Ансамбъл „Пирин” ще отбележи 60 - годишен юбилей
Ансамбъл „Пирин” ще отбележи 60 - годишен юбилей.
На 27 ноември в зала „Яворов” в Благоевград ще бъде отпразнувано подобаващо събитието, като кулминацията ще бъде на 4 декември в зала 1 на НДК. Ансамбъл „Пирин” има доста предстоящи участия в цяла България до края на 2014 година. „Малко преди юбилеят, на 11 ноември, в зала 1 на НДК ще се състои така наречената „Нощ на ансамблите” част втора, в която ще участва в един грандиозен концерт- спектакъл, с други два големи фолклорни ансамбли в България- „Филип Кутев” и „Тракия”, заедно с Иво Папазов и неговият оркестър, както и Стоян Янкулов- Стунджи”.
По случай 60-годишния юбилей на Ансамбъл „Пирин“, Общински съвет- Благоевград взе решение да отпусне допълните средства в размер на 60 000 лв. Тези пари ще послужат на ансамбъла за организацията и провеждането на концерт в Зала 1 на НДК в София. Очакванията на общинското ръководство са тези 60 000 лв. да бъдат върнати от приходите от билетите за концерта.
Ансамбъл „Пирин” е един от най-известните български фолклорни ансамбли и посланици на българското народно изкуство по света. Създаден през 1954 година с цел издирване и творческо пресъздаване на българския фолклор, за претворяване на сцената красотата на автентични фолклорни образци, както и създаване на произведения на фолклорна основа с участието на съвременни творци – композитори, музиканти, хореографи, художници, поети.
Обликът на ансамбъл ”Пирин” внушава на всеки, докоснал се до изкуството му, че фолклорът е безценното духовно съзидание на един народ, което живее и органично прониква в съвременността.
В своята творческа биография и репертоар ансамбъл”Пирин” има над 400 заглавия от песни, оркестрови пиеси, музика за хор, солисти и танцови постановки. За времето от своето съществуване ансамбъл”Пирин” е изнесъл над 7000 концерта пред повече от 6 милиона зрители и слушатели у нас и в 60 страни по всички континенти по света.
Ансамбълът е получи много световни награди като: „Златната плоча” на гр.Нешвил 1982 г.; наградата „Грамми” през 1990 г. за участие във втория албум на „Мистерия на българските гласове” на Марсел Селие. Участвал е на Международните фестивали в Картаген 1965 г. и в Тирана 2003 г., в Международните фолклорни фестивали в Италия, Словения, Дните на България в Брюксел Белгия, „Балкански площад” Гърция, Франция, Алжир, Република Корея, Рупублика Македония. Носител е на наградата „Кристална лира” 2007 за концерт-спектакъла „Гласът на Пирин” / в памет на проф.К.Стефанов/, наградата „Златен карагьоз” от Международния фолклорен фестивал гр. Бурса –Турция /2007г/ и голямата награда „Златен мост” от Международния фолклорен фестивал „Буюк чекмедже”- Истанбул / 2008 г/. Носител на голямата наградата на Муждународния фолклорен фестивал „Нестинарка” Бругас 2012.
Основна заслуга за създаването и израстването на ансамбъл ”Пирин” има проф.Кирил Стефанов – главен художествен ръководител и диригент на ансамбъла от 1956 г. до 2005 г. Той е един от най-изявените композитори и творци в народно изпълнителския жанр в българската музикална култура, професор по хорово дирижиране.
В ансамбъл „Пирин” работят вече няколко поколения талантливи артисти – певици, музиканти, хореографи и танцьори. Емблематични музикално – танцови творби за Ансамбъл “Пирин” са: „На мегдана”, „Тъпани”, „Тракийски триптих”, ”За свободата”, „Пролетни игри”, „Игра”, „Средногорки”, „Три моми”, „Пирински полъх” и други, по музика на Кирил Стефанов, Александър Кокарешков, Петьо Кръстев, поставени от изявени хореографи като Костадин Руйчев, Кирил Дженев, Тодор Бекирски, проф. Николай Цветков, Лилян Данчев, Кирил Апостолов, Георги Гаров и др./Pirinsko.com