Задържаните за банковата паника ползвали суперкриптиран чат

30 Юни 2014 | 21:30
0 коментара
Криминално

Специална програма с най-мощните защити използвали вероятно заговорниците в организирането на банковата атака и така пазели кореспонденцията си, съобщи “24 часа”. От офисите на “Глобал Маркетс” са иззети компютри и периферия, които се преглеждат от IT специалистите на ДАНС. Именно те открили, че Йордан Моллов и другите арестувани използвали програма за съобщения с много високо ниво на сигурност.Предполага се, че така са се разбирали на вътрешно ниво и с останалите близо 50 потребители. Чат софтуерът “Телеграм” е с най-доброто ниво на кодиране и криптиране. Той е безплатен и достъпен от всякакви дигитални устройства.

"Телеграм” е облачна услуга и предлага два вида чат. Обикновеният е с кодиране на ниво клиент-сървър и в него може да се влезе от множество дигитални устройства като смартфон, таблет и компютър. Секретният е с много по-високо ниво на защита и до него имат достъп само устройствата, участващи в чата. 

Както БЛИЦ съобщи по-рано днес, Софийската районна прокуратура обвини двама бизнесмени за разпространение на неверни и будещи тревога данни за българските банки. 

Роденият в бивша Чехословакия 40-годишен Роберт Димитров, управител на инвестиционния посредник “Глобал Маркетс”, и 29-годишният Кирил Джабаров са организирали изпращането на имейли до стотици свои потенциални клиенти с тревожно съдържание. По делото имало данни и за телефонни обаждания до клиенти.

Двамата бяха задържани в неделя при акция на ДАНС и прокуратурата. Други обвинени за разпространението на слухове за банки засега няма.

Димитров и Джабаров бяха привлечени като обвиняеми вчера. За престъплението, за което са подведени под отговорност, законът предвижда до 2 г. лишаване от свобода и глоба. Двамата са на свобода срещу 3000 лв. гаранция

Досега по делото са разпитани 19 свидетели, извършени са претърсвания и изземвания на 30 компютъра и документи. От прокуратурата уточниха, че предстоят още разпити, както и изготвянето на техническа експертиза на компютрите. /БЛИЦ

Добавете Вашия коментар

TOP