112 млн. лв. за общините за по-чист въздух, само 6 града постигат нормите за чистота

28 Септември 2018 | 06:34
0 коментара
Общество

 Едва шест български града постигат нормите за чистотата на въздуха. Държавата ще предостави на общините 112 милиона лева за изработване на регионални програми за подобряване на атмосферния въздух. Това стана ясно по време на конференция, на която в присъствието на партньорите от Световната банка, министри и столичният кмет Йорданка Фандъкова беше представена национална програма за подобряване на въздуха.

През 2016 г. в 4 града вече са постигнали нормите на качество на въздуха по отношение на фините прахови частици (ФПЧ) – това са Добрич, Сливен, Пирдоп и Девня, а през 2017 г. това се отнася за още 2 града – Гълъбово и Стара Загора. По предварителни данни за тази година Варна също постига такъв резултат. Дотук 6 града заедно с Варна устойчиво излизат от превишенията на нормите за ФПЧ.

По време на тематичната конференция вицепремиерът Валери Симеонов подчерта, че по стратегическата програма правителството и експертите на Световната банка работят активно от миналата година. Предстои мерките да бъдат представени и в общините. Стратегията обхваща както регионален, така и национален аспект. Няколко министерства – на околната среда и водите, транспорта, икономиката, енергетиката, социалната политика и МВР, ще имат конкретни задачи за изпълнението на мерките. Валери Симеонов препоръча на МОСВ по-стриктно да следи за измерването в станциите и даде за пример Бургас, където от Лукойл никога не се засичат фини прахови частици.

Екоминистърът Нено Димов отговори на вицепремиера, че държавата следи-в станциите десетина показатели и в сравнение с предишни години са отчетени подобрения. Само по един – фините прахови частици не сме постигнали европейските норми. По този показател миналата година ЕК стартира първи стъпки от наказателна процедура.

Димов уточни, че според стратегията всяка община ще има различни мерки.

„Най-голям проблем обаче си остава как ще се промени нагласата на българите се промени мисленето на българина и посочи за пример горенето на гуми. От 2009 до 2016 година драстично са спаднали показателите. При фините прахови частици се отбелязва спад, отбеляза столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Фабрицион Дзарконе, постоянен представител на Световната банка, отбеляза, че не е лесно, но не невъзможно да се подобри качеството на въздуха. /БГНЕС

 

Добавете Вашия коментар

TOP