51 ден на протеста: На 2 септември ще обявим, че не ни е страх
Протестиращи се събраха за 51-ия антиправителствен протест в центъра на София в триъгълника на властта – между Министерски съвет, Партийния дом и Президентството.
Остават блокадите на трите възлови кръстовища в центъра – на пл. Независимост, при Софийския университет и Орлов мост. Исканията на протестиращите са непроменени – оставка на правителството на Бойко Борисов, както и на главния прокурор, предсрочни избори и служебен кабинет.
От днес в столицата действа нова организация на движението на градския транспорт в засегнатите от протеста участъци.
2 септември идва, гответе се, бели дрехи или тениски с надписи „Мутри, вън”. По-важното е всеки да бъде готов, да говори сам със себе си, да си каже: мен не ме е страх. Да говори с хората около себе си и всички заедно да стигнем до извода, че нас не ни е страх, каза от сцената на протеста адв. Николай Хаджигенов.
На 2 септември в 8 ч. сутринта ще обявим, че нас наистина не ни е страх и че е време те да си отиват сега и завинаги, добави още Хаджигенов.
От 30 години съм на площадите и това е наше задължение да бъдем граждани, да показваме нашата позиция. Това заяви от сцената музикантът Петър Писарски от група „Атлас”. Има хора от управляващите, които се правят, че не знаят защо сме тук. Тук сме, защото искаме оставка на правителството, на Гешев, ново служебно правителство, честни избори и нов парламент, който да формира следващо правителство, където няма да има толкова крадци, добави Писарски. Уволнени сте, дами и господа, некадърници, подчерта още Писарски.
Днес в Европейския парламент се проведе закрито заседание на мониторинговата група за върховенството на закона. На заседанието са били отправени сериозни критики към България. От българска страна участваха вицепремиерът по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, заместник- главният прокурор Красимира Филипова и заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова.
В заседанието участваха още представители на Венецианската комисия към Съвета на Европа и други европейски институции. Отбелязано е било, че ситуацията с печатните медии се влошава, както и, че те са в ситуация на монопол, тъй като се владеят от един олигарх, както и телевизиите.
Малко по-късно Евронюз излезе с публикация по повод протестите в България, в която се казва, че новата конституция на ГЕРБ дава порочни механизми в ръцете на Гешев. Протестиращите са по улиците на българската столица София повече от 50 последователни дни, настоявайки за оставката на премиера Бойко Борисов и неговото правителство, а министърът на правосъдието Данаил Кирилов подаде оставка на фона на критиките си за неуспеха да се справи с корупцията, посочва Евронюз.
Барикадите в София и други градове в страната като Варна и Пловдив остават на фона на противоречиво предложение за нова Конституция, която да задържи настоящото дясноцентристко правителство на власт.
Медията информира за националния протест, насрочен за сряда, 2 септември, датата, на която се очаква правителството да вземе решението си за оставката на Кирилов.
“Не смятаме, че преди 2 септември това ще се случи, защото правителството отчаяно се опитва да остане на власт,” каза пред Евронюз Мария Матева, активистка на българската неправителствена организация “Правосъдие за всеки”. “Протестите продължават. И не само София протестира.”
Въпреки, че приветства оставката на Кирилов, малко вероятно е общественият гняв да се успокои.
“Мисля, че оставката на правителството е едно, а другото, което е еднакво или дори по-важно, е оставката на главния прокурор Гешев”, каза тя.
„Ако успеят да предложат този нов конституционен проект, те ще останат на власт. Опитваме се да получим оставките им, за да не позволим това да се случи”, заключава Матева.
Новата конституция, предложена от управляващата партия ГЕРБ на Борисов, която беше изготвена от бившия министър на правосъдието, ще даде нови правомощия на службата на главния прокурор с по-малко механизми, които да го държат отговорен, подчертава още Евронюз. /БГНЕС