(ВИДЕО) АМ „Струма” преминава през стария град "Скаптопара" край Покровник

03 Април 2018 | 20:28
0 коментара
Общество

Относно: Запазване и възстановяване на раннохристиянска черква  датирана 30-те 40- те години IV век от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс открита в тракийско селище от 54 декара на територията на община Благоевград в землището на с. Покровник.

 

ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНT,

ВАШЕ СВЕТЕЙШЕСТВО,

ВАШИ ВИСОКИ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВА,

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Благоевградчани искат съдействие от президента за запазване на раннохристиянска черква,  датирана 30-те 40-те години IV век от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс, открита на територията на община Благоевград.

При археологически разкопки през 2017 г., археолози от Българска академия на науките (БАН) с ръководител доц. Здравко Димитров, по трасето на автомагистрала „Струма“ – участък с. Зелен Дол – с. Покровник, общ. Благоевград, откриват тракийско селище простиращо се на 54 декъра. В близост на около 1 километър от селището (кв. Грамада, гр. Благоевград) е намерана плоча с надпис Скаптопара, която кара археолозите да търсят доказателства, че това селище може да е тракийският град Скаптопара.

Най-ценната находка за световното културно историческото наследство в това селище, е черква, която датира от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс. Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е през 30-те, 40-те години IV век в период непосредствено след приемане на християнството от Римската империя след Църковния канонотворчески събор в Сердика (дн. София),  свикан в 342 г. като II-ри Вселенски от императорите Констанс и Констанций II.  

Черквата, открита в тракийското селище,  е с еднотипна архитектура със запазените до днес сградите и останки от черкви, в които са заседавали епископите в Сердика – базиликата „Св. София“, ротондата „Св. Георги“ и гражданската сграда до нея.

Тази археологическа ценност, за съжаление, е застрашена от изграждащата се автомагистрала „Струма“, чието трасе минава през хълма, на които се намира селището и ще унищожи черквата и комплекса от сгради намиращи се в общ двор с нея, ограден с каменен зид с площ от 5 декара, а това би било посегателство над световното и културно-историческото наследство.

Джумалии искрено, настояват писмото да привлече внимание и съдействие за поставяне на въпроса пред институциите за запазване и възстановяване на така разкрития и описан раннохристиянски храм, който представлява световна, общоевропейска и общочовешка историческа ценност.

Добавете Вашия коментар

TOP