Легия “Антимафия": Когато Ваньо Танов е бил шеф на митниците е вземал пари от контрабанда и ги е перял чрез инвеститорите на три големи мола в България

12 Август 2014 | 22:40
0 коментара
Криминално

“По времето, когато Ваньо Танов е бил шеф на митниците, той е вземал пари от контрабанда и ги е перял чрез инвеститорите на три големи мола в България”. Това припомня Григор Здравков от легия “Антимафия”.

Той се позова на доклад и разработка, която е имало срещу Танов, но е била прекратена. Разработката се е казвала “Русенски мол” и в нея са били разследвани молове в Русе, София и Варна. Шефовете на определени заведения в тях са събирали пари за част от ръководството на агенция “Митници”.  В три мола в страната са пристигали „куфарчета с пари” от контрабандни канали. Куфарите са отивали „при един от управителите на конкретни заведения в трите мола”.По думите на Григор Здравков, „митове и легенди” са твърденията, че Ваньо Танов е прибирал пари за партийни цели. Бившият шеф на митниците се е облагодетелствал лично.

“В това е и основата на конфликта между Ваньо Танов и Цветан Цветанов”, отбеляза Здравков. По думите му принципът на облагодетелстване е бил следният – ако партията иска 100 лв, събираш 200, даваш 100 и останалите прибираш в джоба си. Шефът на легия “Антимафия” има доклад, който сочи, че Бойко Борисов и Цветан Цветанов са знаели, какво става в митниците още на осмия месец от назначаването на Ваньо Танов, но Борисов не е искал да го отстрани въпреки целенасочените усилия на заместника му в тази посока.

През 2011 година премиерът, Ваньо Танов и Симеон Дянков направиха най-голямото престъпление към системата, като закриха наркоотделите, които бяха самостоятелни звена. В момента те са претопени в „Митническо разследване и разузнаване“ (МРР). Преди закриването на тези отдели, когато се получеше информация от външен партньор за наркосделка, за това знаеха трима човека. В момента информацията стига до зам.-началник на митниците, който го преразпределя към началника на МРР, той от своя страна го праща към съответната група и така се стига до седем души, които разполагат с тази информация. Така, ако има теч на информация, не може да се разбере от къде идва той и така се размива отговорността. Това му донесе неприязън сред митническите служители, защото системата на митниците е твърде затворена и външен на нея човек на висок пост се приема лошо и в крайна сметка бива провалян.

Въведената нова структура, масовите уволнения заради задължителен образователен ценз и завишени критерии за определени позиции, опитите да се изгради засилен контрол над акцизните стоки, донесе на Танов само негативи сред служителите.

В доклад на Държавния департамент на САЩ беше ясно обяснено, че заловените наркотици от митниците бележат за поредна година „исторически минимум“. Само за сведение, заловения кокаин за цялата 2011 г. от митниците е 650 грама. Едновременно с това в докладите, които постоянно идват от партньорите ни, се говори за провал на административната реформа на Ваньо Танов. Всичко това е естествен резултат на липсата на компетентност и визия какво искаш да постигнеш. Подобни реформи биха могли да се направят, но само поетапно, с ясна концепция и най-важното – при работещо електронно правителство, за което дори премиерът твърди, че нямаме. От всичко това излиза, че конкретното преместване е абсолютно безсмислено и търсения ефект е съвсем друг.

Сагата „Мишо Бирата” си има своя предистория, която започва през 2010 година. Тогава шефът на митниците и неговият заместник Антоний Странджев стават „интересни” за службите заради доклад относно работата на агенцията. Докладът попаднал в ръцете на Цветан Цветанов. „Г-н Борисов и г-н Цветанов не са искали да отстраняват Ваньо Танов от поста шеф на Агенция „Митници”, посочва Григор Здравков Здравков.

Здравков припомни, че Михаил Михов – Мишо Бирата, е бил сред основните спонсори на БСП.

„Когато Ваньо Танов беше в отбора на Румен Петков (като шеф на ГДБОП), Миши Бирата нямаше проблеми. Когато мина в отбора на ГЕРБ, проблемите започнаха. Това е стара негова практика”, заяви Здравков и припомни доносническото минало на Ваньо Танов.

Ваньо Танов оглави митниците в началото на мандата на правителството на ГЕРБ през 2009 г. Преди това той бе шеф на ГДБОП и неуспял кандидат за кмет на Русе, издигнат от партията на Борисов. Танов е завършил Техническия университет в Русе, дългогодишен служител в системата на МВР, стигнал чин генерал и завършил кариерата си във вътрешното министерство начело на антимафиотите.

Знае се, че Борисов и Танов са близки от времето, когато са работили в системата на МВР, и назначението на Танов начело на митниците бе лична инициатива на лидера на ГЕРБ. На пръв поглед то изглеждаше нелогично, защото дясната ръка на Борисов Цветан Цветанов, сложен за вицепремиер и министър на вътрешните работи, и Танов не се понасят от времето, когато генералът е оглавявал ГДБОП. Ненавистта им личеше през целия мандат на кабинета “Борисов” и неведнъж имаше публични сблъсъци и скърцания между двамата, както и нескрито съперничество на МВР и митниците в различни оперативни мероприятия и акции.

