. Дейностите, изброени дотук, ще бъдат финансирани от общински бюджет и целево държавно финансиране, Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г., Приоритетна ос 1
Обещавам, че няма да пренебрегнем принципите си и ще продължим да инвестираме в здравето и в спорта.
ЗАПОЧВАМЕ РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ПРОЕКТА „СПОРТЕН БЛАГОЕВГРАД”.
Сред основните неща в тази посока са изграждане на хотел с трибуни при стадион „Христо Ботев” - Благоевград за 12,5 млн. лв., както и изграждане на спортна база в м. Ягоденица - с. Зелен дол, за което ще бъдат заделени 13,6 млн. лв. Предвиждаме и саниране на пътя и доизграждане на ски пистата „Картала“, където общината е съсобственик.
За развитието на спорта и здравето в Благоевград ще разчитаме на финансиране от общински бюджет, програми на Министерството на физическото възпитание и спорта, програми за трансгранично сътрудничество Гърция-България и България-Македония, други транснационални и международни европейски програми, финансов инженеринг.
Ще акцентираме и върху социалните дейности и ще бъдат изпълнени проекти като: „Нови хоризонти пред децата и младежите с увреждания от Дневен център „Зорница“, гр. Благоевград“, на стойност 340 000 лв.; Преустройство и реконструкция на сградата на ДМСГД в „Кризисен център за жертви на домашно насилие“ - 2 млн. лв, както и преустройство и реконструкция на сградата на ДДЛРГ в „Център за работа с деца на улицата и Център за обществена подкрепа“ - 1, 8 млн. лв.
Следвайки започната политика в посока обновяване и изграждане на културни институции в Благоевград, сме предвидили цялостен ремонт, реконструкция и въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на Камерна опера - Благоевград за 1 млн. лв.
Освен това ще бъде изграден амфитеатър, заложени са и реконструкция, облагородяване, озеленяване и изграждане на парково пространство и алейно осветление в пространството между Регионален исторически музей и Младежки дом за 324 000 лв. Ще направим и цялостен ремонт, реконструкция и въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на Драматичен театър - Благоевград за 1 млн. лв., ще бъде реставрирана и средновековна крепост в с. Зелен дол за 5 млн. лв. Финансирането по тези дейности ще бъде от общински бюджет, програми на Министерството на културата, Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 (подкрепа за развитието на природни, културни и туристически атракции и подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития), програми за трансгранично сътрудничество България-Гърция и България-Македония.
УСИЛИЯТА НИ ЩЕ БЪДАТ НАСОЧЕНИ И КЪМ РАЗВИТИЕТО НА СЕЛАТА В ОБЩИНАТА.
За да постигнем целта си, ще създадем Местна инициативна група на територията на селата в община Благоевград, финансирана със средства от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Освен това ще бъде изградена ВиК и пътната инфраструктура в с. Рилци, с. Бело поле и с. Покровник. Предвидили сме и изграждане и създаване на среда, неразличаваща се или близка до градската.
Обобщавам това, което се прави за Благоевград: Благоевград има осигурени от защитени проекти около 176 млн. лева, които трябва да усвоим до края на 2017 година.
Но ние не спираме дотук, а гледаме напред. До края на програмния прозорец, т.е. до 2020 г., община Благоевград ще защити проекти за над 480 млн. лв. Убеден съм, че в следващите 4 години ще реализираме поставените цели и ще завършим започнатите обекти.
Това е моята визия, моята мечта, моят път за успешен Благоевград. Ако е и Вашият, застанете до мен, за да го извървим заедно. За това ни трябва време. Нека на 25 октомври си дадемтова време. Зависи от нас!
Нека сбъднем мечтите си заедно!
Ваш АТАНАС КАМБИТОВ