12 общински съветници кротуват в ОбС - Благоевград цяла година

15 Ноември 2016 | 08:01
2 коментара
Общество
12 общински съветници кротуват в ОбС - Благоевград цяла година

34% от общинските съветници в Благоевград цяла година търкат безгласно банките на местния парламент и получават заплати, без да се изкажат нито веднъж, съобщава Struma.bg.

От 41 души, избрани от благоевградчани да представляват интересите им в ОбС на изборите през есента на 2015 година, дванадесет въобще не са взимали думата, сочи статистиката година след полагане на клетва. 13 партии и коалиции намериха място във висшия ръководен орган на община Благоевград.

Лидерството по кротуване за първата година от мандата държи ПП „Зелена партия“, на която и двамата представители - Валери Смиленов, бивш директор на ХІ ОУ, който бе уволнен преди няколко месеца, и ресторантьорът Сашо Милчев, не са взимали нито веднъж думата за изказване в пленарна зала. Те, разбира се, не са единствените, избрали „снишаването до тревата“ за най-добрата политическа тактика, осигуряваща им комфорт. Същия прийом са предприели строителният бизнесмен Васил Миладинов от ПП „Земеделски съюз Ал. Стамболийски“, както и половината представители в Общинския съвет на ПП „Партия на зелените“ -  бизнесменът Александър Стойков и мениджърът Васил Александров, бизнесменът Христо Ковачки от ПП „Народен съюз“, от ПП „Глас народен“ - адвокат Цвета Рангелова, и от „Движение 21“ - бизнесменът Георги Корчев.

В двете най-големи политически групи в местния парламент също не липсват членове, които предпочитат да останат в сянката на лидерите. Сред герберите това са строителният предприемач Евгени Бибов и охранителката в АУБ Елена Димитрова, а в коалицията „Заедно за Благоевград - ЕНП и КБ“ съветниците без нито едно изказване за изминалите 12 месеца са младата бизнесдама Славка Гелишева и шефът на частна болница Васил Щерев.

Обратно на изброените в графата „пасивност“, най-активни в пленарна зала са Владимир Елезов, директор институционален контрол в АУБ, който е избран в ОбС от КП „ЕКИП - АБВ, НДСВ, ОБТ“, банкерът Йордан Миленков, лидер на групата на ПП ГЕРБ, и съпартийците му Кирил Илиев, преподавател в ЮЗУ, доктор по международно право и международни отношения и юридически съветник на Тръста за социална алтернатива към фондация „Америка за България”, и бизнесманът Красимир Роячки.

Шефът на хирургичното отделение в онкоболницата „Св. Мина“ д-р Владимир Таковски и банкерът Захари Хаджийски от „Заедно за Благоевград - ЕНП и КБ“ също са в топ 10 на най-често взимащите думата - приоритетно по медицински и финансови теми в съответствие с професиите им. Сред острите езици в местния парламент са и адвокат Албина Анева от „Движение 21“, инж. Милан Богдански от БСП и юристът Давид Сукалински, който е зам. председател в Патентното ведомство от Реформаторския блок.

Съпартиецът му Калоян Ханджийски, мениджър в областта на продажбите на бързооборотни стоки, станал популярен с боядисването на паметника на Димитър Благоев преди 2 г. като Дядо Мраз, тръгна много активно в началото на работата на местния парламент, но през втората половина на годината сякаш се умори, а жилото му взе да ръждясва.

От класациията се изключва председателят на ОбС - Радослав Тасков, който по презумпция на лидерския пост най-често взима думата, за да докладва, изяснява или усмирява колегите си, когато се наложи.

Двама съветници водят класацията за най-много отсъствия от сесии с по 4 неявявания - това са младият стоматолог д-р Цветозар Балабанов от ПП „Партия на зелените“ и адвокатът Илко Стоянов от ПП „Глас народен“, който съвместява работата си в местния парламент на Благоевград и ангажиментите си на зам. кмет в Петрич. От общо проведени 16 сесии за изминалата година на три не са присъствали новият директор, оглавил през юли т.г. Териториалното поделение на НОИ Илиан Георгиев от групата на ГЕРБ, строителният бизнесмен Димитър Урдев от ПП „Земеделски съюз Александър Стамболийски“ и хотелиерът Румен Калайджиев от „Коалиция за Благоевград“.

По-сериозният проблем обаче е системното отсъствие на едни и същи съветници от заседанията на комисиите, в които са включени, където де факто се върши най-тежката работа преди внасянето на проект за решение за гласуване на сесия. Безспорен лидер в негативната класация на съветниците, на които не могат да им видят очите на работните заседания по комисии, е юристът в „ЧЕЗ Разпределение България“ АД Антон Асиски от БСП, който от общо 26 комисии, на които трябвало да присъства, е успял да отиде само на 2! Близо до рекорда му е и Илко Стоянов, който от 28 комисии, в чиито заседания трябвало да участва, е сколасал да отиде едва на 7. С 19 отсъствия от 28 заседания е Васил Щерев, следва го Албина Анева с 13 отсъствия и само 4 присъствия на комисии, Димитър Урдев с 9 отсъствия срещу 6 присъствия, Румен Калайджиев, който от 15 комисии успял да се включи в 9, и Сашо Милчев, който не отишъл на почти половината от заседанията на комисиите, в които е включен.

Наказанието за отсъствието на съветниците от заседанията на комисиите и сесиите е само финансово. Или по-точно - неизплащане на пълното възнаграждение от около 500 лв., което си гласуваха в началото при сформирането на ОбС. Пълната сума парламентаристите получават, ако не пропуснат сесия, заседание на комисия и участие в търгове или конкурси на общината, като в процентно отношение трите елемента съставляват съответно 50:25:25 от пълното възнаграждение.

Остава обаче въпросът как с отсъствията и с мълчанието си парламентаристите защитават интересите на избирателите, дали гласа си да ги представляват в Общинския съвет на Благоевград.

Добавени коментари

питанка публикува:
15 Ноември 2016 | 15:38
Камбитов къде си, каксе чувстваш след победата ????
Койчо от порой публикува:
15 Ноември 2016 | 09:43
нЕ ГОВОРЯТ-ЗАЩОТО НЕ ЗНАЯТ КАКВО ДА КАЖАТ, НЕ ПОСЕЩАВАТ КОМИСИИ- ЗАЩОТО НЕ ЗНАЯТ КАКВО ДА ПРАВЯТ, АМИ ВЪПРОСА Е ЗАЩО СА ТАМ--- ОТГОВОРА ЗА МЕН Е - ЗА ДАЛАВЕРАТА... ТОВА Е... ДА СА НИ ЖИВИ И ЗДРАВИ, НИЕ СРЕЩУ 20-50 ЛЕВА ГИ ИЗПРАТИХМЕ ТАМ- СЕГА ЩЕ СЕ НАЛОДУВАТ И НАПАЗАРУВАТ...

Добавете Вашия коментар

TOP