(ВИДЕО) "100 дни управление" - Пресконференция на Николай Георгиев - кмет на община Кресна
Кметският екип на Николай Георгиев направи отчет за първите 100 дни от управлението на община Кресна, съобщи репортер на Pirinsko.com.
На пресконференцията присъстваха Николай Георгиев, кмет на община Кресна; Петър Петров, зам.-кмет по стопанските дейности; Валентин Стоичков, зам.-кмет по хуманитарните дейности; Настя Нушкова - директор на дирекция „Финансово-стопански дейности и правно-административно обслужване“; Цветанка Тасева, главен счетоводител на общината и Мая Божинова, председател на ОбС-Кресна.
"Както знаете, на 16.11.2015 г., по искане на областния управител на Благоевград се проведе първото заседание на новосформирания общински съвет и аз, като законно избран кмет положих клетва и встъпих в длъжност. Вярвам, че ще проявите рабиране, че не проведохме тази пресконференция по-рано, защото ни трябваше технологично време, за да ви представим проблемите и нашите решения в тяхната дълбочина и цялост", каза Николай Георгиев и допълни, че община Кресна е работила последните години в нарушение на Закона за администрацията и без необходимата административна структура. Още по-лошо е, че дори в онзи вид тя не е била прилагана.
По думите му главният секретар на общината г-н Галчев не е бил допускан да упражнява своите правомощия на контрол и управление на администрацията. Един общински служител е съвместявал длъжностите директор на дирекция обща администрация и главен счетоводител, което обезсмисля ефективността в неговата работа и прави невъзможно прилагането на механизми за финансов контрол, а директор на специализираната администрация дори не е залаган в структурата. Общината не е имала главен инженер, а главният архитект е бил назначен на 4 часов работен ден.
Той допълни, че община Кресна няма общ устройствен план на територията и никаква визия за териториално развитие.
"Бих искал да поясня, че без общ устройствен план са немислими нито мащабни инфраструктурни проекти, нито привличане на сериозни европейски средства. Надявам се, сега разбирате по-ясно, защо тук не се е случвало нищо повече от осем години и европейските инвестиции след приключването на един цял програмен период са нищожно малко. Липсата на йерархия по вертикала и размитите функционални зависимости на административните звена са парализирали местната администрация', коментира още Георгиев.
Според него общината е била нефункционална и доведена до състояние, при което трудно може да изпълнява ефективно преките си задължения.
"С дълбоко съжаление констатирахме, че в болшинството от случаите администрацията е била безгласен придатък на кметските намерения, а съществуващите на хартия правила и норми за поведение и действие практически не са изпълнявани", коментира градоначалникa.
Той цитира част от изводите, направени при вътрешен одит от г-жа Угринова, при провеждането на регулярните одити на дейността на администрацията за последната 2015 г.
"За ваше сведение дейността на вътрешния одитор се осъществява в съответствие с изискванията на Закона за вътрешния одит в публичния сектор, Стандартите за вътрешен одит в публичния сектор, Етичния кодекс на вътрешните одитори, Наръчника за вътрешен одит и Статута на вътрешния одитор в Община Кресна", коментира развълнувано кмета Георгиев и допълни: Тоест, на думите на одитора не може да не се вярва.
