113 години от освобождението на Белица и Пиринска Македония
13 Октомври 2025 | 12:12
2 коментара
Култура
Благоевград

18- 19 -ти октомври – паметни дати в историята на Бeлица – дати, които всяка година биват отбелязвани особено тържествено.
На 17 октомври /сряда/ от 12.15 ч. пред паметника на Илинденци ще се проведе тържествено отбелязване на 113 години от освобождението на Белица от османско владичество и присъединяването на Пиринска Македония към България.
113 години, в които за България започва първата Балканска война /1912-1913г./ – героична епопея за освобождението на човешките права на българите в Османската империя.
През 1912 година четири Балкански държави- България, Сърбия, Гърция и Черна Гора, сключват военен съюз, насочен срещу Османската империя.
За Пиринска Македония 5-ти октомври е това, което за цяла България е 3-ти март. Ако 3 март очерта реалните етнически граници на българската държава, 5 октомври беше една стъпка към това да се възстанови неправдата на Берлинския конгрес.
В знак на почит и преклонение пред делото на всички, помогнали за освобождението, пред паметника на Илинденци ще бъдат положени цветя от признателна Белица.
Организатори на събитието са Община Белица, Народно читалище „Георги Тодоров 1885“, СУ “Св. Св. Кирил и Методий“ и Професионална гимназия „Никола Вапцаров“-Белица
На 17 октомври /сряда/ от 12.15 ч. пред паметника на Илинденци ще се проведе тържествено отбелязване на 113 години от освобождението на Белица от османско владичество и присъединяването на Пиринска Македония към България.
113 години, в които за България започва първата Балканска война /1912-1913г./ – героична епопея за освобождението на човешките права на българите в Османската империя.
През 1912 година четири Балкански държави- България, Сърбия, Гърция и Черна Гора, сключват военен съюз, насочен срещу Османската империя.
За Пиринска Македония 5-ти октомври е това, което за цяла България е 3-ти март. Ако 3 март очерта реалните етнически граници на българската държава, 5 октомври беше една стъпка към това да се възстанови неправдата на Берлинския конгрес.
В знак на почит и преклонение пред делото на всички, помогнали за освобождението, пред паметника на Илинденци ще бъдат положени цветя от признателна Белица.
Организатори на събитието са Община Белица, Народно читалище „Георги Тодоров 1885“, СУ “Св. Св. Кирил и Методий“ и Професионална гимназия „Никола Вапцаров“-Белица
Добавени коментари
.... публикува:
13 Октомври 2025 | 14:30
Всички ще сте ДПС ,беше казал един...!
Да бе,да! публикува:
13 Октомври 2025 | 13:50
Освободили се от "османско владичество"! За да попадне под ПОМАШКО-СВИНСКО владичество сто години по-късно! А кажете ми това на какво прилича? Ами какво ще стане по-нататък? Ясно е! Като не ходим да гласуваме, за когото трябва. Помаците начело с Пеевски ще ни се катерят по главите. И вижте само зад какви имена се крият помаците - Св. Св. Кирил и Методий, Георги Тодоров, Никола Вапцаров, Йонко Вапцаров, Радон Тодев баба ви Магделина, братя Кукарешкови и т. н. Циркът е пълен! Няма да се учудваме, ако не след дълго бъдат заменени с имената на аги, паши, султани ...






