Арбен Мименов: Голям парадокс е, че цените на цигарите непрестанно се покачват, а тези на тютюна спадат

16 Октомври 2016 | 07:34
0 коментара
Общество
Арбен Мименов: Голям парадокс е, че цените на цигарите непрестанно се покачват, а тези на тютюна спадат

Арбен Мименов, председателя на Сдружението на производителите на ориенталски тютюни в България и кмет на община Сатовча в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин.


Фокус: Г-н Мименов, тютюнопроизводителите от гоцеделчевско се заканиха да излязат на протест, заради неизплатени суми за изкупена тютюнева реколта от миналата година. Срокът, който те поставиха, за да получат парите си бе 14 октомври. Има ли някакво развитие по казуса?
Арбен Мименов: Първо искам да обясни, че става дума за реколта от миналата година, но изкупена през тази до края на март месец. По закон изкупен тютюн трябва да бъде платен в рамките на един месец, но това не се случи от една гръцка фирма, която има лиценз да купува на българския пазар. Аз, като председател на Сдружението на производителите на ориенталски тютюни в България проведох няколко срещи. Най-напред с кметове от региона и тютюнопроизводители с уговорката, че плащанията ще бъдат извършени в определен срок, даден от въпросната гръцка фирма. После, след като този срок не бе спазен направихме среща с представителя на фирмата за България Михаил Папанастасио в Гоце Делчев. На нея присъстваха кметовете от цялата околия, както и тютюнопроизводители, като г-н Папанастасио обеща на конкретна датата да бъде извършено плащането на неразплатения тютюн. Имаше извършено плащане на малки суми, но цялата реколта отново не бе платена. След това под натиск от нас, отново бяха направени частични плащания и така още четири пъти бе обещавано, че ще се изпати цялата сума на хората, а се правеха само частични плащания и то за много малки суми. Преди около две седмици се стигна до там, че потърсих съдействие от министъра на земеделието и храните Десислава Танева, която ме прие веднага. Обясних й точно как стоят нещата и тя потърси срещата с представителите на гръцката фирма за България, която се състоял миналата седмица в София в министерството. Тогава г-н Папанастасио представи писмено потвърждение, че до 14 октомври ще бъде изплатена цялата дължима към тютюнопроизводителите сума от гоцеделчевския регион. Неплатените пари до този момент бяха на около 330 семейства от всички населени места в района за сумата от около 800 хиляди до 1 милион. Точната сума няма как да я знам и за това казвам ориентировъчните стойности. Въпреки това устно и писмено обещание, аз потърсих консултация от адвокатска кантора в София ако евентуално не бъде изпълнено това обещание да предприемем действия за водене на дела и предявяване на иск за плащане на сумите. Към 17.00 часа в петък, във връзка с обещанието, което имахме по сметките на хората от Гоце Делчев имаше наредени около 700 хиляди лева. По наши изчисления остават още около 200 – 250 хиляди лева, които очакваме в понеделник на да бъдат платени. 
Фокус: Тоест към момента може да се каже, че проблемът е частично решен и няма да се стигне до завеждането на дело?
Арбен Мименов: За момента да, но ако в понеделник нямаме превеждане на цялата сума най-вероятно ще минем към този вариант за останалата сума. Процедурата по закон гласи, че ако в едномесечен срок, отново се връщам на това, не бъде платена след като е взета на фирмата – изкупвач трябва да се отнеме лиценза. Това може да направи правителството, но като се има предвид, че има нови сключени договори, предвид и на това, че при такава процедура фирмата може изцяло да напусне държавата и да останат стотици семейства с неизплатени тютюни водехме по-балансирана политика, макар и до плащането да се стигна след доста сериозно закъснение. Иначе риска беше голям фирмата да се отдръпне и хората да не си вземат парите. Лично аз смятам, че краят на проблема вече се вижда с положените усилия. 
Фокус: А всъщност въпросната гръцка фирма за пръв път ли прави такова забавяне при плащанията или се е случвало и друг път?
Арбен Мименов: Тази гръцка фирма, с която в момента имаме проблем купува тютюн в България от може би над 15 години. Забавяне в плащанията за всичките тези години е имало общо два път с този случай сега. Учудващо защо. Обяснението, което дават представители на фирмата е, че до ситуацията се е стигнало, заради кризата в глобален мащаб и по-конкретно в Гърция. Въпросът, който зададох и пред министъра, и пред представители на фирмата, който ни притеснява към момента и който смятам е по-актуален от тук нататък е свързан с купуването на новата реколта. Хората са притеснени да си дадат реколтата, въпреки сключените договори. Това, което Папанастасио пое като ангажимент е, че в рамките на максимум 3 дни след взимането на тютюна, той ще бъде изплащан на хората. Дано да е така. 
