Бившият депутат и кмет на община Гърмен Ахмед Башев излезе чист от проверката за конфликт на интереси, свързани с факта, че от 5 години децата в огняновското училище, в което той е директор, се изхранват от зет му Джемал Хамид.
Оказа се, че всички договори между училището и Хамид са сключвани не от Башев, а от съответния временно изпълняващ длъжността директор на ОУ „П. К. Яворов“, тъй като през всичкото това време Башев бе или депутат, или кмет, или в отпуск, или в болнични.
След обстойни проверки на всякакви регистри и договори завчера състав на държавната Комисия за конфликт на интереси с членове Катя Станева, Николай Николов и Паскал Бояджийски на тази база постанови решение „липсва конфликт на интереси“. Така комисията стана втората държавна институция, оправдала тази година Башев - първата беше НЕЛК, която отказа да анулира един от болничните му въпреки становището на благоевградската ТЕЛК, че е фалшив.
Любопитното е, че сигналът в Комисията за конфликт на интереси е изпратен от настоящия работодател на директора Ахмед Башев - шефа на Регионалния инспекторат по образование Ивайло Златанов, който явно търси всякакви начини да се отърве от Башев, но законът не му позволява - ексдепутатът се води директор на училището в Огняново от 14.03.2005 г., договорът му е безсрочен и въпреки че вече 10 г. не е влизал в школския двор, законът го защитава по всички линии.
Зетят на Башев, който е собственик на фирма „Ергин“ ЕООД и има заведение на метри от училището, храни децата от 12.11.2010 г., когато печели първата обявена за целта обществена поръчка, а последният му договор е за учебните 2014/2015 и 2015/2016 г.
Пред Комисията за конфликт на интереси, където Башев бил извикан устно да отговаря на обвиненията, той изрично подчертал, че не е сключил нито един от договорите със зет си, а като директор титуляр е подписвал само платежни документи за превеждане на парите за храна, давани му от гл. счетоводител на училището, и фактура от дружеството-изпълнител.
Проверката на комисията установила, че първите договори с фирма „Ергин“ са сключвани по времето, когато Башев е бил в неплатен отпуск като кмет и депутат - от 18 март 2005 до 6 август 2014. През август 2014 г. Башев си прекъсва за по-малко от месец неплатения отпуск, само колкото да подпише допълнително споразумение за увеличаване размера на основното си трудово възнаграждение като школски директор, след което на 2 септември 2014 г. отново излиза в неплатен отпуск като кандидат-депутат, после ползва болнични, платен годишен отпуск, а от 29 юни - 30 ноември 2015 г. е бил отново в неплатен отпуск. Последният договор с фирмата на зетя е сключен и с последния вр.и.д. директор на ОУ „П. Яворов“ Гълъб Топалов, тоест отново липсва подписът на Ахмед Башев.
Проверка на вестник „Струма“ в Агенцията за обществени поръчки показа, че последната поръчка за готови закуски и обедно хранене на 50-те деца в общинското училище е от септември миналата година. За доставката на сутрешните закуски се явяват 2 фирми. ЕТ „Любомира Павлова-89“ е отстранена от участие в процедурата заради непълна документация и позицията се печели от „Краси-1988“ ЕООД - фирма с регистрация в с. Осиково и управител Красимир Скендеров, която до лятото на 2017 г. ще носи на децата банички по 44 ст. без ДДС.
За обедното изхранване пък единственият кандидат е фирмата на зетя „Ергин“ ЕООД. Офертата му е 2,50 лв. без ДДС на дете на ден. В документацията по конкурса това е и посочената максимална цена, с която кандидатите могат да участват, което означава, че Хамид предварително е знаел, че ще е единственият кандидат и ще получи поръчката, в противен случай щеше да свали поне с 1 ст. цената.
Според подписания договор между вр.и.д. директор Гълъб Топалов и директорския зет Джемал Хамид последният се задължава да храни децата по меню, утвърдено от директора на училището, натуралните сокове трябва да са със 100% плодово съдържание, млечните продукти и хлябът да са произведени по БДС, персонал в ресторанта на депутатския роднина е длъжен да сервира и отсервира на децата, а Хамид трябва да организира и превоза им от и до училището - нещо, което не се налага поради близостта на заведението до школото. Договорът е фиксиран за 50 ученици и 320 учебни дни за тази и следващата учебна година, което прави 40 000 лв. без ДДС. Парите според контракта се осигуряват от бюджета на училището.
Не е ясно обаче защо до момента нито една държавна институция - Регионалният инспекторат по образование, община Гърмен или областната управа, не е проверила изявлението на родителите, депозирано в трите служби писмено, че всъщност храната се плаща не от училището, а от самите деца, както и че храноденът е много по-скъп от това, което реално се сервира на хлапетата.Струма