(ВИДЕО) Илия Пасков и Борис Петров откриха паметника на Апостола на свободата Васил Левски в Сандански
По повод 180 години от рождението на Васил Левски, Сдружение „Дякон Левски“ превърна в реалност една дългогодишна мечта на поколенията в град Сандански да бъде издигнат паметник на Апостола.
Вчера вечерта пред сградата на Градски съд в Сандански, под короната на многовековния чинар двамата инициатори Илия Пасков и Борис Петров откриха официално паметника на Апостола на свободата Васил Левски.
Водещ на церемонията по официалното откриване бе актьорът Николай Сотиров.
Отбелязването на годишнината започна с химна на Република България. Участващите в церемонията коленичиха и запазиха едноминутно мълчание в знак на признателност към великия българин.
Церемонията продължи с тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим.
На церемонията по поднасянето на венци и цветя присъстваха Председателят на Районен съд – Сандански Съдия Николинка Бузова, Зам.-министърът на икономиката – Александър Манолев, Народните представители – Николай Бошкилов и Атанас Стоянов, Кметът на община Сандански – Кирил Котев, Председателят на ОбС-Сандански Георги Синански, Командирът на ВФ 26 400 Благоевград – полковник Иван Иванов, Зам. –командир на ВФ 26 400 Благоевград майор Кирил Спаневиков, Началник на РУП– Сандански Борис Щурков, Началник на РСПБЗН- Сандански инж. Атанас Атанасов, Кметът на Община Кресна Николай Георгиев, Представители на Общобългарски комитет „Васил Левски“, Ръководители на регионални и общински, културни, просветни и научни институции, представители от съюзите на военноинвалидите, военноветераните и офицерите и сержантите от резерва и запаса, граждани и гости на община Сандански.
С цветя и венци бе отрупан паметникът на Апостола, което показа колко дълго е чакан този момент. Есе за Васил Левски прочете Мария Дабчева. За чистата и свята Република в небето бяха пуснати бели балони, а поетичен венец бе поднесен от ученици от II ОУ „Христо Смирненски“.
Тържествената церемония завърши с патриотични песни, изпълнени от ВГ „Звънче“ и празнична заря.
Припомняме, че в края на 2016 г. бе обявен конкурс за изработване на идеен художествено-пластичен проект за паметник на Апостола в Сандански. Дванадесет екипа от цялата страна представиха свои проекти, от които комисия избра творбата на скулптура Борис Борисов и архитект Пламен Цанев.
С редица благотворителни инициативи реализацията на една дългогодишна идея вече е факт. Ученици от община Сандански изнесоха рецитал и припомниха част от живота и делото на Апостола.
Любопитно в случая бе защо Областният управител Бисер Михайлов не присъства на церемонията, както и официално поканените, зам.-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на Народното събрание – Димитър Главчев.
Видимо притеснен кметът Кирил Котев си забрави речта, най-вероятно неспокоен от неуважението на съпартийците си, а именно от Народните представители от ПП ГЕРБ избрани от област Благоевград Даниела Савеклиева, Георги Динев, Александър Мацурев, Стефан Апостолов и Димитър Гамишев, както и кметове от ПП ГЕРБ на съседните общини и местните парламентаристи от ОбС-Сандански.
Васил Левски е роден в Карлово на 6 юли 1837 г., (18 юли нов стил). Образованието си започва в килийното училище в родния си град. Година по-късно продължава в местното взаимно училище."Аз съм посветил себе си на Отечеството: да му служа до смърт и да работя по народната воля". Левски се отправя към Сърбия, за да се присъедини към Първата Българска легия, организирана от Раковски. Легендата гласи, че по време на военни упражнения той прави лъвски скок, от който всички са възхитени и започват да го наричат Левски. В Белград Левски укрепва познанствата си от Първа легия. Там той се запознава и с нови революционери, сред които Ангел Кънчев и Любен Каравелов.
На 11 декември 1868 г. с параход от Турну Мъгуреле (град в Румъния), Дяконът тръгва за Цариград. Започва първата си обиколка във вътрешността на страната, подпомогнат от "Българско общество".
Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч и е съден в София.
Обесен е край град София" на 19 февруари 1873 г.