10 неща, които не знаете за Дядо Коледа

19 Декември 2015 | 16:16
0 коментара
Общество
10 неща, които не знаете за Дядо Коледа

Бъдете на щрек, за да не плачете, когато Дядо Коледа дойде в града. Независимо как го наричат Добрия стар Свети Николай или просто Дядо Коледа, може да разчитате на този веселяк да достави подаръци на всички добри момичета и момчета.

Всички от деца знаем, че Дядо Коледа идва през нощта на 24 срещу 25 декември с шейна теглена от елени. Този класически модел включва бяла брада, червено палто и черни кожени ботуши. Той често е изобразяван в работилницата си на Северния полюс, заобиколен от елфи, да изработва подаръци за добрите деца.

За всички неща, който знаем за Дядо Коледа има изобилие от факти, който родителите не са ни казали, когато сме били малки деца. Дядо Коледа изглежда знае всичко за теб, но може би е време и ти да научиш нещо за него. Той ви гледа, когато спите, знае, когато не сте били добри или лоши, така че е добре и вие да научите нещо за него.

Червеният костюм на Дядо Коледа е измислен от Кока Кола

Дядо Коледа е известен с външния си вид, включващ червен костюм и бяла брада, но това което не знаете е, че в този си вид той се появява през 1931 година, когато тръгва първата реклама на Кока Кола с добрия старец. До този момент той е изобразяван с цветни костюми, включително и зелен, син, кафяв, лилав и бял. Образът на класическият Дядо Коледа е от рекламите на популярната напитка е нарисуван от художника Хадън Сундблум за безалкохолния гигант през 1931 година.

Шейната му е измислена от автора на Легендата за Слийпи Холоу

Дядо Коледа трябва да има ефективен начин да достави подаръци на всички добри момичета и момчето по целия свят. Неговата шейна е създадена от автора Уошингтън Ървинг, който е най-известен с произведението си ”Легендата за Слийпи Холоу”. Шейната на Дядо Коледа се появява за пръв път в сборник от разказа на писателя през 1819 година. Идеята, че добрият старец може да влезе през комина и да остави подаръци под елхата ви също е негова. Той описва любимеца на децата като  ”едър, брадат мъж, който пуши лула”. Чарлз Дикенс пък се вдъхновява от него за своята ”Коледна песен”.

Дядо Коледа има собствен пощенски код

Добрият старец е единствения човек в света, който има собствен пощенски код, който е Н0Н 0Н0. Също така  пощенските служби са залети от десетки детски писма до Дядо Коледа. Канадската пощенска служба дори прави кампания ”Напиши писмо до Дядо Коледа” с цел да мотивира децата да се учат да пишат и четат правилно, американският щат Индиана също пуска специален пощенски код за връзка с него, който е 47579. Тъжната реалност обаче е, че писмата достигат само да кошовете за боклук в пощенските станции и никога не пристигат на Северния полюс.

Той е работил в Испания

Всички знаем, че работилницата на Дядо Коледа се намира на Северния полюс, но това не винаги е било така. Легендите в Белгия и Холандия, където е известен като Добрия стар Свети Николай, разказват, че той идва от Испания. Преди да се премести на Северния полюс и да използва шейната си, теглена от елени, Дядо Коледа е използвал парна лодка.              

Дядо Коледа е заменил коза

Въпреки, че този стар веселяк може да бъде описан, като най-великият човек на света, доставящ подаръци на всички деца, никой не знае, че преди неговият образ е бил на КОЗЕЛ. Дълго преди съвременният Дядо Коледа да започне доставките на подаръци, козелът Июл или още по известен като Йолобуки в Финладния е изпълнявал неговата роля, но на обратно. Козелът не е носел подаръци, а е взимал подаръци от децата, като се е уверявал, че та са ги изработили навреме. По-късно козелът проявява човечност и започва да носи подаръци на добрите деца, но скоро е изместен от Дядо Коледа и се пенсионира в финландската провинция.

Работилницата на стареца е маркетингов трик

Първата работилница на Дядо Коледа е измислена от бизнесмена Джеймс Едгар в Масачузец през 1890 година. Той дава идеята за преоблечен старец като маркетингова стратегия за продажба на повече играчки. Стратегията заработва веднага и хиляди деца и техните родители от всички краища на САЩ предприемат пътуване до универсалния му магазин. От този момент нататък двойници на веселия старец могат да бъдат забелязани във всички молове по целия свят. Това вдига продажбите на коледни подаръци до небето, а родителите вече знаят какво точно искат децата им. Появата на еленът Рудолф пък е идея на друг универсален магазин, който цели да накара децата да си закупят книжки за оцветяване.

Първообразът на Дядо Коледа е Свети Николай

Днешната концепция за Дядо Коледа е базирана на историческия образ на Свети Николай, който не е весел, но за сметка на това е щедър. Николай е бил християнски проповедник, който живял през четвърти век преди Христа и раздавал богатството си, за да помогне на хората в нужда. Истинският Свети Николай е известен в Холандия като покровител на затворниците, неомъжените жени, заложените къщи и крадците. Идеята подаръците под елхата идва от честванията на Никулден в Холандия, където има обичай да се оставят малки подаръчета в обувките на децата, малчуганите оставяли в замяна мляко и бисквитки на добрия старец.

Дядо Коледа е бил ерген

Известно време Дядо Коледа е бил ерген и вероятно е имал много време преди да осъзнае, че му трябва помощ за подготовката за коледните празници. Съпругата му Госпожа Коледа е за първи път се споменава от Джейм Рийс в разказа ”Легенда за Коледа” през 1849 година.  

Честването на Коледа е било забранено

Пуританите в английския парламент отменят честването на коледните празници през 1655 година. През 1695 година в Нова Англия в САЩ обявяват война на Коледата, като обявяват коледните тържества за абсолютно незаконни, а гражданите са санкционирани ако украсяват къщите си или пък се маскират като Дядо Коледа. В действителност Коледа не е приета като официален празник, докато президентът Юлисис Грант не го обявява за такъв през 1870 година.

Дядо Коледа е канадски гражданин

През 2008 г. министърът на гражданството, имиграцията и мултикултурализма на Канада Джейсън Кени, подписва декларация за признаването на Дядо Коледа за гражданин на страната. Това се случва няколко седмици, след като суверенитетът на стрената върху арктическите води. Канада дори кани добрия старец да отсяда в станата, след като завърши обиколката по разнасяне на подаръците. Според международното право обаче Северният полюс не е част от нито една държава, въпреки че страни като САЩ, Канада, Норвегия, Русия, и Дания многократно са се опитвали да си го присвоят. 

Добавете Вашия коментар

TOP