5 години близо 10 бона: Колко струва да си купиш стаж?
С вдигането на минималния осигурителен доход:
- Последен шанс да се купят по-евтино, от август поскъпва с 14 лева
- 30 млн. лева са платили хората само за година. Правят го все повече българи – имали са периоди без работа в кариерата си
- Вноската за здраве на безработни също скача до 31,20 лв.
С 13,86 лв. се вдига цената за купуване на недостигащ стаж за пенсия от 1 август. От тази дата един месец вече ще струва 154,44 лв. Причината е, че в проектобюджета на държавата е предвидено минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се да се вдигне със 70 лв. и да достигне минималната заплата – 780 лв. Цената на стажа, който може да се купи, е 19,8% от тази сума, пише 24 часа. По този начин година недостигащ стаж за пенсия вече ще струва 1853,28 лв., а пълните 5 г. (това е таванът, който човек може да си купи от държавата) – 9266, 40 лева.
Сега за максималния период се плаща с 831,60 лв. по-евтино, или 8434,80 лв. Купуването на стаж става все по-използвана опция от кандидатите за пенсия, защото все повече хора в пенсионна възраст имат периоди на безработица в кариерите си. В същото време продължава плавното увеличаване на нужния за пенсиониране осигурителен стаж, докато стане 40 години и за жени, и за мъже. 30 млн. лв. са платили за недостигащ стаж хората, излезли в пенсия от 2022 г. до март тази година. Средният период, който си купуват, е 23,48 месеца, т.е. средно 2 години не достигат на българина да се пенсионира.
От тази възможност през първите три месеца на тази година са се възползвали 337 души. За 2022-а стаж са купили 4093 българи при 3840 за 2021 г., става ясно от статистика на Националния осигурителен институт. У нас има две възможности за откупуване на стаж. Хората с висше и полувисше образование могат по всяко време да внесат осигуровки за времето на обучение, включително и за времето на докторантурата. При навършване на възраст за пенсиониране човек може да откупи и още до 5 години недостигащ стаж. В тези случаи вноската се определя като процента за фонд “Пенсии” за родените преди 1 януари 1960 г. върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. Плащането става по банков път, но трябва да се издаде и удостоверение за пенсиониране от поделение на НОИ, за да бъде призната сделката към момента на отпускане на пенсията.
Висшистите могат да купят стаж само за периода на обучението, който е вписан в учебния план. Няма значение дали са учили в редовна, задочна или вечерна форма. Важно е през това време да не са работили, а за жените и да не са ползвали отпуск по майчинство. Те трябва да представят и диплома за завършено висше или полувисше образование и документ, удостоверяващ срока на обучението, или документ за придобита научна или образователна степен “доктор”. Хората, които са навършили възрастта за пенсия за трета категория, също може да си купят стаж. През тази година мъжете у нас се пенсионират на 64 години и 6 месеца, нужният стаж е 39 години и 4 месеца. Жените пък трябва да са навършили 62 години и да имат стаж от 36 години 4 месеца. Ако не им стига, те също трябва да подадат заявление в НОИ, с което да поискат да им бъде продаден стаж. А служителите на осигурителния институт преценяват точно колко време не достига и дават информация за точната сума на дължимите осигурителни вноски и реда за внасянето им.
Ако осигурителни вноски са правени за период, по-дълъг от изискващия се за придобиване на право на лична пенсия, то това време не се зачита за осигурителен стаж. Тогава човек може да поиска възстановяване на неоснователно внесените осигуровки от съответната териториална дирекция на НАП. Тоест, безсмислено е да се купува повече стаж, отколкото са липсващите месеци – това няма да доведе до по-голяма пенсия, както биха се отразили редовно изработените допълнителни месеци стаж. Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигурителни вноски. Осигурителният доход за времето, за което е закупен стаж, обаче не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера. Т.е. купеният стаж служи за придобиване на право на пенсия, но не може да увеличи размера ѝ.
През последните години се наложи и една негативна тенденция- все повече хора не успяват да изпълнят условията за пенсиониране. Именно част от тях се възползват от възможността за купуване на стаж. През миналата година новите пенсионери са били 97 590. Само 26 524 са отпуснати с достатъчно години и стаж за най-масовата – трета, категория труд. 23% от личните пенсии за осигурителен стаж и възраст са били за хора, които поради липса на стаж са надхвърлили нужната възраст. Така 12 043 души са се пенсионирали на почти 67 г. В масовия случай пенсионирането става на 60-64 г. – така е при 60,2% от новите пенсионери, показват данни на НОИ.
600 души са се пенсионирали на 70 и повече години, а малко над 4200 са успели да излязат в пенсия на 59 г. или по-млади. Ако депутатите приемат минималния осигурителен доход да стане 780 лв., както е заложено в бюджета, то това ще вдигне и вноските за здраве на хората, които трябва да си ги плащат сами – безработни и младежи, които не учат. Според Закона за здравното осигуряване неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така сумата е 8% от 390 лв., или 31,20 лв. месечно. В момента здравната вноска е 28,40 лв.
Бедните могат да искат помощ за отопление до 31.Х.
Бедните българи могат да кандидатстват за помощи за отопление до 31 октомври. До момента заявления вече са подали над 1500 лица и семейства. Тази помощ се дава за 5 месеца – от 1 ноември 2023 г. до 31 март 2024 г. През тази зима целевата помощ на месец ще е 109,39 лв., или 546,95 лв. за целия период. За да няма ощетени възрастни от вдигането на пенсиите с 12% от 1 юли, се коригира и коефициентът за получаването им. Право на целева помощ за отопление имат хора и семейства, чийто средномесечен доход за предходните 6 месеца е по-нисък от индивидуално определена граница. Тя се определя спрямо възрастта, семейното положение, децата. При определянето на границата се гледа дали помощ искат бременни жени, родители, отглеждащи сами децата си, и възрастни. За да получат помощ за отопление, безработните задължително трябва да са регистрирани в бюрата по труда – най-малко 3 месеца преди месеца на подаване на заявлението. Друго условие за тях е да не са отказвали предлаганата им работа или включване в обучения.
За да имат право на помощ хората не трябва да имат странични доходи – да са еднолични търговци или да имат участие в капитала на търговско дружество. Освен това обитаваното от тях собствено жилище трябва да е единствено. Друго условие е човекът да не е прехвърлял имот срещу заплащане или чрез дарение през последните 2 г., като общата стойност на сделките не трябва да надвишава 3 628,80 лв. В срок до 20 дни от подаването на заявлението социален работник трябва да направи индвидуална анкета и доклад. След това в 7-дневен срок се издава заповед за отпускане или отказ. Според сметките на социалното министерство тази зима право на помощ ще имат около 327 000 души и семейства. В сравнение с миналата година броят им ще се увеличи с над 25 000.