146 закона е приело Народното събрание тази година

28 Декември 2018 | 15:09
0 коментара
Политика

146 закона и 138 решения е приело през тази година Народното събрание.

Това сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър. От 1 януари до 21 декември в Народното събрание са постъпили 177 законопроекта, като 91 от тях са внесени от народни представители.

Предложените проекти за решения са 161, от които 134 са на депутати. През годината 44-тото Народно събрание е провело 131 пленарни заседания, седем от които извънредни.
 
Сред приетите от Народното събрание нови закони са Законът за хората с увреждания, Законът за личната помощ, Законът за предприятията на социалната и солидарна икономика, Законът за киберсигурност, Законът за физическото възпитание и спорта, Законът за държавния бюджет на Република България за 2019 г. и др.

Парламентът е гласувал промени в Административнопроцесуалния кодекс, в Закона за пътищата, в Закона за устройство на територията, в Закона за държавната собственост, в Закона за семейни помощи за деца и др.
 
Използваното време за осъществяване на контролната функция на парламента през петата сесия на 44-тото Народно събрание е 39 часа и 45 минути. Парламентарен контрол е провеждан в 15 пленарни заседания.
 
В Народното събрание от 1 септември до 21 декември 2018 г. са постъпили 440 въпроса и 18 питания към министрите и премиера. В този период е имало изслушване на министъра на енергетиката Теменужка Петкова за предоставяне на информация във връзка с Процедурата по избор на стратегически инвеститор/и за изграждането на АЕЦ „Белене“ и възможности за структуриране на проекта.

На извънредно заседание през август Народното събрание е изслушало министър-председателя Бойко Борисов за сигурността на електронните бази данни, съхранявани от Агенцията по вписванията и Министерството на правосъдието.
 
По време на петата сесия на 44-ото Народно събрание беше отхвърлен и един вот на недоверие към Министерския съвет за провал в областта на здравеопазването.

Членовете на правителството са отговорили на 375 въпроса и 10 питания. На най-много въпроси и питания са отговорили министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов – 68, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова – 67, министърът на околната среда и водите Нено Димов – 34, министърът на вътрешните работи Младен Маринов – 32, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев – 30, вицепремиерът по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов – 22, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев – 19, министърът на културата Боил Банов – 16, министърът на финансите Владислав Горанов – 15, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков – 13, министърът на икономиката Емил Караниколов - 13 и т.н.

 Най-много въпроси и питания са отправили народните представители Георги Стоилов – 41, Иван Димов Иванов – 35, Николай Цонков – 34, Георги Гьоков – 31, Любомир Бонев – 31, Светла Бъчварова – 23, Надя Клисурска-Жекова – 18, Пенчо Милков – 16, Георги Йорданов – 15, Кристиан Вигенин – 13, Иван Валентинов Иванов – 12 и т.н.
 
От БСП са внесли най-много въпроси и питания - 354 въпроса и 15 питания.

От парламентарната група на ГЕРБ са отправили 42 въпроса и две питания, от „Обединени патриоти” - 15 въпроса, от ДПС - 12 въпроса и едно питане и от ВОЛЯ – шест въпроса.

Добавете Вашия коментар

TOP