Андрей Райчев оприличи положението на ПП-ДБ с парадокса на Буридановото магаре
В интервю за "Лице в лице" по бТВ социологът Андрей Райчев оприличи ситуацията на ПП-ДБ с парадокса на Буридановото магаре.
По думите му най-интелигентните хора в коалицията са Радан Кънев и Христо Иванов, а отделно от това ПП-ДБ се чудят кого да мразят повече: Владимир Путин или Делян Пеевски.
Според него лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да позволи на ПП, които са го арестували, да си сложат свой главен прокурор.
Три фактора ще са в полза на Борисов и затова той не бърза сега за правителство, коментира Райчев:
- влизането на Тръмп в Белия дом на 20 януари,
- изборът на нов главен прокурор у нас (който трябва да се проведе на 16 януари)
- и идването на власт на неговите партньори в Германия (изборите там се очаква да се проведат на 23 февруари).
Социологът е убеден, че Борисов печели от сегашната ситуация, играе си с ПП като със зайци и тупа топката, докато дойде януари. А ПП затъват в своята несъстоятелност.
"Борисов бавно, като питон, си изяжда зайчето. Той не бърза, защото предстоят тези три много важни политически събития," обясни Райчев.
"Освен това има ИТН и МЕЧ, две млади, но доста буйни формации, които казват "не, Борисов при никакви обстоятелства". Ходът му е пак да предлага на ПП-ДБ, само че им предлага нещо леко унизително – "ще ви направим председател на Народното събрание, вие ще изберете за министър-председател мен или някой от нашите". Те не искат, той ги чака и си чака въпросните събития, които изредих", добави Райчев.
Според него ПП-ДБ не разбират какво е необходимо да направят.
"Необходим е общ фронт, когато не ни обединява това, че се харесваме, а това, че мразим еди-кого си прекалено много", посочи Андрей Райчев.
"Те излизат и казват, че ще правят фронт срещу Пеевски, начело с тях и казват "вие ще ми се подпишете, че въобще сте допуснати до този фронт". Така ли се прави общ фронт? Така ли Чърчил се съюзява със Сталин и му казва "ти се откажи от комунизма" и т.н. Общият фронт се състои в това, че взимаш хора, които не са като теб и даже сте врагове", добави социологът.
Ситуацията в парламента Райчев коментира по следния начин: "Просто - нови избори и Радев на изборите. Парламентът е изчерпан и невъзможен. Той не съответства на България и е такъв само защото Радев не се е явил".
"Парламентът е със слабовато дясно крило, сравнително силен център и ляво без нищо. Ситуация без Радев е крайно нестабилна. Ако се яви, ще има огромна промяна, ще се вдигне електоратът, ще се увеличи лявото крило", заяви още Андрей Райчев.
За Буридановото магаре
Буридановото магаре е илюстрация на парадокс във философията, отразяващ противоречието между концепциите за свободната воля и детерминизма.
Въпреки че е кръстен на него, парадоксът не е създаден от самия Жан Буридан (френски философ, живял в ХIII-XIV век, поставя началото на религиозния скептицизъм в Европа). Той е споменат за пръв път от Аристотел, питащ се как куче, изправено пред избора между две еднакво изкушаващи храни, би могло да направи разумен избор между тях.
Буридан не обсъжда този проблем. За сметка на това, той е привърженик на моралния детерминизъм, според който, освен в случай на невежество или външни пречки, човек, изправен пред алтернативни действия, винаги би избрал по-доброто. Буридан допуска, че волята би могла да забави избора, за да оцени по-добре възможните последствия от избора.
По-късни автори иронизират този възглед, описвайки магаре, което, изправено пред две еднакво желани и достъпни копи сено, би умряло от глад, докато обмисля решението си.Епицентър.бг