4 години затвор за Цветан Цветанов
Софийски градски съд призна за виновен и осъди на 4 години затвор бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.
Присъдата си Цветанов трябва да излежи при общ режим в общежитие в открит тип. Освен това съдът постанови той да не заема държавна длъжност 5 години.
Съдебната зала, в която бившият вътрешен министър чу присъдата си бе затъмнена и с изкуствено осветление заради бурята, която се разразяваше в този час в столицата. В определени моменти се чуваха и гръмотевиците.
Съдия Тони Гетов, който осъди бившия силов министър даде разяснения за присъдата. В тях той посочи, че отказът на Цветанов да разпореди СРС-та, разрешени от съдия, е извън правомощията на министъра. Съдията се позова на нормите на Закона за СРС-тата, както и на НПК, в които се казва, че вътрешният министър "дава разпореждане", а не му вменява възможност да преценява. Гетов заяви, че има пряк умисъл. Съдията подчерта и развитието на кариерата на Орлин Тодоров, който от разузнавач със заповеди на Станимир Флоров и после на Цветан Цветанов се издига до началник на РЗБОП Велико Търново. Такъв като временно изпълняващ длъжността е 10 месеца, след което става титуляр след конкурс. Съдията подчерта, че това повишение нямаше да е възможно, ако имаше срещу него наказателно производство. Съдията каза и че за целия си мандат Цветанов е отказал само 6 СРС-та от хилядите, за които е дал разрешение. Съдията се мотивира и за размера на наказанието, който е определил. За тежката ефективна присъда той посочи, че Цветанов в това време като вицепремиер и министър е имал огромен властови ресурс. Той допълни, че последствията са значително по – тежки и заради очакванията на обществото да гарантира върховенството на закона. А за да посочи високата обществена опасност на извършеното, съдията Тони Гетов подчерта принципа на разделение на властите. Така СРС-тата са разрешени от съдия.
Цветанов, който в началото на седмицата дори се извини на съда, днес след като чу за ефективната си присъда, първият му коментар бе въпрос: "Нали знаете много добре какво се случва в държавата?! Това нормално ли е според вас?!". След това даде думата на германския му адвокат Ханс Петер-Ул като подчерта, че от него има информация, която му споделил още снощи и тя е "много тревожна".
"Всъщност дойдохме насам доста песимистично настроени за обективността на българския съд", каза Цветанов преди да даде думата на адвоката си. Тук заговори Ул, който без да казва за каквито и да е източници, освен че са "доверени", каза, че преди днешното съдебно заседание получил сведения, че е "упражнен натиск върху българския съд г-н Цветанов да бъде осъден".
Германският адвокат заяви, че съдът "както е нормално за всяка една правова държава, ще остане независим и няма да се поддаде на този натиск и ще оправдае Цветанов". Присъдата не е оправдателна и той коментира, че съдът не удържал на натиска. "Вие сте свидетели, как съдията с треперещи ръце прочете присъдата. Аз наистина съм уплашен от състоянието на правовата държава в България", заяви Ханс-Петер Ул и смята, че ЕС трябва незабавно да се занимае. Въпреки настояванията обаче Ул не назова имена за това откъде идва този назован от него натиск, а за пореден път посочи, че процесът е политически и така изречението: Аз имам информация, че е упражнен натиск не беше потвърдено с конкретен източник.
Цветанов също избягваше тези въпроси. Той заяви, че ще обжалват присъдата и той е убеден, че "съдът действително ще се произнесе по съвест". А за източника за думите на Ханс-Петер Ул щяло да стане ясно в докладите, които ще изготви. Адвокатът му Менко Менков, който също не пестеше похвали за съда след оправдателната присъда в понеделник и дори днес каза, че всички присъди на Цветанов ще са оправдателни, днес заяви, че са написали жалбата "доста преди да приключи делото". Той говори за миналото как и предишни министри са казвали Не за СРС-тата. "Това днес, което се случва – не искам да цитирам Румен Петков" отклони въпроса той. На въпрос дали ще сезира родните институции, Цветанов отговори с въпрос: кои институции да сезираме?! Кои институции?! Когато му се отговори, че това са примерно прокуратурата и МВР, той каза: "Моля ви се недейте да ми говорите за неща, които знаете, че…!".
А след като му бе посочено, че това може да е главният прокурор, той каза: Вие се шегувате! И се мотивира с думите на Румен Петков, че българската прокуратура се е превърнала като джобно ножче на един човек.
По-рано днес прокуратурата поиска 3 години условна присъда за Цветанов. Пледоарията по второто от делата срещу зам.-председателя на ГЕРБ - това за отказаните СРС-та срещу бившия ръководител на БОП-Велико Търново Орлин Тодоров, бе при закрити врата. Самият прокурор Калоян Ангелов отказа да каже каква присъда е поискал в пледоарията си.
Прокуратурата обвинява Цветанов, че той пренебрегвайки разрешенията, подписани от съдия, е поставил собственоръчно резолюции "Не!!!" на шест искания за СРС- та.
БГНЕС припомня, че в съда на първа инстанция ден след евровота приключи с оправдателна присъда делото, по което Цветан Цветанов стана подсъдим за присвояване. Прокуратурата заяви, че ще протестира това решение на съдия Десислав Любомиров. По това делото бившият вътрешен министър е обвинен за това, че през периода от 23 декември 2011 г. до май 2012 г., е присвоил около 50 000 лв. от бюджета на МВР с цел да набави облага за Орлин Тодоров. На него му е било платено трудово възнаграждение за времето на отстраняването му от длъжност и обезщетения по ЗМВР, в този размер.
Краят на тази седмица е натоварен от към съдебната сага на Цветанов. В петък е насрочено и първото заседание по третото дело срещу него – това за т. нар. незаконни подслушвания. За 30 май съдия Петър Гунчев е насрочил първото заседание срещу настоящия зам.-председател на ГЕРБ и трима бивши директори на СДОТО.
Вече стана ясно, че Цветанов може да се сдобие и с още едно дело - за набеждаване. Същият ден в телевизионно интервю, той заяви, че справката на вътрешното министерство за срещите между него като министър и депутата от ДПС Делян Пеевски е фалшифицирана чрез дописване на неверни данни във ведомствените дневници. /БГНЕС