1000 лв. пенсия мираж за жените!
1000 лева пенсия е мираж за повечето жени. След последното увеличение от юли с 11% средната пенсия на мъжете общо за страната вече мина 1000 лева и към август достига 1009,48 лева, сочи статистиката на Националния осигурителен институт.
Тук влизат само личните пенсии, отпуснати за осигурителен стаж и възраст. Средната пенсия на жените обаче драматично изостава и е на ниво от едва 760,60 лева. Това в крайна сметка смъква и средната пенсия за страната, когато се гледат и двата пола. Към август тя е 839 лева.
В повечето области парите за старост на мъжете все още са под 1000 лева. Над тази сума са средните пенсии за силния пол в девет от 28 области: София-град, където разбираемо са най-високи, в София-област, Перник, Бургас, Варна, Стара Загора, Кюстендил, Смолян, Враца. В останалите 19 области те са трицифрено число.
Ниски
Няма обаче нито една област, където средната пенсия за жените да е над 1000 лв. и след 11-процентното увеличение през юли. Дори в София-град средните плащания за дамите са трицифрено число – 964,82 лева. Най-ниски са пенсиите на жените в Кърджали – средно 621,35 лева. Ямбол е другата област от Южна България, където плащанията на дамите са под 700 лева, като средният размер е 697,94 лева. Останалите пенсии в среден размер под 700 лева са все в Северна България, която е и по-слабо развита икономически. В тази група влизат областите Видин, Ловеч, Монтана, Разград, Силистра, Търговище и Шумен.
Основната причина дамите да взимат по-ниска пенсия от мъжете е това, че те обикновено работят за по-ниска заплата. Евростат е изчислил, че българските жени взимат средно с 13% по-малки възнаграждения от мъжете. По този показател страната ни е приблизително на средното ниво за ЕС, показват последните данни на Европейската статистическа служба, които се отнасят за 2022 г.
Неравенство
Много развити европейски държави са с доста по-неблагоприятни позиции по отношение равенството в заплащането между двата пола. Такъв пример е Австрия. Там разликата в заплатите между мъжете и жените е цели 18,4%, което изстрелва тази средноевропейска държава на второ място в негативната класация след Естония, където пропастта във възнагражденията е най-голяма – 21,3%. По-зле от нас са и Германия, и Франция.
Има обаче и други причини българките да получават по-ниски пенсии и те са свързани с ангажименти в семейството и отглеждането на децата. Много дами след раждането на дете прекъсват работа или пък минават на половин работен ден. По този начин те успяват да натрупат по-малък трудов стаж спрямо мъжете, което в крайна сметка се отразява и на парите, които получават за старост.
Пенсиите на представителите на силния пол пък са силно обвързани със заплатата, която са получавали по време на трудовия си живот и това личи от статистиката на НОИ. В развитите икономически области, там, където има големи производства, инвестиции, ниска безработица и високи заплати, пенсиите са най-високи. Разбираемо най-високи са сумите в София-град – за мъжете те достигат вече средно 1285 лева.
Пътувания
Само стъпка зад тях са представителите на силния пол от област Перник, които получават средно по 1263,27 лева на месец. Обяснението тук най-вероятно е свързано с факта, че голяма част от перничани живеят в Перник, но работят в София, където са си намерили по-добре платена работа. По официални данни на Националния статистически институт почти половината перничани са отговорили при последното преброяване през 2021 г., че работят в друго населено място. Не е посочено точно къде, но се подразбира, че става въпрос най-вече за София. Числата показват следното: от работещи 47 000 души в Пернишка област, 21 000 пътуват към друг град за работа. Подобно е положението и в самата община Перник. Този огромен ежедневен поток на автомобили към столицата бе причина още преди години застрахователите да уеднаквят тарифите си по „Гражданска отговорност“ за жителите на двата града.
Дамите от Перник обаче явно са по-склонни да останат да работят в родното си място, вместо да бият всеки ден път до София, или поне така излиза от статистиката за пенсиите. Разликата в парите за старост между двата пола в Пернишка област е огромна – цели 500 лева, като дамите получават средно по 757,04 лева. За сравнение, разликата в заплащането на двата пола в столицата е 320 лв.
Енергетика
Не само наличието на столицата в близост дава шанс за високи заплати, а оттам и пенсии. Макар и в по-слабо развитата Северна България, наличието на такава огромна производствена мощност като АЕЦ „Козлодуй“ предоставя възможност на местното население да получава по-големи възнаграждения – не само заради работа в самата централа, но и във всички свързани с нея дейности. Това най-вероятно е и причината в област Враца пенсиите на мъжете да минават 1000 лева. По същия начин наличието на тецовете и мините е дало шанс на мъжете пенсионери от област Стара Загора да получават и те четирицифрена сума от НОИ.
Над 1000 лева взимат представителите на силния пол и в областите Варна и Бургас, които се крепят на туризма. Вторият по големина град в България обаче явно изостава. Пенсиите на възрастните хора от област Пловдив са под 1000 лева дори и за мъжете.
Области с най-ниски пенсии на жените*
Област Размер в лв.:
Кърджали 621,35
Разград 674,48
Търговище 675,69
Видин 678,92
Шумен 686,22
Силистра 689,63
Монтана 692,40
Ямбол 697,94
Ловеч 698,89
*Среден размер за стаж и възраст по данни от статистиката на НОИ към август
Телеграф