Според запознати с тактиката на лидера на ГЕРБ, той умишлено сложил Танов на високия пост, за да балансира прекомерните амбиции на Цветанов за власт. А и залагал на лоялността на Танов, който през целия си престой начело на митниците не се противопостави на заповедите на Борисов кога да бъде безпристрастен при проверките и кога да си затвори очите.

Танов беше атакуван и от големи данъкоплатци, когато се опита да ги накара да играят по същите правила, каквито и малките. Когато влезе в сила наредбата за задължително монтиране на уреди за измерване на количествата акцизни горива, които отиват към пазара, малките играчи като бензиностанциите сложиха уредите, но рафинерията в Бургас “Лукойл Нефтохим” забави с месеци слагането им поради сложността на операцията. Танов се опита да затвори рафинерията чрез съда, скандалът стигна и до шефа на компанията майка “Лукойл” в Русия Вагит Алекперов, който дойде в София. Танов бе натиснат от правителството чрез съда и “Лукойл Нефтохим” се размина със санкцията.

По времето на Танов събираемостта на приходите от акцизи не се подобри, контрабандата на цигари и горива остана неовладяна, въпреки пропагандните снимки на Танов и тогавашния му пряк началник – финансовия министър Симеон Дянков – на фона на контейнери със задържани цигари, а официалните данни за заловените наркотици бяха повече от неутешителни.

Танов бе донякъде откровен в интервютата си, че му е било пречено “отгоре”, че е бил спиран “да пипа с твърда ръка, където не трябва”, че е трябвало да си затваря очите. Той обаче не посочи никога кой му е пречел и го е спирал…

АЛАРМА прилага част от Анализ на Легия “Антимафия”, за което им благодарим, за ефективността на работата на Агенция “Митници” за периода 2008 – 2013-та година:

Даже да приемем, че е нормално спад от над 50% в обмитените късове цигари за 2010 г. спрямо 2008 г., следствие на драстичното повишение на акциза, не може да се приеме, че през 2011 г., 2012 г., 2013 г. и както е видно и през 2014 г., положението не се променя в посока нагоре, освен ако контрабандата на цигари не е вече легализирана и отчетена като нормална.

Статистиката говори единствено за липса на каквото и да е държавническо отношение към контрабандата или за това, че контрабандата на тютюневи изделия обслужва определени политически интереси. Липсващите приходи от акциз са 1,5 млрд. лв. или необложени 10 млрд. къса тютюневи изделия на годишна база. Превърнато в камиони, това прави 1000 камиона с контрабандни цигари

Приходи, обложени късове и средна акцизна ставка на тютюневите изделия в периода 2008–2012 г.

2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
прогноза
АКЦИЗИ ОТ ТЮТЮНЕВИ ИЗДЕЛИЯ
(в млн. лв.) 1715,00 1787,70 1685,7 1680,00 1800,00 1803,80 ~1900,00
ТЮТЮНЕВИ ИЗДЕЛИЯ
(в млрд. къса) 21,90 17,90 11,96 10,9 11,6 11,5 12,2
Източник: АМ и МФ

- Увеличение на акцизната ставка 2013/2008 – 97%
- Увеличение на приходите 2013/2008 – 5,2%
- Увеличение на акцизната ставка 2013/2009 – 51,9%
- Увеличение на приходите 2013/2009 – 0,9%

Задържани цигари – предназначени за нелегално разпространение /брой късове/
2010г.
общо за годината 2011г.
общо за годината 2012г.
общо за годината 2013 г.
общо за годината
249 656 554
/25 камиона/ 194 856 587
/20 камиона/ 83 000 000
/8 камиона/ 44 028 000
/4 камиона/
Източник: АМ

За първите 4 месеца на 2014 г. задържаните цигари са в размер на 17 млн. къса или 1,7 камиона. На годишна база означава, че ще заловят 6 камиона.
Легализирането на съществуващото положение означава само едно – неадекватност съчетана с неспособност за управление на приходните агенции и явна злонамереност към публичните финанси на държавата. В бюджета се залагат занижени стойности, за да се отчитат „успехи” и не се предвижда никаква промяна на работата на АМ, в частта борба с контрабандата.

БОРБА С НАРКОТРАФИКА

Основният политически проблем с влизането на България в Шенген е точно борбата с наркотрафика, трафика на хора и сигурността по границите ни. Задокеанските ни партньори от Държавния департамент за четвърта поередна година публикуват унищожителни констатации в докладите си по тази тема, а доклад на ЕК ни сочи за основен производител на амфетамини.
Видно от официалните справки на Агенция Митници обаче за цялата 2013 г. са заловени 10(ДЕСЕТ) грама амфетамини (вж. справката)

Заловени количества наркотици от Агенция Митници – по години
2008 г. 2009 г. 2010 г. 2011 г. 2012 г. 2013 г.

Хероин
Кг 1085.9 719.0 222.4 297.8 129 179
Кокаин
Кг 28.2 234.0 21.5 0.6 73 15.8
Амфетамини
Кг 101,9 0 н.д. 2.2 6.5 0.01
Източник: Агенция Митници – в кг

Добавете Вашия коментар

TOP