„Важно за всяко училище е да има добра материална база, традиции в обучението на ученици от горния курс, професионална подготовка на педагозите. Не е достатъчно само желание, но трябва да са изпълнени редица критерии”, заяви началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград – Ивайло Златанов. Той уточни, че до РУО дри не са изпратени решенията на общинския съвет в Якоруда, касаещи намеренията на трите училища от общината за нов статут.
Един от основните аргументи за искането е, че много родители предпочитат децата им да учат в родното населено място, а не в отдалечени селища. „Хем ще го наглеждам всеки ден, хем няма да харча повече пари за обучението му на друго място. Те са още деца след 7 клас, по-спокойно ще ни е да учат тук”, казват жители на въпросните селища.
По закон тези предложения са разгледани и одобрени от съответния Общински съвет. Цялата процедура трябваше да приключи до края на месец март, само по изключение – до края на април. Последната дума е на министъра на образованието. От него зависи дали ще се стигне до преобразуване на десетте училища в Пиринско. С най-голям шанс да получат нов статут са учебните заведения в селата Плетена и Долно Осеново, твърдят запознати.