Аномалиите на климата: Април счупи световните температурни рекорди
Според нов доклад на службата на ЕС за наблюдение на климата, публикуван на 8 май, април е поредният "забележителен" месец с рекордни средни температури на въздуха и на морската повърхност в световен мащаб.
Необичайно топлите условия се появиха въпреки продължаващото отслабване на метеорологичното явление "Ел Ниньо", което допринася за увеличаването на топлината.
От юни миналата година насам всеки месец е бил най-топлият подобен период в историята.
Април 2024 г. не прави изключение и е с 1,58 градуса по Целзий над средната стойност за периода 1850-1900 г. преди индустриализацията.
„Макар и необичайна, подобна поредица от месечни рекорди на глобалната температура се случи преди това през 2015-2016 г.", посочва Службата на ЕС за климатични промени „Коперник”.
Средната температура за последните 12 месеца също е с 1,6 градуса над прединдустриалните нива, което надхвърля целта от 1,5 градуса, определена от Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне.
„Аномалията не означава, че е пропусната целта от Париж, която се изчислява за период от десетилетия. Но тя сигнализира колко забележителни са глобалните температурни условия, които преживяваме в момента", заяви климатологът Жулиен Николас пред АФП.
Миналият месец беше вторият най-топъл април, регистриран някога в Европа. Планетата беше засегната от различни екстремни явления под формата на наводнения и суши.
В голяма част от Европа април беше по-влажен от обичайното, въпреки че Южна Испания, Италия и Западните Балкани бяха по-сухи от средното, съобщава още „Коперник”.
Проливни дъждове доведоха до наводнения в някои части на Северна Америка, Централна Азия и Персийския залив.
„Климатичните прогнози сочат, че през втората половина на годината може да се наблюдава преход към Ла Нина, която понижава глобалните температури”, обяснява още климатологът Жулиен Николас.
Източник: БГНЕС