- По отношение на дейността на „Местните данъци и такси” е констатирано, че не се съхраняват обработените и приложените към декларациите документи, не се налагат винаги глоби при неподадени в срок декларации по Закона за местните данъци и такси, няма единна практика за изготвяне на удостоверение за данъчна оценка и при анулиране на издадени приходни квитанции;
- По отношение на обществените поръчки е констатирано, че не са публикувани вътрешните правила в профила на купувача, както и определените в закона задължителните документи на интернет страницата на община Кресна. Не се публикуват обявите за проведените публични търгове в местен ежедневник, не са подновени категоризациите на вече изтеглите срокове на категоризираните туристически обекти на територията на общината и т.н.;
- При проверка на дейността на общинската собственост са проверени документите на отдадените и продадените имоти общинска собственост, регистрите с описаните новосъздадени актове – частна и публична общинска собственост, деактуваните имоти отразени в регистрите, събраните суми от рекламните елементи, от подписаните договори с животновъдите за една и пет години, от наеми на земя от Общинския поземлен фонд, от търговски обекти, петна, навеси и други. Констатирано е, че не е актуална Наредбата за рекламната дейност, няма разписана процедура за реда, начина, сроковете и отговорните лица за контрол над договорите за наеми с животновъдите, списъците с имената на наемателите и размера на ползваната от тях земя от Общинския поземлен фонд са неактуални, няма достъп до публичния регистър за разпоредителните сделки с имоти – общинска собственост, няма застраховани имоти – публична общинска собственост, има дългосрочно несъбрани наеми от действащи и прекратени договори.
Разбира се, дава ни са и препоръки, но в болшинството от случаите те са оставали между кориците на одитите и функцията на вътрешния одитор тенденциозно е била изпразнена от съдържание. По този начин, един от най-ефективните в своята работа общински служители е бил дискредитиран, а неговата работа е била неглижирана, въпреки огромното й значение за подобряването на работата и повишаването на ефективността на местната администрация. В резултат на всичко това се натъкваме на безобразия с провеждане на обществени поръчки, в които процедурите са нагаждани за нуждите на конкретните изпълнители, а договорите са подписвани единствено от кмета", коментира развълнувано кметът Н. Георгиев.
Георгиев подчерта, че наскоро е подал сигнал до Агенцията за държавна финансова инспекция и прокуратурата по подобен казус, в който община Кресна може да бъде ощетена с милиони левове.
"В администрацията няма практика да се осигурява проследяемост на изготвяните документи, нито да се следват правилата за документооборот. В резултат се натъкваме на случаи при които една преписка може да се съхранява на две или дори три места в администрацията. Липсват описи на съдържанието на съществуващата документация. Завеждането на административните услуги и кореспонденцията често не е следвала изискванията на процедурата за използвания софтуер, а бившият кмет е изисквал от служителите в деловодството да завеждат преписки със стара дата. Това ни създава много главоболия при проследяването на конкретните преписки в тяхната цялост. Може би тук е мястото да довабя, че дори към този момент и въпреки многократните ми настоявания, бившият кмет не е върнал кметския печат. Ако към това обстоятелство добавите цитираните преди малко факти, можете да си дадете ясна сметка за възможните трагични последствия за община Кресна. Въпреки че има договор с един от големите мобилни оператори за 40 000 лева, община Кресна практически е била лишена от връзка с околния свят и това е било направо съвсем съзнателно. Единственият публично известен телефон в община Кресна се е намирал в кабинета на главния секретар и той често е бил принуждаван да моли настоятелно кмета да благоволи да се чуе с този или онзи. Сега разбирате и защо не сте имали никакъв контакт с администрацията, нито възможности да се доберете до информация за случващото се тук", каза още Николай Георгиев.
Той подчерта, че приходите на общината не могат да покрият разходите за дейности. Причините били комплексни и се коренят от една страна в недалновидната държавна политика по отношение на финансирането на българските общини, но и в неправилното разходване на съществуващите средства и липсата на ефективна данъчна администрация, което е водило до ниската събираемост на местните данъци, такси и наеми.
"В потвърждение на първото мога да приведа наскоро обявените данни на Министерството на финансите, от които е видно, че 156 от общо 265 общини у нас са приключили 2015 г. с дефицит. Общинският дълг като цяло расте рязко и в края на 2015 г. е достигнал 1.27 млрд. лева. Ето защо министър Владислав Горанов заяви по време на дебатите на първо четене в пленарната зала на предложените от Министерството на финансите промени в Закона за публичните финанси - „Финансите на българските общини са пред пълна катастрофа, а хазната ще трябва да налее в тях спешно десетки милиони левове.“ допълни Георгиев.
Според Георгиев, предвидените промени за създаване на механизъм за подкрепа на финансово затруднени общини, включително възможност за покриването от централната хазна на отпуснати на кметовете безлихвени заеми да стане факт.
