Албина Анева: ВСС трябва да се избира само от професионалните квоти
Екшън-план за оздравяването на съдебната система са подготвили от най-новата партия "Движение 21". Хората на Татяна Дончева предлагат план, според който членове на Висшия съдебен съвет не трябва да се избират от парламента, а единствено от съсловните организации и общите събрания. Прокуратурата пък трябва да бъде извадена от съдебната власт и обособена като самостоятелен, специализиран орган. Това разкри пред БЛИЦ адвокат Албина Анева-Томова, водач на листата на политическата формация в Пиринско.- Г-жо Анева, вие сте един от най-успелите благоевградски адвокати и водач на листата на „Движение 21” в Благоевград и в тази връзка – какво според вас трябва да се промени, за да заработи качествено съдебната власт?
- Основното, което ние искаме да променим в съдебната власт е начинът на управление. А именно изборът на ВСС да се провежда на друг принцип и по-конкретно – да липсва каквато и да е намеса от изпълнителната и законодателната власт в съдебната. Считаме, че не трябва ВСС да се избира от парламента, а трябва да стане само от съответните съсловни организации и общи събрания, Например съдиите – да се избират от Общото събрание на съдиите и т.н, без да се намесват политически сили и да има избор на членове на Съвета от парламента. ВСС трябва да се избира само от професионалните квоти. Освен това искаме изборът на главен прокурор да не става от ВСС, а от парламента. Също и прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт и да бъде създадена като самостоятелен, специализиран орган. В този орган прокурорите да нямат принципа на несменяемост.
- Явно говорите и за промяна в Конституцията?
- Да. Говорим и за това. Нашата идея е, преди да пристъпим към промяната на Конституцията и изваждането на прокуратурата от съдебната система, да направим новото структуриране и начин на избор на ВСС. По този начин ние безвъзвратно ще лишим изпълнителната и законодателната власт от възможност, за каквито и да било намеси в съдебната власт и конкретно в избора на орган, който управлява съда.
- Не се ли притеснявате, че ако парламента избира главния прокурор, ще се случи точно това – политическа зависимост на прокуратурата?
- Ние затова искаме да изведем прокуратурата от съдебната власт, да я направим оперативно и изпълнително звено. Затова не искаме прокурорите да са със статут на несменяемост, за да може да бъде контролирана тяхната работа. Това са нашите идеи за реформи в съдебната власт. Против съм възможността адвокатите да участват в управлението на съдебната система, в избора и работата на съдиите, както и се получава в момента. Има представители на адвокатурата във ВСС - адвокати, които са работели като такива, а сега не практикуват, но са членове на ВСС. Мисля, че това не е редно. Обяснете ми как един съдия ще бъде независим, след като неговата професионална съдба ще се решава от представители на адвокатурата, които се явяват избрани от парламента. По този начин се нарушава независимостта на властите – изпълнителна, законодателна и съдебна. Според мен в момента се извършва едно недопустимо смесване и намеса в работата.
- ВСС търпи много критики за кадровите решения, които взима. Последно бе упрекнат за избора или по-скоро - не- избора на председател на ВКС...
- Според мен това е израз на всичко, за което говорим. Това неизбиране на председател на ВКС, според мен, доказа, че има други принципи, освен професионализма.
- Какви например?
- Намесата и недопустимото смесване на властите в състава на ВСС.
- Според вас има ли кандидат, който трябва да бъде избран за председател на ВКС и затова ВСС не се спря на нито една от двете кандидатури – зам.-председателите на ВКС Таня Райковска и Полина Панова ?
- Не мога да кажа такова нещо, но не бих се учудила.
- Вчера станахме свидетели на поредната трагедия, загинаха 15 човека...Все по-често броим жертвите, констатираме нередности, но нищо не правим. Кой носи вина за това?
- Да. Това, което мен ме впечатлява е, че в тези високо рискови дейности, вместо превенцията да е генерална и определяща, тя се явява постфактум, което е недопустимо. Трагедията е голяма, неописуемо е. В медиите излезе, че работниците в завода не са били достатъчно квалифицирани. Не знам доколко е вярно, но кой е органът, който трябва да следи какви лица работят там и дали отговарят на изискванията. Колко често е била контролирана тази толкова опасна дейност?! Безхаберието е пълно, но ето, че цената на това безхаберие е огромната трагедия на хората.
- Идват избори, на 5 октомври. Каква е вашата прогноза за изхода от вота?
- Не знам, но ще кажа: вярвайте и гласувайте за малките партии, там е истината.
- Имате ли усещането, че изборът е предрешен?
- Не съвсем. Аз съм адвокат от 1992 година, преди това съм била съдия и прокурор. През последните 2 седмици получавам предимно обаждания от обикновени хора, не по служба. През 5 минути ми звънят и се обаждат само, за да ми кажат: „ние сме с вас, защото вие сте нови”. Значи има нужда от ново. Дано да имаме успех, за да има промяна!