Фокус: Тъй като засегнахте и темата за новата изкупна кампания, то кога се очаква да започне тя? Първоначално се говореше за септември, след това за октомври, а сега все по-често се тиражи, че това ще се случи в началото на ноември. 
Арбен Мименов: По принцип през различните години сме наблюдавали различни варианти за започване на изкупната кампания. Знаете, че това е един пазарен механизъм, който се влияе от доста фактори. Имали сме купуване и в началото на септември, в средата на септември, октомври и така нататък. Тази години се надяваме, че купуването ще започне края на октомври или началото на ноември. Така в неофициални разговори, водени с фирмите споменаха този период. Пак казвам обаче, че има години, когато реколтата се купува януари – февруари месец, но се надявам, че този път нещата ще бъдат нормални и ще започнат до 1 ноември. 
Фокус: А като цени коментира ли се как ще се купува? Знаем в региона предимно се отглежда тютюн от сортовете „Крумовград“ и „Гръцка басма“. 
Арбен Мименов: Цените винаги са били доста ниски. Това е един изключително тежък проблем, който доведе и до обезлюдяване на голяма част от населените места в региона, защото за голяма част от населението начина им на препитание бива свързан с тютюн. Ако имаше един по нормални цени нямаше да се стигне до това обезлюдяване и свързаните с него безработица, закриване на паралелки в училищата, а дори и на цели учебни заведения. Надявам се, че тази година в предвид на хубавото качество на реколтата, и в предвид на това, че 30 % намаля производството цената да бъде много по-нормална. Умишлено не казвам много по-висока. Себестойността на един килограм тютюн изчислена от Института по тютюн е тютюневи изделия е около 10 – 12 лева. Предвид на това, че се ползват сушилни, пирони и канапи от миналата година, то надяваме се цената за килограм тютюн да бъде поне над 8 лева. 
Фокус: Защо всъщност се получава така, че в България цената на цигарите постоянно расте, а тази на самата суровина тютюн върви надолу?
Арбен Мименов: Това наистина е един много голям парадокс. Всеки до който съм се допитвал, като министри, депутати и прочие, казват, че това е въпрос на пазарна икономика и механизъм. Това обаче не подлежи на никаква логика, защото преди 30 – 40 години килограм тютюн е бил над 5 лева при цена на хляба и бензина под 0,15 лева. В момента сте на ясно колко струва и хляба, и бензина, но цената на тютюна е под 5 лева. Освен това както анонсирахте и вие цените на цигарите са много високи и постоянно се покачват. Отварям една скоба и отново припомням на слушателите, че ние не търсим подаяние, а търсим реална оценка на произведения от нас тютюн. Не искаме излишни субсидии от държавата. На всеки трябва да е ясно, че от тютюна и тютюневите изделия, постъпленията в бюджета на държавата са около милиард и седемстотин до два милиарда лева от акциза на тази стока. Така, че искаме реална оценка и предоставянето на възможност хората да се изхранват с продукцията си. 
Фокус: Има ли бъдеще за сектор „Тютюнопроизводство“ и ще гледаме ли занапред по-добри тенденции за развитието на бранша?
Арбен Мименов: Полагаме огромни усилия това да се случва. Идната седмица ще има в София международна конференция по тютюна с участието на много експерти и сдружения от цял свят. Темата е много сериозна и има много неща за обсъждане. Ние, които сме членове на Европейския съюз (ЕС) подлежим на изключително тежки санкции, подлежим и на много сериозен контрол по линията на Световната здравна организация. Държави с много по-големи възможности като икономики – САЩ, Бразилия и други страни по света не спазват чак толкова тези норми и възможностите за развитието на сектора и поддържането на този отрасъл са много по-големи. От тази гледна точка сега се опитваме да влезем в норми на сдружения, защита на този отрасъл, защото районите, в които се отглежда тютюн не подлежат на друга алтернатива, нямат друга възможност за препитание, заради неблагоприятни климатични условия, липса на валежи, неплодородни почви, планински терени и прочие. За тези хора единственият начин за оцеляване е чрез производството на тютюн. Няма как в Европа да се харчат 500 хиляди тона тютюн, а в Европейския съюз (ЕС) държавите произвеждаме само половината от това количество. Другата част се внася. Според мен излишни са и изказванията, че тютюна е отрова. Да, наистина той е вреден, но след като е легализиран и се харчи нормално, защо ние трябва да отстъпваме първи и да даваме възможност да се намесват пазари на други държави. 
Ливия НИНОВА

Добавете Вашия коментар

TOP