Апостол Апостолов: Взети са всички необходими мерки за обезопасяването на свлачището над рудник „Ораново“
Свлачището, непосредствено над рудник „Ораново“ е едно от най-опасните не само на територията на община Симитли, но е едно от най-опасните на територията на страната. Към момента са взети всички необходими мерки, които са в компетенциите на общината за да бъде обезопасено и да не се стига до по-сериозни инциденти. Това коментира пред ‘‘Фокус’’ Апостол Апостолов, кмет на община Симитли.
„Това, което е в рамките на нашите сили и възможности сме направили. Почистено е дерето, което при едно евентуално потегляне на свлачището да може да поеме земната маса. Направихме всичко необходимо. Спечелихме и един проект за защита на населението при бедствия и аварии, с който имаме достъп с високотоварна техника, ако се наложи да се достигне до езика на свлачището за да се насочи в посока към дерето, а не към къщите“, поясни кмета.
По думите му, в създалата се ситуация се наблюдава един голям парадокс, а именно че се дава концесия на рудник „Ораново“, а той от своя страна не се задължава по закон да поддържа концесионното поле над рудника.
„Нормално е когато се вадят въглища самият скат да пропада и така се получават тези свлачищни процеси, според мен. Това е мнението на по-голяма част от хората на територията на община Симитли. На територията на община Симитли има редица свлачищни процеси, с които е имало проблем през изминалият пролетен сезон. Спечелихме проект за защита на населението при бедствия и аварии за укрепването на свлачищен процес на входа на село Полена, където имахме голям проблем“, каза Апостолов.
Той допъни, че има и други свлачища, но са по-малки, те са в начална фаза и общината успява да се справи със собствени сили. След обилните валежи в страната от последните месеци в Симитли имаше няколко активирани свлачища, но кметът на Симитли Апостол Апостолов, увери, че общината е в пълна готовност да реагира и да възстановява затворените пътища към населените места.
„Село Горно Осеново беше откъснато от света и пътят между Горно и Долно Осеново беше прекъснат от свлачище. Там все се извършват възстановителни дейности. Свлачищни процеси затвориха преди време и пътя за село Брежани, където проблемът беше отстранен своевременно”, обясни Апостол Апостолов.
Според доклад на БАН за укрепване на свлачищата в страната са необходими над 870 млн. лв. до 2020 г. От тях близо 480 млн. лв. са за критични и неотложни работи.
Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет обаче разполага с бюджет от 72 млн. лв. и с това се изчерпват възможностите на държавата за превантивни дейности.