30 лева за купен глас в Югозапада
Перничанин е прибран от полицията за купуване на гласове в село Мещица.
Новината съобщи сайтът zaPernik.com. Срещу арестувания е заведено досъдебно производство.
По непотвърдена информация задържаният е животновъд и е зет в селото. В Мещица хора били свикнали да гласуват по списък с плащане. Полицията и прокуратурата отказаха по-подробна информация до края на изборния ден.
Според закона наказанието за купуване на гласове е лишаване от свобода от една до три години и глоба от хиляда до десет хиляди лева.
За склоняване да се гласува в полза на определен кандидат или партия също се предвижда лишаване от свобода от една до шест години и глоба от десет хиляди до двадесет хиляди лева.
Организаторът на купен вот може да отнесе от една до седем години в затвора и глоба от десет хиляди до двадесет и пет хиляди лева, а ако той е служебно лице, наказанието е лишаване от свобода от две до седем години и глоба от десет хиляди до тридесет хиляди лева.
"Колеги" на задържания животновъд от Кюстендил пък прибирали до 20 лв. за ромски глас, установи репортерска проверка на медията. Един от ромските тартори масово е агитирал да се гласува от страна на ромите, и то конкретно за едно лице с преференция. "Парите ги даваха по обяд на центъра. До вечерта може да стигнат и 30 лв. Въпреки това обаче нашите хора вече не искат да гласуват. Не ги блазнят и почерпките. Искат по-добър живот и работа", коментира в неделя жител на ромския квартал, пожелал анонимност.
За пореден път ромите в Кюстендил нямаха възможността да гласуват в квартал "Изток". Те пускаха бюлетини в градските смесени секции, които се намират в Професионалната гимназия по лека промишленост "Владимир Димитров - Майстора" и ССТ в Кюстендил. По този начин беше сведено до минимум купуването на гласове.
Не по-различно беше положението и в миньорския град Бобов дол. Още преди 3 дни на голяма част от миньорите били преведени допълнителни 50 лв. с уговорката също да гласуват за определен кандидат за евродепутат.
"Началниците на смяната обикаляха и ни казваха за кого да гласуваме. Бяхме взели аванс миналата седмица и сега в петък имахме превод от нови 50 лв. Без да кажат за какво са, но на нас ни е ясно. Авансът мина, за заплата е рано", коментира работещ в мините в Бобов дол. В крайна сметка официално сигнали за купуване на гласове в региона нямаше. Вяла беше и избирателната активност, като в късния следобед тя достигна до 13,05%.
Като цяло обаче, рекордно ниската активност докара цената на гласа за евроизборите у нас средно до около 30 лева в неделя.
В същото време сигналите за нарушения до прокуратурата са близо 2 пъти по-малко от тези, регистрирани на последния евровот през 2014 година. Това показват данните на разследващите за изборния ден, пише "Монитор".
По работещите към неделя 18 производства няма привлечени обвиняеми лица. Те са образувани в районните прокуратури в Бургас, Сливен, Елена, Павликени, Провадия, Търговище, Велинград, Казанлък, Козлодуй, Перник, Айтос и Плевен, Монтана, Тетевен, Кюстендил и Берковица.
Образувани са и 2 досъдебни производства с предмет чл. 216 от Наказателния кодекс в Стара Загора и Добрич, които касаят повреждане на чуждо имущество.