"Липсата на ефективна събираемност от местната данъчна админстрация е проблем, върху който поработихме сериозно от ноември до днес. Общинатата имаше несъбрани общински данъци и такси в размер на 476 хиляди лева! Никой не бе потърсил сметка от неизрядните платци години наред. В резултат бяха натрупани значителни задължения от фирми, които вече не съществуват и поради тази причина събирането на тези вземания сега става много трудно, а често и невъзможно", коментира още Георгиев.
Той добави, че към 01.12.2015 г. община Кресна дължи 875 хиляди лева. По-голямата част от тази сума в размер на 583 хиляди лева е задължение към Аделина Стил 99 ЕООД. Просрочените задължения на община Кресна към 30.11.2015 г. са в размер на 1 003 000 лв. Неразплатени са задължения за външни услуги, текущ ремонт, капиталови разходи, разходи за вода, разходи за хранителни продукти и др. Няма неразплатени разходи за ел.енергия. Проекто-бюджетът на Община Кресна за 2016 година е обстойно обсъден от двете постоянни комисии в общинския съвет в законовите срокове, а бюджетът на Община Кресна бе приет на 29.01.2016 година.
Вече е готова и приета на заседание на Общинския съвет новата, оптимизирана административна структура на община Кресна, която отговаря на закона и създава база, върху която ще надградим цял пакет от правила и норми за ефективно управление и контрол.
"За първи път през 2016 г., община Кресна ще се опита да разработи и приложи програмен модел за разходване на финансовите средства. С други думи, извършваните разходи ще бъдат обвързани с изпълнението на конкретни цели, които са следствие от кметската програма за управление и ще бъдат въведени измерими показатели, чието достигане ще бъде критерии за успеха на работата на административните звена", каза още Георгиев.
"Бюджетът на община Кресна за 2016 г. е 4 184 500 лв., приет от Общинския съвет на 29 януари. 90 % от капиталовите разходи ще бъдат инвестирани в подмяна на водопроводната мрежа в града. Това каза на пресконференцията Мая Божинова, председател на ОбС-Кресна, като допълни, че на последната сесия бяха гласувани промени в Правилника за работата и дейността на Общинския съвет в частта, касаеща възнагражденията на съветниците. Решението бе взето по предложение на Коалиция „Обединени за Кресна“, издигнала кандидатурата на Николай Георгиев на местните избори. Така занапред съветниците ще получават възнаграждение в размер на 40 % от средната брутна заплата в общинската администрация, което досега бе 60 на сто. Със спестените средства ще отпадне таксата за детска млечна кухня за деца от 1 до 3 години.
Тя допълни, че обещаното увеличение на помощта на майките при раждане на второ дете също ще стане факт, като е предвидено подпомагане в размер на 1000 лева.
Общината има намерение да подобри условията за придвижване и достъп до административните сгради за хората с увреждания, както и да създаде условия за влючване на малцинствените групи и младите хора в обществения живот. В тази посока вече са приети от Общинския съвет предложенията на кмета за годишна програма за развитието на читалищната дейност в община Кресна, общински годишен план за младежта през 2016 г. и мониторингов доклад за 2015 г. за интегриране на ромите.
По думите й, съветниците дали съгласие за поемане на краткосрочен общински дълг за рефинансиране на съществуващ кредит в размер на 240 000 лева, както и поемане на безлихвен заем от 790 000 лева.
"С решения на Общинския съвет в Кресна бе обновен Обществения съвет за социални услуги на територията на общината, създаден бе Обществен съвет за развитие на спорта, структурирана бе и работна група, която да разработи стратегия за развитието на животновъдството и земеделието", завърши Мая Божинова.
"Разбира се, това не изчерпва всичко, което ще бъде започнато и направено, но дава ясен знак на гражданите, че администрацията ще се обърне с лице към техните проблеми и ще започне да им служи", завърши Николай Георгиев, кмет на община Кресна.