Проучване на „Алфа Рисърч“ отчита по-високи нагласи за участие в референдума – 54%, а за сравнение през 2015 г. заявената готовност е била 49%. Има възможност избирателната активност на референдума да е близка до признаването му за валиден.
Предстоящото допитване обаче най-вероятно ще произведе
резултат, базиран на противоречиви нагласи и слаба информираност за последствията
от едно или друго решение.
Изследването регистрира изключително любопитно противоречие – въпреки че сред решилите да участват в референдума, позицията „ДА” доминира и в трите въпроса, хората изразяват съгласие с мотивите и на двете противоположни позиции.
Протичащата в момента предизборна кампания за президентските избори и референдума предизвиква по-слаб интерес у хората, в сравнение с тази за местните избори през 2015 г.
Две седмици преди краят ѝ, всеки втори (51%) заявява, че не е запознат с нито една проява на кандидатите, показва национално представително проучване на „Алфа Рисърч“.
Кандидат-президентите и вицетата им в СНИМКИ
По-голямата част от хората (82%) знаят, че на 6 ноември ще се проведат избори за президент и национален референдум, но според 42% от хората не кандидатите, а политическите партии се разпознават като агитиращи за президентския вот.
77% от хората са запознати с новото изискване за задължителното гласуване и макар да признават, че това няма да повлияе на решението им дали да отидат до урните или не, очаква се висока избирателна активност.
Анкета: Над 50% искат мъж президент, но Цачева води
"Алфа рисърч": 80% от електората на ДПС не са решили за вота
Делът на твърдо решилите да упражнят правото си на глас нараства от 61% на 66%. Независимо от по-слабата кампания, заявената избирателна активност е със 7 пункта над декларираната за същия период през миналата година, преди местните избори.
Заради бурните дебати около квадратчето „не подкрепям никого“ вече 53% от пълнолетните жители на страната знаят за възможността да се гласува по този начин. Около 10% от решилите да гласуват имат намерение да изберат тази опция, нова са обичайно негласуващите – най-млади, учащи, слабо интересуващи се от политика, жители на градовете.
По-слабата кампания и липсата на локални играчи, характерни за местните избори, леко подобряват очакванията за честността на тазгодишните избори в отделните населени места. От 19% на 23% нарастват хората, които смятат, че в тяхното населено място изборите ще са честни.
Проучването за информираността и ролята на кампанията за Президентските избори и Националния референдум е направено от агенция „Алфа Рисърч“ по поръчка на Институт за развитие на публичната среда и финансирано с проектни средства на организацията.
Настоящото изследване е проведено в периода 19 – 24 октомври 2016г. сред 1013 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на анкетираните лица.