Светла или тъмна, в бутилка или в кен, с пяна или без – бирата е сред най-предпочитаните напитки, но знаем ли какви тайни крие зад гърба си?

За нас беше много интересно да научим някои от следните факти от историята на пивото и да ги споделим с Вас:

1. Официално в Европа се произвеждат над 40 000 марки и вида бира.

2. За първи път напитката се споменава през IV в. пр. Хр. – времената на шумерите. Пивото се е наричало сикару, а производството се основавало на ферментацията на ечемик. Смилали го на брашно и правили от него калъпи. За да се направи бирата, калъпът е трябвало само да се раздроби и да се потопи във вода.

3. В древността пивото се считало като критерий за богатство и затова присъствало на трапезата на знатни първенци. Използвали го също за лекарство, разкрасяващи процедури и дори като търговско средство за разплащане в натура.

4. Вместо меден месец, във Вавилон „празнуват“ Бирен месец. Традицията повелявала през първия месец след сватбена церемония, бащата на булката да черпи всеки ден зет си с бира. Идеята била младоженецът да разбере, че може да смени бирата, но не и жената.

5. В Древен Египет пиели бирата през сламка, като за целта богатите хора си купували златни сламки.

6. За да построят пирамидите, египтяните получавали около четири литра бира на ден – да са свежи и да имат сили, докато работят.

7. В края на XI в. в бирата започнали да добавят хмел, и така се получил вкусът, който познаваме днес.

8. Най-старият в света документ, регламентиращ качествата на хранителен продукт е немският Закон за чистотата на бирата от 1516 г., който е валиден и до днес.

9. Според древен чешки тест за качествена бира, пивоварът е бил длъжен да излее бъчва бира върху дъбова пейка, върху която сядали членове на местната управа. Седящите обували кожени панталони, а ако панталоните им не залепвали за пейката за определено време, продажбата на тази партида бира се забранявала.

10. Доклади на видни учени от България и Европа потвърдиха, че от бирата не се пълнее. Съдържанието на калории в пивото е едно от най-ниските в сравнение с редица други храни и напитки. При умерена консумация стандартна халба бира съдържа около 1/10 от обичайната дневна енергийна стойност за човека, която е между 2000 и 2500 kcal. Трупането на излишни килограми не се дължи на пенливата напитка, а на количество храна, която консумираме с нея. Изводът е ясен – ако искате да сте слаби, не спирайте да пиете бира, но в умерени количества.

11. Пивните дрожди съдействат за разграждането на въглехидратите, мазнините и протеините. Съдържанието на аминокиселини стимулира имунната система за възстановяване дори след химиотерапия, подпомага нервната система и осигурява енергия на организма. Намалява „лошия” и повишава „добрия” холестерол в кръвта.

12. Нови научни изследвания на швейцарски учени доказаха, че само бирата и млякото съдържат молекулата никотинамид рибозид. Тя предпазва от затлъстяване, подобрява метаболизма на клетките и удължава живота.

13. Съдържащата се в пивото бирена мая се влага в кремове за лице, защото изглажда бръчките. Косата става лъскава и мека, ноктите не се чупят, а кожата става все по-мека и еластична. Съдържанието на желязо, цинк, фолиева киселина и селен в бирената мая, е причина тя да намира приложение в СПА процедурите и балнеологията.

14. Изследване на университета в Копенхаген сочи, че комбинацията от играене на билярд и пиене на бира води до дълголетие. Билардът е лек спорт, с много почивки, предразполагащ към срещи с приятели, а пък умерената консумация на пиво създава позитивна емоционална нагласа и разведрява обстановката.

15. В най-голямата бирария в град Мацуширо, Япония, клиентите имат право на безплатна халба бира, но само ако са в заведението по време на земетресение. Вероятно причината е, че пивото има успокоителен ефект. Благодарение на хмела, бирата отключва хормоните на радостта – ендорфините.

И какъв е изводът? Консумирането на пиво, стига да е в умерени количества, създава само позитивни емоции и ето защо е част от нашия интересен, здравословен и балансиран начин на живот.

Наздраве!