По кое време е по-добре да се събудите сутрин?

21 Февруари 2019 | 23:23
0 коментара
Любопитно

Човешките биологични процеси са циклични и съответстват на слънчевите и лунните ритми. Принадлежността на даден човек към определен биоритъм се определя от хронотипа - нивото на работоспособност в определен период от деня или през нощта.

Според тази квалификация грубо се определят три вида хора - чучулиги, сови или гълъби.

Човешки биоритми

Чучулигите се събуждат рано, почти при изгрев слънце, преди обяд могат да работят много неща. И в 9 вечерта вече са си оправили леглото и се готвят за сън.

Совите са техните противоположности: сутрин по-добре да не ги закачате, те са раздразнителни и неактивни, през втората половина на деня усещат прилив на енергия и сила, лягат след полунощ.

Гълъбите стават нито рано, нито късно - активни са през целия ден, лягат си час преди полунощ.

Д-р Пол Кели, водещ изследовател в Оксфордския университет, провежда проучвания, които доказват, че ако човек промени режима си, това има отрицателни последици. Човек се адаптира към изискванията на обществото: той започва да работи, когато се предполага, че трябва да почива и така нататък. Но как това се отразява на здравето му?

"Ние не сме в състояние да променим нашите 24-часови ритми и да се събудим в определено време. Нашият черен дроб и сърцето се подчиняват на различна последователност на работа и им нареждаме да се движат 2-3 часа назад или напред. "

Според Кели обществото трябва да бъде реконструирано под режима на гълъбите, като най-оптимален вариант, за да не навреди нито на сови, нито на чучулиги.

„Всички живеем в общество, което страда от липса на сън. Този проблем причинява проблеми на хората по целия свят. Най-често срещаният вид доброволно изтезание е ранното ставане и началото на работния ден преди 10 часа , казва лекарят.

Той твърди, че ритмизирането на умствените, физическите и химичните процеси в организма е генетично дефинирано. Нарушаването на биологичния часовник и циркадния ритъм оказва неблагоприятно въздействие върху мозъка, хормоналният баланс, енергийните нива и чувството за време.

В края на 18-ти век в цивилизованите страни започна да се въвежда осемчасовият работен ден и работа на смени, без да се вземат предвид биологичните цикли на човешкото тяло. Бизнесът започна да се развива, така че бе изгодно да работи 24/7.

Ние се отдалечихме от природата и предците, които са се ръководили от слънчевите лъчи, а не от бизнес стратегия.

Д-р Пол Кели е провел експеримент в няколко британски училища. Той се е състоял в преместване на началния час на занятията от 8:30 на 10 сутринта. Така всеки ученик можел да се събуди до 10, и не само да посещава уроците, но активно да участва в учебния процес.

Училищното представяне и участието в учебния процес се увеличили. Също така, децата са станали по-активни и забавни, намалени са били нивата на депресия.

Пол Кели предлага да се приложи това правило колкото е възможно повече в други области на дейност, за да се предпазят хората от претоварване и злоупотреба с кафе и енергийни напитки.

Според него резултатът ще се оправдае. Хората ще станат по-продуктивни, мотивирани, целенасочени и удовлетворени от живота. Те ще работят по-добре и ще донесат повече ползи за обществото.

Биоритмите и човешкото представяне са в пряка връзка. Трябва да се опитате да регулирате режима и ежедневието на тялото си, за да защитите здравето си./zdrave.to

Добавете Вашия коментар

TOP